ONLINE CHAT
Je rakovina dědičná? Mám se nechat vyšetřit, když
oba rodiče onemocnělo? Stačí oběť krve k zjištění rakoviny?(Kláea)

Bohužel, rakovinou onemocní v České republice každý třetí člověk. Neznamená to však, že vždy vzniká rakovina na základě dědičné dispozice. Naopak, naprostá většina nádorů - 90-95% - vzniká nahodile. Tedy i když vaši oba rodiče onemocněli rakovinou, nemusí to pro vás znamenat zvýšené riziko. Pro lepší odhad a doporučení bychom potřebovali znát, jakým nádorem a v jakém věku rodiče onemocněli. Odběr krve na zjištění rakoviny nestačí.
Dobrý den,oboje moji prarodiče i otec zemřel na rakovinu.Mám si nechat udělat testy?(Jana Smídová)

Abychom (respektive aby klinický genetik) byli schopni odhadnout jakou pravděpodobnost dědičné dispozice máte a jaké geny bychom měli vyšetřeit, potřebovali bychom vědět, jakým typem rakoviny a v jakém věku vaši příbuzní onemocněli. Dědičná dispozice může za vznik asi jen 5-10% všech nádorů. Zbylé nádory vznikají, aniž bychom přesně dokázali identifikovat jasnou a jednoznačnou příčinu. I když známe nějaké rizikové faktory, např. kouření pro vznik rakoviny plic, nebo infekci lidským papilomavirem pro rakovinu děložního čípku - ty samy o sobě však nestačí). Poradit a pomoci vám může klinickýc genetik - jejich seznam naleznete na strách Společnosti lékařské genetiky - www.slg.cz.
Moje matka zemřela na rakovinu prsu. Přesto jsem na mamografu nikdy nebyla.Je mně 66 roků. Není to hodně také o psychice? Rakovinu jsem škrtla, nemám z ní strach, a tedy na ni nemyslím. Zřejmě je jí stále více, jakoby rostla úměrně s "prevencí". Na revmatologii se na mě lékařka vrhla jako supo a promačkjávala mě. jakoby zklamaně nic nezjistila. Příště to ani nedovolím, a o příčině smrti mé maminky nebudu NIC říkat.(Melanie)

Bohužel o vzniku rakoviny rozhodnuje řada faktorů a velkou část z nich neovlivníme. Psychické nastevení a stres mohou hrát roli, především v důsledku ovlivnění funkce imunitního systému, který hraje významnou roli v likvidaci drobných počínajících nádorů. Některých zhoubných nádorů skutečně přibývaá - např. rakoviny prsu nebo tlustého střevo. Jsou to především nádory spojené se životním stylem, např skladbou stravy. Jiných nádorů je však zase méně - např. rakoviny žaludku. Preventivní vyšetření, ať již je to mamografie nebo třeba kolonoskopie (vyšetření tlustého steva) nezabrání vzniku nádoru, ale mají nádor odhalit včas, ve stádiu, kdy se dá dobře vyléčit bez výrazných následků. Z tohoto pohledu mají preventivní vyšetření obrovský smysl. Každá žena v České republice má riziko vzniku rakoviny prsu v průběhu života minimálně 9%. Výskyt nádorů v rodině může toto riziko zvyšovat, záleží ale také na tom, v jakém věku rakovina vznikne. Je-li to po šedesátém roce, pak je dědičná příčina málo pravděpodobná.
Pane doktore,
máme v rodině rakovinu ženských orgánů (matka, babička). Mohu se já a má dcera nechat geneticky testovat? Zaplatí nám to pojišťovna?(Kateřina)

Záleží na tom, jaký je to typ nádoru - v oblasti ženských orgánů to může být rakovina děložního čípku (hrdla děložního), děložní sliznice, nebo vaječníků. Záleží také na tom, v jakém věku rakovina vznikla. Genetické vyšetření má smysl provádět především v případě onemocnění rakovinou vaječníků, v některých případech i u žen s rakovinou děložní sliznice.
Pane docente,
maminka zvládla 3 druhy rakoviny/prsa,lymfatických uzlin,leukémii/,jeden bratr
zemřel na rakovinu jícnu a druhý na leukémii.I mne dostihla v tlustém střevė.Jsem přesvědčena že za to mohou geny.Mám jedinou dceru,jakou má perspektivu co se týče této choroby? Děkuji za odpověď.(Vlasta )

Měla byste podstoupit genetickou konzultaci u klinického genetika (pokud jste léčena v tzv. komplexním onkologickém centru - tj. centru při fakultní nebo krajské nemocnici, pak by v něm měl být také genetik schopný takovou konzutlaci provést), a on určí, jaké je pravděpodobnost existence dědičné dispozice ve vaší rodině, event. navrhne provedení genetického vyšetření.
Dobrý den,mám prosbu a chtěla bych vědět Váš názor. Manžel, kterému je 60 let má rakovinu jícnu v patnácti centimetrech. Po první chemoterapii mu bylo řečeno, že další nemůže absolvovat kvůli kolapsu srdce a ohrožení jediné ledviny. Od té doby ho onkologicky neléčí. A asi čekáme až umře?! Můžete mi říci Váš názor, zda je možnost nějaké léčby?
Děkuji(Palánová Marta)

Nejsem bohužel odborníkem na léčbu rakoviny jícnu. Setkáváme se ale s tím, že u některých pacientů nemůžeme podávat léčbu, teba právě léčbu chemoterapií, protože bychom jim spíše uškodili, než pomohli. V těchto situacích se snažíme zaměřit na péči o příznaky onemocnění, starat se o co nejlepší kvalitu života. Rakovina je bohužel zákeřným onemocněním. Důležité je ale včas si také přiznat, že s nádorem nic nesvedeme, než vystavovat pacienta utrpení z léčby, která ho poškozuje a nevede ke zlepšení nebo prodloužení jeho života.
Dobrý den.Taky bych měla na vás dotaz.Můj děda měl rakovinu ledvin,maminka uzlin a tatínek jícnu. Jaká je moje pravděpodobnost tohoto onocnění? Je mi 37 a máme 2 děti. Děkuji za odpověď.(Jana H.)

Tyto nádory, respektive dědičná dispozice k jejich vzniku, spolu nesouvisejí. Pro bližší odhad, zda např. není riziko přenášení dědičné dispozice ke vzniku některých forem rakoviny ledvin ve vaší rodině, bychom potřebovali vědět věk v době onemocnění a typ nádoru vašeho tatínka. Poradit se o tom můžete s klinickým genetikem - jejich seznam najdete na stránkách Společnosti lékařské genetiky - www.slg.cz
Dobry den, chtela bych se zeptat jestli je lymfon dedicny. Maminka ho mela na noza a bohuzel to nepreprala.
Dekuji(Marie)

Lymfom není naštěstí dědičný.
Zdravim, otec zemrel na rakovinu jater, nepil, bratr se nedozil 62 a zemrel na rakovinu slinivky, matka zemrela v 95 letech. Bylo nas 5 sourozencu. Jaka perspektiva me ceka v tomto smeru?(Frantisek z Ceskeho Raje)

Spíše to nevypadá na dědičnou dispozici. Zajímal by nás také typ nádoru u bratra a věk v době onemocnění u tatínka, abychom byli schopni vyjádřit se přesněji. Rakovinou bohužel onemocní třetina lidí.
Pane dokrtore pisi jeste jednou ,ted jsu na rade ja, jen napisi vypis ,moje babicka rakovina, zemrela ,jeji brart take zemrel na rakovinu , 2 tety moji maminky take zemrely na rakovinu , maminka vylecna z rakoviny delohy, moje 28 leta dcera pred rokem rakovina uzlin vylecena ,to je mamincena rodina, muj otec rakovina plic a kosti zemrel, take to same dedecek , zemrel , muj bratr rakovina prostaty vylecen ,verite tomu vubec pane dokrtore , prominte ,hacky , carky bydlim take momentalne v zahranici , dekuji za vasi odpoved (marie )

Věřím tomu. Nějakou formou rakoviny bohužel onemocní každý třetí člověk. Rakovina ale není jedna jediná nemoc - každý nádor je jiný, příčiny vzniku nádorů spolu ne vždy souvisejí. Pro bližší určení pravděpodobnosti existence dědičné dispozice ve vaší rodině by bychom potřebovali znát více detailů - jakým nádorem a v jakém věku vaši příbuzní onemocněli.
Dobrý den. Moje prababička zemřela na rakovinu žaludku, babička na rakovinu kůže, strýc ze strany matky na rakovinu dlouhých kostí, moje matka má rakovinu prsu a sestra nález na děložním čípku. Ze strany mého otce nikdo rakovinu neměl. Má pro mne genetický test nějaký význam? Děkuji.(Petra K.)

Ne všechny nádory spolu souvisejí. Rakovina žaludku bývala velmi častým nádorem, proto se v generacích našich prarodičů a praprarodičů vyskytuje poměrně často. Se zlepšením stravování a léčbou žaludečních vředů rakoviny žaludku však ubývá. Změny na děložním čípku souvisejí s infekcí lidským papilomavirem, která není dědičná. Z vašeho popisu si spíše myslím, že dědičná dispozice ve vaší rodině není přítomná. Můžete ale prodiskutovat rodinnou zátěž s klinickým genetikem - pak by bylo dobré znát co nejvíce podrobností o nádorech u vašich příbuzných, mohou vám pomoci zprávy z nemocnice.
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,zda je dědičné onemocnění myelom,na toto onemocnění zemřel jeden z rodičů.Je možnost nějakého preventivního vyšetření,je mi 63 let.Děkuji za odpověď.(Jaroslava)

Myelom není dědičný.
Dobrý den, chci se zeptat zdali mohu mít také rakovinu? Zemřela mi na ní mamka ( rakovina plic), sestra ( nevím přesně název, udělala se jí na rameni rosolovitá boule a pak měla dvě transplantace kostní dřeně ), bratr ( rakovinu střev a jater ), dědeček z tatínkovi strany ( rakovina jater ), a jeho sestra ( rakovina střev ). Děkuji(Slávka)

Vzhledem k výskytu tolika nádorů v rodině by bylo vhodné podstoupit konzultaci u klinického genetika. Ten zhodnotí, jaké nádory a v jakém věku vznikli a event. navrhne genetické vyšetření. A't již genetické vyšetření proběhne, nebo neprobhěne, ať již bude výsledek vyšetření pozitivní, nebo negativní, klinický genetik zhodnotí a vyčíslí vaše riziko vzniku různých nádorů a navrhne systém opatření. Nějakým zhoubným nádorem ale onemocní v České republice každý třetí člověk. Tedy i když nemáme dědičnou dispozici ke vzniku nádorů, riziko každého z nás je poměrně velké. Proto ale máme preventivní prohlídky - u gynekologa, nebo praktického lékaře - a další vyšetření - mammografii, test na skryté krvácení do stolice, kolonoskopii, které mají případný nádor odhalit včas.
dobrý den p doktore moje maminka i babicka zemřeli na rakovinu dělohy je mi 62 let mam již 38 let tělisko danu nechodim na gyn prohlídky jsem vporadku nemám žadný problémy je to pravda že to tělísko mne chraní od rakoviny nebo mam se ještě bat moc dekuji za odpověd (Vaše jménojana)

Bohužel žádná z metod nechrání proti vzniku rakoviny úplně. Pravda je, že nitroděložní tělísko s obsahem hormonu (tedy ne každé tělísko) snižuje riziko vzniku rakoviny děložní sliznice na polovinu - vaše tělísko (pokud ho opravdu máte 38 let) proti vzniku rakoviny nechrání, ale ani toto riziko nesnižuje. I když žena nemá žádné obtíže, měla by ke gynekologovi chodit na prohlídku alespoň jednou ročně. Většina nádorů vzniká a roste zcela bez obtíží, začnou se projevovat až ve vyšším stádiu, kdy je šance na vyléčení výrazně nižší. Proto jsou preventivní prohlídky tak důležité. Je také otázkou, zda to u vaší maminky a babičky byla opravdu rakovina dělohy, nebo třeba rakovina vaječníků. V tom případě by bylo také vhodné provést genetické vyšetření.
Dobrý den pane docente.
Je mi 59 let. Moje maminka zemřela v 60 letech na rakovinu prsu. Mladší sestra zemřela v 55 letech na rakovinu tlustého střeva a maminčin bratr v 56 letech onemocněl rakovinnou tlustého střeva, ale po úspěšné léčbě žije. Mám se obrátit v mém případě na genetickou poradnu? Mnohokrát děkuji za odpovědˇ.(Závodníková Eva)

Rozhodně je vhodné ve vaší rodině provést genetické vyšetření. Vhodnějším kandidátem by spíše než vy byl váš strýc. Obraťte se na klinického genetika - jejich seznam lze nalézt na stránkách Společnosti lékařské genetiky - www. slg.cz
Dobrý den pane docente, mám Chronickou myeloidní leukémii (CML), v brožuře od MUDr. Daniely Žáčkové je uvedeno: "Choroba vzniká v důsledku získané (tedy ne vrozené či dědičné) genetické změny, která postihuje kmenovou krvetvornou buňku." Myslím si, že leukémie je také druhem rakoviny, tak jak to tedy je?(Ing. František Grmela st.)

Máte naprostou pravdu, že leukémie je druhem rakoviny. Na základě dědičné dispozice ale vzniká jen malá část všech zhoubných nádor. Nejčastěji se s dědičnou dispozicí (tedy genetickým defektem zděděným od rodičů) jako příčinou vzniku rakoviny setkáváme u rakoviny prsu, vaječníků, tlustého střebva, děložní sliznice, slinivky břišní. Naprostá většina nádorů krvetvorné tkáně (lymfomů a leukémií) vzniká náhodně, a nemá tedy dědičnou podstatu.
Dobrý den. Měla bych zájem o genetické vyšetření z důvodu výskytu carcinomu prsu v rodině. Jak prosím postupovat. Chodím preventivně na mamologii a mám dvě dospívající dcery. Děkuji.(Jana Lašáková)

Objednejte se prosím ke klinickému genetikovi - jejich seznam najdete na stránkách Společnosti lékařské genetiky - www.slg.cz. Genetik s vámi pečlivě projde celý rodokmen, zjistí, kdo a v jakém věku onemocněl, zohlední i podtypy nádoru. Pokud bude pravděpodobnost dědičné dispozice ve vaší rodině alespoň deset procent, nabídne vám provedení genetického vyšetření, event. spolu zvážíte, zda by vhodným kandidátem pro genetické vyšetření nebyl ve vaší rodině někdo jiný než vy. Vlastní vyšetření se provádí z odběru krve a trvá 3-6 měsíců. Na základě výsledku vyšetření vám a vašim dětem pak klinický genetik navrhne plán preventivní péče.
Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je pravděpodobnost rakoviny u mě a mé sestry, když babička z matčiny strany měla cca v 70 letech rakovinu dělohy. Jak je to s dědičností, lze ji zdědit po rodičích nebo ob generaci, dále zda se dědí rakovina v linii z ženy na dceru (vnučku) nebo lze i matky na syna a pod. (myšlena rakovina všeobecně). Jak je přesné a spolehlivé vyšetření na onko markry, dá se díky němu rakovina zjistit? Děkuji a přeji hezký den.(Tera)

Rakovina děložní sliznice je nejčastějším gynekologickým nádorem, může vznikat (v rodinách společně s rakovinou tlustého střeva) na základě dědičné dispozice - vzhledem k věku vaší babičky je to však velmi málo pravděpodobné. Domnívám se tedy, že riziko vzniku tohoto nádoru není z genetického pohledu u vás a vaší sestry zvýšené. Mezi rizikové faktroy vzniku rakoviny děložní sliznice ale patří obezita, vyssoký krevní tlak a cukrovka.
dobrý den.kolik by stály genetické testy a kde se provádí myslím v jakém městě ?(ilona)

Není jen jeden test na dědičnou dispozici. Podle typu rakoviny, která se v rodině vyskytla se snažíme odhadnou, v kterých genech může genetická dispozice být, a tyto geny potom vyšetřujeme. Například kompletní analýza dědičné dispozice ke vzniku rakoviny prsu a vaječníků stojí mezi 50 a 60 tisíci korun. Provádí se téměř se všech krajských městech ČR. Toto vyšetření vám může doporučit klinický genetik při všech fakultních nemocnicích a při bývalých krajcských nemocnicích - seznam gentiků lze nalézt na www.slg.cz.
Dobry ,den ,muj dotaz pane doktore se tyka me kamaradky,ktera pred 8 lety byla vylecena s rakovyny prsu v Brne ,ted me pred 3 mesici napsala ,ze se ji to vratilo do druheho prsu, nazev ,ziije ted v zahranici ,triple negativ breast cancer ,metastazi v mozku, podstoupila 5 ozarovani mozku a 4 chemoterapie , ma to I v uzlinach , porad jsme si denne psali a najednou me jiz 2 mesice nepise , mam strach z toho nejhorsiho , co si o tom pane dokrore myslite , dekuji za vasi odpoved (marie)

Rakovina prsu není pouze jediná choroba - známe řadu jejích druhů. Tzv. triple negativní karcinom bohužel patří mezi její nejagresivnější formy, často vzniká právě tento typ nádoru na základě dědičné dispozice. Proto všem ženám s triple negativním karicnomem prsu doporučujeme genetické vyšetření a testování. Pokud se nádor šíří do vzdálených orgánů, tedy metastazuje, pak je pravděpodobnost úplného vyléčení takého onemocnění velmi malá. Neznamená to ale, že bychom nebyli schopni pomoci paceintům od obtíží spojených s tímto onemocněním.
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat, zda mám podstoupit genetické testy a kde se dělají, když otec zemřel ve 48 letech na rakovinu konečníku a matce zjistili v 50 letech rakovinu prsu.Ale tu překonala a zemřela v 80 letech během 32 měsíců, kdy znovu udeřila. Je mi 59 let a na prevenci chodím.
Děkuji(Mašátová M.)

Dědičná dispozice pro vznik rakoviny tlustého střeva a prsu není společná - tedy pravděpodobně spolu tyto dva nádory ve vaší rodině nesouvisejí. Za závažnější bych považoval rakovinu u vašeho tatínka - ale opět je tu jiný dědičný podklad, resp. pravděpodobnost existence dědičné dispozice u rakoviny vlastního konečníku, anu, a u rakoviny vyšších partií střeva. Poradí vám klinický genetik při každé fakultní a při bývalých krajských nemocnicích - seznam lékařů - klinických genetiků -, kteří se zabývají konzutlacemi stran dědičné dispozice ke vzniku zhoubných nádoru lze nalézt na stránkách Společnosti lékařské genetiky - www.slg.cz.
Dobrý den, pane doktore,
moje rodinná anamnéza je neradostná - oba dědové zemřeli na rakovinu plic, i když po 75letech věku. Moje babičky se obě dožily 85let a zemřely sešlostí. Moje matka zemřela v 63letech na rakovinu děložního čípku a otec v 71letech na zástavu srdce, ovšem měl současně rakovinu plic. Je mi 61let a jsem napravený kuřák.
Prosím, jak byste zhodnotil moje šance na vyšší věk? Děkuji.(Váš jmenovec Michal)

Rakovina plic nemá dědičnou podstatu. O jejím vzniku ale rozhoduje řada faktorů prostředí, kouření je jedním z nich. Kuřák má zhruba osmkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou plic než nekuřák. Je dobře, že již nekouříte, nicméně zvýšení rizika onemocnění bude ještě několik let po ukončení kouření přetrvávat. Pokud nezanedbáte pravidelná preventivní vyšetření praktickým lékařem každé dva roky, mělo by to dopadnout dobře - neznamená to, že nemůžete onemocnět rakovinou plic, ale šance, že se na nádor přijde včas je velká.
Dobrý den,jaká je pravděpodobnost že onemocním rakovinou.Dost mě děsí tahle myšlenka.Pokusím se upřesnit příčiny úmrtí od své prababičky,dřívější příbuzné nepamatuji.Otcova strana úmrtí:prababička 90let,mozková mrtvice,babička 65let,mozková mrtvice,děda 70 rakovina plic,otec srdeční infarkt 67 let ale žije.Matčina strana:prababička přirozeně, nevím v kolika letech,babička 90 let ještě žije,děda v 85 zavodnění plic,matka 65 běžné nemoci,otcovi sourozenci 3,jeden zemřel na rakovinu střeva v 55,jinak nevím v rodině o jiné rakovině.Moc děkuji za odpověd.(Jitka)

Dědičná predispozice se neuplatňuje u všech typů nádorů. Nejsilněji se s ní setkáváme u rakoviny vaječníků, prsů, tlustého střeva a slinivky břišní. Ve vašem případě se na základě výskytu nádorů v rodině neobávám zvýšeného rizika vzniku nádorů u vás. Ovšem prevence, včetně preventivního vyšetření tlustého střeva od 50. roku věku je na místě.