Jak jste se v době, kdy nebylo žádoucí, aby se socialistická žena malovala, dopracovala až k líčení na světové úrovni?

„V roce 1958 byl založen Ústav zdravotní kosmetiky a já v něm pracovala. Byl zaměřen na pomoc lidem s různými zdravotními problémy. Jako první jsme používali kontaktní čočky profesora Wichterleho. S tím souvisely i dermatologické problémy typu pigmentační skvrny, znaménka a další kožní projevy. Lasery na odstraňování neexistovaly, tak bylo nutné vymyslet něco, co by tyto problémy řešilo.“

Tak se zrodil první krycí make-up v Česku, který byl současně i jedním z prvních na světě…

„Domluvili jsme se s Filmovým studiem Barrandov, které vyrábělo líčidla, že uděláme novou recepturu, odpovídající svým složením i zdravotním parametrům. Musel to být make-up, který nebude při každodenním použití způsobovat alergie a přitom bude mít vynikající krycí schopnosti. Pomáhala jsem při jeho vývoji, výrobě a výběru odstínů. Tak v roce 1966 spatřil světlo světa Dermacol. Název je složen ze slov derma – kůže a color – barva.“

Kde se vzala vaše přezdívka Lady Dermacol?

„Jezdili jsme s Dermacolem na Západ na veletrhy. Bývali jsme tam jediní z východního bloku. Vždy, když jsme přijížděli, tak mě z ostatních firem vítali. A proto vzniklo oslovení Lady Dermacol. Protože oni mi tak začali říkat. Dior, Orlane, Max Factor, tihle všichni. Zatímco oni měli stánky samou modernu, my jsme tam vozili starožitný nábytek. Vitrínu nádhernou, zlatou, vše vyšperkované. To bylo úplně něco jiného, vždycky se tam všichni zastavili. Vymykali jsme se a pamatovali si nás.“

Za jakých okolností se český make-up prosadil až v Hollywoodu?

„Já měla na Barrandově nádherný salonek, kde jsem líčila a prováděla masáže obličeje. Chodily za mnou manželky diplomatů, ministrů, herečky. Jednou přijel producent z Hollywoodu s manželkou. Ošetřila jsem jí pleť, nalíčila. Byla to starší dáma, tak jsem jí překryla různé pigmentové skvrny. Když přišel manžel, skoro ji nepoznal. I jemu jsem zakryla nějaké skvrny a pihy na čele a přibalila pár přípravků s sebou. A za čtrnáct dní nás požádali o licenci. To byl rok 1973.“

Je krása opravdu tak důležitá?

„Krása ženy má být hlavně uvnitř. Nebýt závistivá, zlá a hádavá. Nejhorší je, že lidé si mezi sebou nic nepřejí. Úspěch druhých je naštve. Každý je jiný, přitom každý může být úspěšný. Když se do něčeho dá poctivě a s rozumem, tak může mít úspěch.“

Jak jsou na tom české ženy s půvabem ve srovnání se světem?

„České ženy jsou krásné a umějí se udělat ještě krásnější právě tím, že o sebe pečují. Ono je to nutné. Je potřeba, aby večer se sebou něco udělaly, věnovaly samy sobě čas a začaly tím, že se odlíčí. A i když žena není nalíčená, tak stejně musí tu pleť vyčistit a případně si podle typu dát výživný krém. Důležitá je i strava, pohyb a spánek. Čím později jdete spát, tím více musíte o pleť pečovat.“

Byla jste dvakrát vdaná a teprve vztah s cestovatelem Jiřím Hanzelkou (†82) vám vyšel podle představ. Jak na soužití s ním vzpomínáte?

„Když mu jeho Juliánka zemřela, zůstal sám. Rok byl takový smutný a bez péče, vždycky mu někdo jen uklidil a uvařil. Často jezdil z chalupy k nám, bydleli jsme blízko. Pozvala jsem ho vždycky na oběd a on říkal: Hele, nechtěla bys se mnou být? Známe se tolik let, vždycky ses mi líbila. Já, no to je hezký. On se líbil každému, protože on byl krásný chlap. Tak jsme posledních deset let jeho života byli spolu. Bylo to krásný a on byl báječný.“

Stále přednáší

Narodila se v roce 1933 v Prostějově v rodině vojenského letce a dámské krejčové. Pracovala v Ústavu zdravotní kosmetiky od jeho založení v roce 1958. Proslula geniální proměnou udřené tramvajačky v sexbombu, když ve filmu Dáma na kolejích líčila Jiřinu Bohdalovou. Má dva syny a dceru Isabellu, která o ní napsala knihu Lady Dermacol. Žije v Kardašově Řečici a stále se aktivně věnuje přednáškám o kosmetice.

Očima autorky

Co na Olze Knoblochové zaujme nejvíce, není její elegantní oblečení, dlouhé, štíhlé, pěstěné ruce, decentní a přitom perfektní nalíčení a typický účes. Je to její smích. Často se při povídání nahlas srdečně rozesměje. Ať už nějaké své dávné vzpomínce, či vtipné poznámce. Směje se tak opravdově, že nakazí druhé. Je zářným příkladem toho, že žena může být krásná v každém věku i situaci.

Víte, že...

Olga Knoblochová je autorkou knih Péče o pleť, Krása a čas a Krása na dosah a dalších publikací.

VIDEO: Olga Knoblochová - Dáma, která dala českým ženám make-up

Video
Video se připravuje ...

Olga Knoblochová: Dáma, která dala českým ženám make-up Adam Balažovič

Fotogalerie
4 fotografie