Bigorexie patří k poruchám příjmu potravy. Projevuje se nadměrným cvičením vycházejícím ze syndromu malosti. Bigorektici si v porovnání s ostatními připadají nevyvinutí, a tak tráví v posilovnách hodiny, kde své tělo neúměrně zatěžují. Růst svalů se ke všemu snaží všemožně podpořit.

Cvičí během nemoci? Zbystřete!

Kde se nachází hranice mezi zdravou životosprávu a začínajícím problémem? Na to odpovídá Šárka Kučerová, psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove: „O problém se jedná ve chvíli, kdy cvičení a snaha o zvětšení svalů poškozuje zdraví. Postižení tak často cvičí, i když jsou nemocní, nadužívají různé preparáty na podporu svalů, nemají problém sáhnout ani po zakázaných látkách.“

5 tipů, jak poznat osoby trpící bigorexií:

1)    Trénink je pro ně nejdůležitější.

2)    Nemají dostatečnou sebedůvěru.

3)    Cvičí i přes nemoc.

4)    Nadužívají preparáty pro růst svalů.

5)    Úzkostlivě si hlídají jídelníček.

Jídelníček bigorektiků je zaměřen na nabírání svalové hmoty, který doprovází nekonečné hodiny v posilovně. Nadměrné cvičení je zdraví ohrožující, stejně jako nadužívání proteinů, anabolik či steroidů, které je s tímto fenoménem často spojené. Dle různých průzkumů trpí bigorexií kolem 20 % profesionálních kulturistů.

.
Autor: Projekt sebedůvěry Dove

Následky bigorexie mohou být fatální

Dlouhodobě přetěžované tělo se dostává až na hranici kolapsu. Problémy se projevují v pohybovém aparátu, ledvinách a v trávicím traktu. S poruchou jsou spojeny pracovní, finanční i rodinné problémy, sociální izolace či nadváha.

Příčiny lze hledat v dětství

Jak je možné, že sebevědomí člověka klesne natolik hluboko, že dojde k ohrožujícím stavům? Klíč můžeme najít v dětství. Odmítání vlastního těla a nízká sebedůvěra se často přenáší z rodičů na děti. Nejdůležitější je prevence a budování zdravé sebedůvěry. Zajímavé tipy naleznete v rodičovské příručce Sama sebou, která je zdarma ke stažení.

Jak z toho ven

Bigorektik si v první řadě musí sám připustit, že se dostal do problému. S tím mu „pomůže“ kolabující organismus a problémy jak v práci, tak v rodině. „Právě trpělivost a pochopení okolí může v začátcích léčby sehrát důležitou pomoc,“ komentuje proces léčby Šárka Kučerová. Změna k udržitelnému chování je často úspěšná díky kognitivně-behaviorální terapii. Dotyčný se, ve spolupráci s psychoterapeutem, snaží pochopit své chybné uvažování, najít cestu ke zdravému chování a nastavit nové návyky podporující kvalitu života. Užitečné tipy naleznete zde: dove.com/sebeduvera