Julie si v druhém díle tohoto televizního seriálu za asistence policisty vyzkouší, jak snadné je na fiktivní investice naletět, zejména pokud se podvodníci zaštítí jménem známé firmy, slavné osobnosti nebo předních politiků.
„Investice jsou určitě dobrá cesta zhodnocení peněz, vždy by ale člověk měl mít na paměti, že finanční poradce vás nebude do ničeho nutit, nebude na vás vyvíjet tlak, a především nikdy vás nebude motivovat k tomu, abyste lhali bankám. V případě, že zaznamenáme v bance podezřelou transakci, skutečně klienty kontaktujeme. Pokud chcete své volné finanční prostředky investovat, sjednejte si raději osobní schůzku na některé z našich poboček,“ doplňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

Investice bez nátlaku
Online reklamy na neuvěřitelně výhodné investice bývají falešné velmi často. Když na takovou nabídku kliknete, obratem vám zavolá falešný investiční poradce, který se vás bude snažit přesvědčit k co nejvýhodnější investici. Dokonce vám i nabídne, ať si instalujete aplikaci pro vzdálenou správu vašeho zařízení, aby vám se vším mohl pomoci. Pomůže tak akorát s odcizením vašich peněz, a ještě si na vás vezme úvěr.
„V současné době ani nevíme, kolik lidí může být tímto způsobem podvedeno. Je totiž možné, že někteří doposud netuší, že se stali obětí podvodu a vložené prostředky si nebudou moct ve skutečnosti nikdy vybrat. Proto apelujeme na všechny, aby si své investice zkontrolovali a v případě problémů kontaktovali banku nebo policii. Podvodníci jsou každým dnem rafinovanější. A my bychom jim to rozhodně neměli ulehčovat,“ říká vysvětluje vedoucí Odboru prevence Policejního prezidia České republiky Zuzana Pidrmanová.
A dodává: „Pokud se vy, nebo někdo z vašich blízkých stanete obětí takového podvodu, nebojte se kontaktovat banku, nebo policii. Pokud vás banka upozorní na nějakou podezřelou platbu, nelžete. Je to totiž poslední možnost, jak své peníze uchránit.“

Součástí celé organizované skupiny zločinců bývají lidé, kteří mají na starosti „praní“ peníze přes soukromé účty. Může se jednat buď o klienty, kterým byl účet zneužit, nebo o takzvané bílé koně – lidé, kteří za úplatu přeposílají peníze podvodníkům. Tito se dopouštějí trestného činu.
„S těmito typy podvodů se nebojuje snadno, protože jsou velmi dobře organizované a technicky vyspělé. Proto mohu jen zopakovat: nikdy, za žádných okolností, nesdělujte nikomu své přihlašovací údaje, nepouštějte nikoho cizího do svého počítače a už vůbec ne do svého bankovnictví! Neposílejte kopie svých osobních dokladů ani platebních karet lidem přes telefon a každou platbu nebo přihlášení si minimálně dvakrát ověřte,“ přidává rady Barbora Tyllová, produktová ředitelka ve společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Seriál Tohle radši nezkoušejte!
Desetidílný seriál „Tohle radši nezkoušejte!“, jehož cílem je divákům popsat, ale i ukázat, jak se bránit deseti největším kybernetickým hrozbám v digitálním světě, vznikl v Televizním studiu ČT Ostrava. Česká televize ho bude vysílat každý den od pondělí do pátku od 9. do 20. prosince vždy od 17:40 hodin na ČT1 a následně v archivu iVysílání ČT. Nový pořad zařadila Česká televize do vysílání úmyslně před vánočními svátky, kdy dochází ke kybernetickým útokům v největší míře.