„Chtěla jsem dceři k osmnáctinám pořídit auto, tak jsem našla na internetovém bazaru inzerát na automobil Audi A3 1.9 TDI z roku 2006. A říkala jsem si, že jí to pro začátek bude stačit…,“ popisuje Simona Berková.
„Na inzerát nejdříve volal můj kamarád, pak i můj partner, abychom zjistili, zda pan Karel (redakce musela změnit jméno. Simona Berková podala trestní oznámení a policisté jí zakázali sdělovat pravé jméno do médií) podává stejné informace. Pokaždé jsme se dozvěděli, že má vůz najeto asi 210 tisíc kilometrů a krom drobných oděrků a škrábanců je plně funkční. Cenu dal nízkou proto, že ho prý chce rychle prodat a nechce mít v garáži 100 čumilů,“ vzpomíná na první kontakt s panem Karlem.
Nervózní a neklidný
Ve smluvený termín (19. ledna) vyrazila Berková se svým partnerem vůz »okouknout«. „Při příjezdu na nás pan Karel působil nervózně. Pořád pospíchal. Auto prohlížel můj přítel, mělo více kosmetických vad, než se očekávalo, špatný zadní stěrač, dodatečně jsme zjistili i problém s baterií…,“ vypočítává s tím, že následovala zkušební jízda kolem bydliště prodávajícího a porada s partnerem, zda vůz koupit, či ne. „Pan Karel byl už hodně neklidný, pořád pospíchal na naše rozhodnutí,“ říká Simona Berková.
Řekli ANO, úředníci NE!
Berková nakonec kývla a rozhodla se vůz koupit s tím, že platba proběhne v hotovosti na místě. „Měl připravenou kupní smlouvu a chtěl tam místo 85 tisíc uvést 10 tisíc. Na to jsem nepřistoupila,“ vzpomíná na další varovný signál, který ji mohl upozornit, že s autem není něco v pořádku. Hned první následující pracovní den (21. ledna) se rozjela zařídit povinné ručení a vyrazila na evidenční kontrolu. Jenže...
„Tam mi řekli, že stav tachometru neodpovídá stavu ujetých kilometrů dle poslední technické kontroly, která proběhla 2. srpna loňského roku. A odmítli mi evidenční kontrolu udělat s tím, že vůz nepřihlásím. V daný moment jsem se cítila podvedená a psychicky na dně,“ smutní paní Simona a dodává, že kilometry byly stočené o cca 217 tisíc – tedy prakticky přesně o polovinu! Auto má nyní »podle tachometru« najeto 213 tisíc km.
Musela na policii
Okamžitě začala volat, a pak i psát SMS zprávy prodávajícímu. »Překvapivě « se jí neozýval… „Celou věc jsem chtěla vyřešit v klidu, bohužel bez úspěchu. Proto jsem 25. ledna šla na policii, kde jsem sepsala odstoupení od smlouvy, na což mám ze zákona právo ve lhůtě sedmi dnů od koupě vozu. A ještě tentýž den jsem ho doporučeně odeslala panu Karlovi,“ líčí pokračování Berková. A dodává, že nyní je její případ na policistech. Ti jí sdělili, že se stala obětí trestného činu, který nyní řeší kriminální oddělení. Otázka na Ombudsmana Blesku byla jasná, co dělat…
Jak přihlásit auto?
Pokud se dostanete do stejné situace jako paní Berková, podle Jiřího Grunda, předsedy Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA), se máte v prvé řadě určitě obrátit na policii a podat trestní oznámení. „Neboť došlo k podvodu, přičemž pokuta pro pachatele může dosáhnout až částky 500 000 Kč,“ říká s tím, že majitel takového auta má jedinou šanci, jak docílit toho, aby prošlo technickou kontrolou. „Řešení je najít servis, který provede přetočení tachometru zpět, na poslední známou hodnotu v databázi STK. Pak auto projde evidenční kontrolou a bude možné jej přihlásit,“ dodal.
Asociace obchodu s ojetými automobily radí: Jak předejít překvapení
1. Vždy, když kupuji ojetý vůz, měl bych využít službu www. zkontrolujsiauto.cz. Za cenu cca 400 Kč zjistím dle VIN o kupovaném autě většinu potřebných informací včetně toho, zdali byly na voze například nějaké pojistné události v důsledku havárií atp. Riziko podvodu se tímto krokem sníží o cca 90 %.
2. Před podpisem kupní smlouvy a složením peněž požadujte od prodávajícího provedení tzv. Evidenční kontroly vozu. Tato kontrola je nutná pro přepis nového majitele a současně kontroluje stav najetých kilometrů a srovnává jej s historií v databázích STK. Když se ukáže, že stav tachometru neodpovídá předchozím údajům (v protokole evidenční kontroly to je uvedeno), je evidentní, že s tachometrem někdo manipuloval.
Chtějte náhradu škody
Může se paní Simona domáhat nějaké náhrady škody? Na její případ se podíval Ombudsman a spolupracující advokát společnosti Vasenaroky. cz Petr Novák.
„Jelikož paní Simona odstoupila od kupní smlouvy, má nárok na vrácení kupní ceny. Co se týče dalších nároků, vzhledem k tomu, že se případem zabývá policie, bylo by za současné situace nejlepší domáhat se náhrady škody v rámci trestního řízení, bude-li na prodávajícího podána obžaloba,“ radí Petr Novák.
Pokud by policie případ odložila, měla by se paní Berková podle Nováka i tak vydat soudní cestou. „Možností je žaloba na vydání bezdůvodného obohacení k civilnímu soudu, kde však bude důkazní břemeno na paní Berkové,“ popisuje. Takže žaloba by neplynula z výsledků policejního šetření, ale z důkazů, které předloží paní Berková, případně její zastupující právník.
Nechte vůz prohlédnout a plaťte přes prostředníka
Na tento příběh se podíval i Ombudsman a právník spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený.
„Pokud ke koupi takového vozu dojde a počet najetých kilometrů je uvedený ve smlouvě, jde o podstatné porušení smlouvy, což je důvod k odstoupení,“ hodnotí Zelený.
„Odstoupením od smlouvy se závazek zrušuje od začátku, takže má nastat vrácení auta oproti vrácení peněz. Žádná přesná lhůta ani pro jedno stanovena není, ale ideálně by vše mělo proběhnout co nejdříve. Aby bylo odstoupení účinné, stačí ho prodávajícímu doručit. Jestliže nekomunikuje, je nejlepší poslat odstoupení doporučeně s dodejkou. Jakmile je odstoupení doručeno, je závazek zrušen, takže kupující nemá právo mít u sebe auto a prodávající zase peníze,“ radí Zelený dále.
Podle Zeleného by si kupující měli dávat pozor na nápadně nižší ceny oproti jiným podobným autům na trhu a dále pak také na prodávající, kteří nepřistoupí na důkladnou prohlídku vozu před uzavřením smlouvy, kterou jim můžete navrhnout.
Peníze do uschovny
Ochránit se před případným podvodem můžete i tím, že nezaplatíte při převzetí celou smluvenou částku a domluvíte se, že druhou část dodáte až po úspěšném přepisu auta. „Nákladnější, ale jistější variantou může být provedení platby přes prostředníka – například přes banku, notáře nebo advokáta. Je totiž možné se domluvit, že se peníze dají do úschovy a prodávajícímu budou vyplaceny až v okamžiku, kdy na úřadu úspěšně proběhne zápis nového vlastníka. Několik tisíc za takovou službu se sice může zdát jako hodně peněz, ale když kupujete auto za několik desítek, nebo dokonce stovek tisíc, je takový příplatek za jistotu už maličkost.“