Vedení Prahy i dalších samospráv kritizují zejména to, že stavební úřady se podle schváleného zákona mají přesunout zcela pod stát a fungovat podobně jako například finanční úřad. Nyní působí v tzv. přenesené působnosti státní správy, takže organizačně spadají pod obecní úřady. Do zákona se nedostal ani požadavek samospráv, aby měly zcela ve své režii přípravy územních plánů.
Chceme méně státu
Hřib řekl, že nový zákon je potřeba kvůli tomu, že státní správa v přenesené působnosti není schopná dostatečně rychle vydávat stavební povolení. „Logickým řešením by mělo být méně státu. Nicméně zákon jde přesně opačným směrem,“ řekl. Nový zákon podle něj nepovede ani k ministerstvem pro místní rozvoj slibovanému zrychlení povolování staveb, ale bude mít spíše opačný efekt.
„Dochází k nerespektování samotného práva lidí na samosprávu. Rozvoj měst a obcí by nově měli plánovat úředníci z nějakého státního centrálního úřadu namísto toho, aby jej plánovali zaměstnanci z radnic, kteří tam žijí a kteří pochopitelně rozumí tomu místu a dokáží naplánovat rozvoj mnohem lépe,“ řekl dále primátor. Doplnil, že bude apelovat na senátory, aby zákon zcela odmítli. Primátor také řekl, že na místě by bylo naopak nějaký velký státní úřad zrušit a že by se po aktuálních zkušenostech nabízelo ministerstvo pro místní rozvoj.
Povolování se nezrychlí, říká náměstek
Hlaváček uvedl, že téměř v celé západní Evropě se stavby povolují na úrovni samospráv. „To, co bylo dneska přijato, bohužel směřuje pouze ke státnímu paternalismu a v logice věci nemůže zrychlit povolování staveb,“ míní. Základem rychlého povolování je podle něj schopnost dosáhnout dohody mezi různými zainteresovanými aktéry, k čemuž jsou místní samosprávy logicky lépe vybaveny než státní aparát. „Jsem jednoznačně přesvědčený o tom, že je potřeba tento zákon zastavit, sejít se a hledat společně cestu pro zákon nový,“ řekl náměstek.
Gorily z pražské zoo se chystají na stěhování: Takhle roste nový pavilon za 300 milionů, podívejte se!

Praha chce vlastní předpisy
Město požadovalo také to, aby Praha a případně i další velká města mohla mít vlastní stavební předpisy. Šéf městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč řekl, že pro Prahu jsou její předpisy zásadní a schválený zákon je zachovává jen dočasně. „Co bude pak, zatím nevíme,“ uvedl.
Nový zákon má nahradit stávající z roku 2006 a podle vyjádření zástupců ministerstva pro místní rozvoj má zjednodušit a zrychlit stavební řízení. Po dnešním odsouhlasení dolní komorou zákon dostane k projednání Senát, v případě schválení má začít platit od 1. července 2023 s tím, že již od ledna příštího roku by stát podle něj začal nabírat úředníky. Schválenou podobu dnes kritizovaly opoziční strany, ekologické organizace nebo Česká komora architektů. Za krok správným směrem zákon naopak označila Asociace developerů nebo Hospodářská komora.