Z centra Chodska Domažlic je tak město duchů, ulice jsou vylidněné. Stejně je tomu i na ostatních místech v regionu. Život se tady ve stavu nouze změnil.
„Mnozí se bojí nemoci tak, že vůbec nechodí ven. Ostatní jsou hodně opatrní, jdou do práce a zpět a vycházejí jen na nákupy. Ale to je pak paradoxně v hypermarketu či supermarketech hlava na hlavě,“ řekl Josef Nejdl z Domažlic.
Dvakrát karanténa
Je jedním z mnoha, komu do chodu rodiny epidemie zasáhla. „Po návratu z Francie na začátku března jsem musel být 14 dní v karanténě. Abych neohrozil manželku, která je lékařka a stýká se s pacienty, izoloval jsem se v domě rodičů v Mrákově,“ řekl Nejdl.
Jenže když s karanténou skončil a byl v pořádku, spadla do ní jeho žena. „Pracuje jako gynekoložka. Přišlo se na to, že byla ve styku s nakaženou pacientkou. Testy pak ale měla naštěstí negativní,“ dodal Nejdl.
Výměnný obchod přes hranice
Stejně jako mnozí i on těžce snáší uzavření hranic s Německem. Miluje cyklistiku a na oblíbené stezky, které se vinou po obou stranách hranice, teď nemůže. A jako mnohým mu schází i nákupy v Německu. „Na každé pěšině či polní cestě stojí teď auto s dvěma policisty. A tak tady začal kvést výměnný obchod. Kamióňáci a pendleři vozí Němcům cigarety a Čechům drogerii a nákupy. Zboží si také předávají mezi sebou Češi a Němci přímo na hranicích,“ řekl Nejdl.
Nejvíc koronaviru v Česku
Nakažených je na Domažlicku 317. To je 511 lidí na 100 tisíc obyvatel. Třikrát lidnatější Plzeň má 66 nemocných, a 33 lidí na 100 tisíc obyvatel. Praha, kde je nejvíce nakažených v celém Česku a 1646 nemocných, má jen 124 covid - pozitivních na 100 tisíc obyvatel. Druhým nejzamořenějším místem v Česku je pak Olomouc. Tam bylo ve středu 488 pozitivních, tedy 207 nemocných na 100 tisíc obyvatel.
Hasič Richard (44) bojoval s koronavirem v zamořeném domově důchodců: Bez dobrovolníků bychom nestíhali!

Proč právě Domažlicko?
Sešlo se tady několik faktorů, pendleři a lidové slavnosti. „Byl masopust, chodský bál v Domažlicích, a pivní slavnosti v Německu. Účastnili se lidé z obou stran hranice,“ uvedl šéf krajské hygieny Michal Bartoš. A do toho ještě pendleři. „Ti teď už nejsou dominantním zdrojem nákazy. Vir se přenáší hlavně v rodinách. Jeden nakažený roznese nemoc na celé příbuzenstvo. Vzájemně se stýkají, jsou neukáznění, a myslí si, že se jim nic stát nemůže,“ dodal Bartoš.
Přibude opět nakažených?
Ještě před týdnem rostl počet nemocných na Domažlicku denně o dvě desítky. Od neděle do úterý přibyli jen dva lidé s Covid – 19. „Nechci to zakřiknout, ale za středu nepřibyl nikdo. Nemohu říci, že jsme vyhráli, ale minimálně se nám podařilo epidemii aspoň zpomalit. Obávám se, že až vláda zruší nouzový stav a rozvolní opatření, tak se to opět rozjede,“ řekl Bartoš.
Neví, kde jsou nakažení
Mnozí lidé jsou naštvaní, že se nedozví, v jaké konkrétní obci je kolik covid – pozitivních. „Jsem vázaný pokynem ministerstva zdravotnictví, že maximálně, kam mohu zveřejňovat data o počtu nakažených, jsou okresy. Několikrát denně tyto údaje aktualizujeme na našich webových stránkách,“ uvedl Bartoš.
Akce dezinfekce
Každý den dobrovolní hasiči vystříkávají jen v samotných Domažlicích desinfekcí 205 míst s 560 předměty ve městě a trvá jim to zhruba 150 minut. „Jde třeba o odpadkové koše, autobusové zastávky, lavičky, zábradlí či bankomaty. Ty se hodně podceňují, přitom se jich dotýká velké množství lidí,“ uvedl starosta Zdeněk Novák. A veřejné prostory se desinfikují i v ostatních obcích regionu.
VIDEO: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informuje o stavu epidemie.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informuje o stavu epidemie. Aleš Brunclík