Až do osudného okamžiku žila Jana úplně běžný život. Pracovala jako průvodčí ve vlaku a ve volném čase jezdila s přítelem na šermířské akce skupiny Bohemica Sanquis. Na jednom výletě loni v červenci se jí ale udělalo špatně.

Jana, které se také říká Salli, má moc ráda zvířata.
Autor: archiv Jany Neterdové

Zpočátku jen střevní viróza

 „Špatně mi začalo být na mé poslední šermířské akci v Úštěku, ale vypadalo to jen na střevní virózu. O pár dní později  jsem vyrazila do práce na noční. Po cestě se mi začalo dělat mdlo a motala se mi hlava,“ popisuje Jana, kterou nakonec přijel vystřídat kolega a další kolegyně ji odvezla na pohotovost. „Věřím, že kdyby mě moji nadřízení nenechali vystřídat, byla bych zřejmě druhý den mrtvá,“ vzpomíná Jana.

Nesnesitelná bolest

Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady zůstala na pozorování. První noc prožila v bolestech. Nevěděla, co má dělat, cítila se bezmocně. Druhý den hned ráno jela na další vyšetření, ze kterého putovala rovnou na jednotku intenzivní péče. „Během dopoledne mi oteklo levé lýtko a zvětšilo se na velikost desetikilového melounu a nesnesitelně bolelo, ostatně jako celý zbytek mého těla,“ popisuje mladá žena.

Amputace, nebo smrt

Následovala další vyšetření a pak nemilosrdný verdikt. „Doktoři se přede mě postavili do řady, ale pouze jeden z nich ke mně promluvil. Sdělil mi větu, kterou si budu pamatovat do konce života:  Bohužel máte v těle bakterii z rodu klostridií. Ta způsobila nemoc jménem plynatá sněť. Máte teď na vybranou zkusit přežít s tím, že teď hned vás odvezeme na sál a budeme vám muset amputovat postiženou nohu, nebo do 24 hodin zemřete. Nevěděla jsem, co říct, ale bylo mi jasné, že chci přežít,“ popisuje okamžiky prožité hrůzy.

Bakterie klostridie
Autor: profimedia.cz

Dodnes neví, jak se bakterie do jejího těla dostala. „Nikdo nedovede pořádně říct, kde jsem tu bakterii chytila. Mohlo se to do těla dostat z ranky na noze, z nějaké záděry, nikdo neví,“ přiznává Jana.

Předoperační sál a tvář jejího přítele potom na měsíc a půl bylo to poslední, co si pamatovala. „Po probuzení z umělého spánku to bylo fakt těžké. Nevěděla jsem, co je realita a co sen. Následovaly pro mě nepředstavitelně bolestivé rehabilitace,“ vzpomíná Jana, která se aktuálně po dlouhých čtrnácti měsících v nemocnici konečně vrátila domů.

Léčivé objetí

 „Je to takové na houpačce. Občas jsem nešťastná, že se nikam nedostanu, nebo že mě všechno bolí a mám pocit, že nic nedokážu. Ale pak přijde snoubenec, obejme mě a dodá mi tu potřebnou dávku energie, síly a optimismu,“ popisuje Jana, která má zajištěné rehabilitace a po bytě se pohybuje na vozíčku. „Nejsložitější je to s okolím. Protože sídliště, kde bydlím, není úplně bezbariérové,“ dodala Jana.

Se snoubencem
Autor: archiv Jany Neterdové

Pomůžete Janě?

Pro mladou ženu vznikla sbírka na Donio. Peníze budou použity na koupi protézy levé dolní končetiny, na kterou Jana nemá nárok, protože od pojišťovny již dostala vozík. Přesný typ protézy určí odborník na protetiku po úplném zhojení pahýlu. Předpokládá se, že bude stát cca 1 200 000 Kč. Časem bude Jana muset nastřádat i na auto a popřípadě úpravu bydlení.

Smrtící nebezpečí: Plynatá sněť

Onemocnění je způsobeno přítomností bakterií ze skupiny klostridií (clostridií). Klostridie jsou nebezpečné anaerobní bakterie, které rozežírají postižené tkáně a jako zplodiny metabolismu produkují řadu plynů a celou spoustu toxických látek. Napadená tkáň je oteklá, hnisavá a při pohmatu cítíme třaskání bublin plynu. Tato forma sněti je skutečně smrtelně nebezpečná.

Do organismu se infekce dostává kontaminací rány sporami v půdě nebo při poruše střevní bariéry. „Jsou to bakterie velice odolné, které v půdě mohou žít i desítky let. A můžou se dostat do těla přes střevo s potravou či vodou nebo skrze ranku na kůži a podobně,“ popsal pro blesk.cz praktický lékař Cyril Mucha.

Praktický lékař Cyril Mucha.
Autor: Blesk:Czech News Center, a.s./Martin Sekanina

Smutná souhra okolností, říká lékař

Toxiny rozpouští tkáně i imunitní buňky a organismus je v podstatě bezbranný. „Bohužel jde obvykle o smutnou souhru okolností, bakterie ohrozit pacienty s oslabeným imunitním systémem, vliv má i nadužívání antibiotik, která způsobí špatnou střevní imunitu. V určitou chvílí je skutečně amputace jediná možnost záchrany, " dodává Mucha, který také připomněl, že plynatá sněť bývala dříve častou komplikací při různých bojových operacích v zákopech.

Fotogalerie
8 fotografií