Je mu teplo, nebo zima?
Některé maminky mají tendenci „navléct“ své dítě do rukavic a zimních kombinéz, i když je venku nad nulou nebo tráví den ve škole či školce.  Jenže to je chyba. Pokud se dítě přehřívá nebo je navlečené příliš teple i ve vnitřním prostředí, stává se choulostivějším a stačí mu i malé „ofouknutí“, aby nastydlo.

Jak ale poznat, že jsme dítě oblékli dobře? „Chcete-li zjistit, zda je vašemu dítěti zima, nebo naopak vedro, není dobré zkoušet, zda má studené nebo teplé ruce. Mnohem více vám napoví, když mu sáhnete za krk. Pokud se vám bude zdát vlhký (tedy zpocený) a horký, je to jasný důkaz, že má na sobě příliš oblečení,“ radí Petra Rejzková.

Vitaminy základ
Důležité je taky posilovat imunitu dítěte vitaminy, minerály a antioxidanty, které obranu organismu pozitivně ovlivňují. Nejlépe je organismus získává ze stravy. Proto je nezbytné, abyste dětem dávali především dostatek ovoce a zeleniny. V období nejrůznějších viróz, kdy dětská imunita čelí většímu množství ohrožení,  jí můžete pomoci i doplňky stravy z lékárny. Poraďte se s lékárníkem nebo se ptejte maminek v okolí, s čím mají dobrou zkušenost.

Otužování pomáhá
Tráví vaše dítě většinu dne v uzavřených, přetopených místnostech? Pak není divu, že i přechod ze školy domů bez čepice a šály může odstonat. Důležitý je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, a to za každého počasí. Stačí i krátká, dvacetiminutová procházka. Jestli si dítě hraje doma, často mu větrejte a na noc ztlumte nebo zcela vypněte topení.  

Když se prevence nedaří…
A co dělat, pokud se váš potomek přeci jen nachlazení nevyhne? „Příznaky rýmy či kašle nepodceňujte, nemávejte nad nimi rukou. Dítě uložte do postele a dopřejte mu pár dní klidu,“ radí poradkyně VZP ČR. Klid, teplo a dostatek tekutin vaše dítě zase brzy vrátí do formy.