Upozornil na to server Lidovky.cz, podle nějž musejí žadatelé o peníze, tedy truchlící pozůstalí po obětech řádění masového vraha, vyplnit řadu choulostivých podrobností. Formulář totiž obsahuje dotazy na jejich majetek – například zda mají auto, byt, chatu, jestli jsou zadlužení, mají nějaké půjčky, ale také jaké jsou jejich příjmy. To podle serveru některé z rodičů zavražděných studentů pobouřilo.
16 let za pokus o vraždu stařečka (71)! Zbitý muž po útoku odešel domů, pachatel se zadkem napíchl na plot

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) jde o zavedenou povinnost, která vyplývá ze zakladatelské listiny Nadačního fondu Bezpečná Praha. „Ale snažíme se to pro žadatele udělat co nejjednodušší a nejschůdnější. Proto stačí vyplnit čestné prohlášení, ke kterému není nutné nic dál dokládat. Zatím fond takto fungoval dobře. Počkejme, jak to dopadne s žádostmi pozůstalých po obětech střelby na filozofické fakultě a v Klánovicích,“ uvedl pro tn.cz.
Nové záběry: Snajpr měl vraha z FF na mušce. Zabil se, když se studenti krčili na římse! Policie ČR
Finanční pomoc pozůstalým poskytuje také Nadační fond Univerzity Karlovy, ten ale žádné takové informace nevyžaduje. „Uvedení majetkových poměrů či výše příjmů nebylo podmínkou pro schválení podpory. Vyplňování formuláře nebylo nutné u žádné skupiny příjemců finanční podpory. Snažíme se respektovat individuální situaci každého, s kým komunikujeme,“ uvedla mluvčí Univerzity Karlovy Petra Klusáková.
Při střelbě na fakultě v centru Prahy loni 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu. Vraždil také v Klánovickém lese, kde chladnokrevně zastřelil tatínka a jeho miminko, a ve středočeské Hostouni. Tam v domě, kde žil se svou rodinou, zabil svého otce.