„Na Karlově mostě může prodávat ten, kdo má licenci, a tu může získat jen ten, kdo absolvuje výběrové řízení,“ uvedl Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Tam zájemce ukazuje svá díla.
Ostatně obchodníci tu smějí nabízet jen vlastní tvorbu, a to některé z těchto tří kategorií: obrázek všech technik, šperk či drobná plastika.
Díla posuzuje sedmičlenná komise, v níž má zastoupení člen Galerie hlavního města, kulturní komise Prahy 1, sochař, malíř či profesionální fotograf.
„Je to soubor subjektivních názorů členů komise, kteří posuzují, zdali ta tvorba autora je vhodná pro Karlův most,“ popisuje Kotrč.
Za m2 platí výtvarník denně 350 korun, což si obvykle vydělá prodejem jednoho díla. Hudebníci si mohou pronajmout m2 na tři hodiny za 210 korun.
Podle Kotrče jsou ceny nízké proto, že předtím musí všichni absolvovat ono výběrové řízení.
Kapacita 550 metrů dlouhého mostu je 110 prodejních míst. „Máme tu dost prostoru, ale vychází to i z toho, že před sochami v určitém perimetru nesmí nikdo stát, místa pro hudební produkce mají pevné místo, okolo také nemohou být výtvarníci,“ vysvětluje Kotrč.
Jaké bizarnosti chtěl někdo na Karlově mostě prodávat? Dozvíte se ve zpravodajské show Selfie z Prahy. Dále zjistíte, že Zlatá ulička se skrývá i v centru metropole:
Parta kluků unikátně zbavuje Prahu bezdomovců! A kde si půjčit psa na venčení? Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček