Proč se vědci z jižních Čech rozhodli pro dominantu Brna? „Na Kleti jsme vždy měli vřelý vztah k brněnské astronomii. Když se objevil úmysl věnovat Brňákům kleťskou planetku, vybírali jsme mezi několika symboly moravské metropole. Špilberk zvítězil proto, že je nepřehlédnutelný,“ řekla Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti.
Primátorka Brna Markéta Vaňková má vše černé na bílém, převzala totiž oficiální certifikát.
Nynější planetku Špilas objevili Miloš Tichý a Zdeněk Moravec z jihočeské Observatoře Kleť 30. září 1996. Poté byla opakovaně pozorována pod předběžným označením 1996 SP7, až dospěla ke kvalitně spočítané dráze a pořadovému číslu 401820 a nyní dostala i jméno.
Ve vesmíru zaří i Gustav Brom
Planetka Špilas se pohybuje po výstředné dráze ve vzdálenosti od 280 do 540 milionů kilometrů od Slunce, tedy mezi dráhou Marsu a Jupiteru. Kolem Slunce oběhne jednou za čtyři a půl pozemského roku. Nejspíš se jedná o těleso o průměru jen několik kilometrů, i v nejlepším dalekohledu je viditelná pouze jako světlý bod.
Brno se může pyšnit tím, že ve vesmíru už dříve získalo jiné planetky. První byla roku 1890 Bruna. Od té doby přibyly například (2073) Janáček, (3366) Gödel, (8343) Tugendhat nebo (14980) Gustavbrom.
VIDEO: Brněnská hvězdárna a planetárium nechala vyrobit obří model Slunce.
Brněnská hvězdárna a planetárium nechala vyrobit obří model Slunce. Hvězdárna a planetárium Brno