Autopojištění dělíme na povinné a dobrovolné

Když přijde řeč na pojištění našeho plechového kamaráda, díky kterému rozvezeme děti do školy a na kroužky, sami sebe přepravíme do práce, na výlet nebo nákup, je dobré vědět, že existují dva typy pojištění. Povinné ručení, které je ze zákona nutností a havarijní pojištění, jehož sjednání je dobrovolné. 

Víte, že povinné ručení je povinné nejen v ČR, ale i v zahraničí? Jeho součástí bývají asistenční služby pro pojistné události.

Na čem záleží při sjednání povinného ručení?

Když dojde na sjednávání pojištění, většina z nás se snaží ušetřit nějakou tu korunu. Mnohdy tak vybíráme hlavně podle výše pojistného. Víte, že děláme chybu a může se nám to vymstít? Při sjednání povinného ručení jsou důležité úplně jiné věci.

Zajímejte se o limity pojistného plnění

Nejdůležitějším parametrem, na kterém záleží, jsou pojistné limity. Od nich se totiž odvíjí částka, jakou pojišťovna v případě pojistné události poškozené straně vyplatí. Když budou příliš nízké, budete muset škodu doplatit z vlastní kapsy. 

Minimální výše pojistných limitů je 35 milionů Kč, a i když se to zdá jako dostatečná částka, někdy stačit nemusí. Kdo chce mít jistotu, že je dobře chráněný, ten by měl dát přednost limitům ve výši 50, 70 nebo i 100 milionů Kč.

Co dalšího má vliv na cenu?

Ceny povinného ručení se liší pojišťovnu od pojišťovny, ovlivňuje je ale i váš věk, adresa bydliště, počet bonusových měsíců, počet sedadel ve vozidle, druh paliva a podobně.

.
Autor: Unsplash

Jak vybrat to pravé havarijní pojištění?

Kdo se chce chránit nejen před důsledky škod, které způsobí někomu jinému, ale i sám sobě, ten by si měl sjednat i havarijní pojištění. To vás ochrání i před škodami, které vzniknou v důsledku vandalismu, odcizení vozidla nebo jeho neoprávněného užití.

Proti čemu můžete auto pojistit v rámci havarijního pojištění?

Ne vždy je nutné sjednat si havarijní pojištění ve variantě all-risk, která je výhodná a chrání vás pro případ všech pojistitelných rizik. Někdo si vystačí i jen s některými z nich. Tak proti čemu se lze havarijně pojistit?

  • Havárie
  • Vandalismu
  • Odcizení
  • Živelné pohromy
  • V případě nových vozů i GAP pojištění, které oceníte, když havarujete s novým vozem. Pojišťovna vám díky němu nevyplatí aktuální, ale pořizovací cenu vozu.
  • Neoprávněné užití automobilu

Víte, že u havarijního pojištění si sjednáváte i výši spoluúčasti? Ta představuje částku, jakou se budete podílet na plnění. Bývá buď procentní nebo pevně stanovená konkrétní částkou.