Policejní honička s motorkářem se stala minulý víkend v sobotu v nočních hodinách. Hlídka chtěla zkontrolovat rychle jedoucího muže v protisměru. Ten nejprve řádně zastavil na zastávce, ale pak najednou začal ujíždět vysokou rychlostí, přičemž se místy na tachometru blížil i hranici 150 kilometrů v hodině.

Poblíž autobusové zastávky u modřanské polikliniky pak ujíždějící muž nezvládl rychlou jízdu a narazil do city bloku. Ten se podle policejního mluvčího Tomáše Hulana vlivem silného nárazu asi o 15 metrů posunul a rozpůlil, motorkář letěl 30 metrů vzduchem a motorka se zcela zničila. Jak později vyšlo najevo, řidič byl pod vlivem alkoholu.

Když jsme přijeli na místo, vypadalo to docela hrůzostrašně. Motorkář ležel asi 30 metrů od místa nehody. Když jsme k němu přišli, byl naštěstí při vědomí, snažil se s námi komunikovat, ale z toho, co se na místě událo, bylo jasné, že bude mít nějaké zranění,“ uvedl zasahující policista Pavel Pavlovič.

Strážci zákona proto u zraněného ihned začali hledat případné otevřené zlomeniny či masivní krvácení, které se však naštěstí neprokázalo. „Bylo tam však podezření na poranění pánve. Počítali jsme s nejhorší variantou, takže jsme připravili defibrilátor a věci na zajištění pánve a krční páteře,“ popsal další průběh policista. Tou dobou už naštěstí přijela záchranka, která si hazardéra převzala do péče, policisté už poté u pacienta přešli do asistujících rolí.

Díky batohu zachraňují životy

Nejen zdravotnická záchranná služba může lidem zachránit život. Také policisté jsou schopni díky speciálně vybavenému batohu, který s sebou vozí, vyřešit nejrůznější život ohrožující stavy. „Jde primárně o masivní krvácení, neprůchodné dýchací cesty nebo jinou pomoc zraněnému s dýcháním,“ vysvětlil Pavel Pavlovič.

Video
Video se připravuje ...

Motorkář ujížděl policistům, pak narazil a letěl vzduchem 30 metrů. Policie České republiky

Podle něj však nelze zasahovat do kompetencí zdravotníků, pokud nejde o zcela mimořádné události, při kterých by se například z nejrůznějších důvodů zdravotnicí nemohli k pacientovi fyzicky dostat, zatímco policisté ano.

Každý policista je podle Pavla Pavloviče vyškolen na základní poskytování první pomoci. Mezi takové úkony patří například použití taktického zaškrcovadla nebo tlakových obvazů. Členové policie zároveň procházejí i armádními záchranářskými kurzy. Součástí sebevzdělávání v tomto oboru jsou také policejní stáže v Ústřední vojenské nemocnici či u záchranky.

Fotogalerie
11 fotografií