„Dukát, který nabízíme v aukci, pochází přímo z československého zlatého pokladu a má certifikát České národní banky,“ uvedl spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho. Osud československého zlata, které mělo sloužit jako zlatá rezerva státu, byl podle něj mimořádně dramatický. Tento exemplář je zároveň nejvýše startující položkou chystané dražby, jeho vyvolávací cena činí pět milionů korun.

Dražit se bude bude i šestá část exkluzivní numismatické sbírky Jaroslava Kokoluse, budované po desetiletí. Tentokrát budou k mání ražby mincí Turzů, Šliků, Ferdinanda I. a Maxmiliána II. Nechybějí vzácné tolary, šedesátikrejcarové mince, guldinery, dukáty a jejich násobky z mincoven na území dnešního Česka a Slovenska.

Položkou s nejvyšší vyvolávací cenou bude desetidukát z roku 1506 Vladislava II. Jagellonského, který bude startovat na částce 150 000 eur (asi 3,76 milionu korun). V aukci se objeví i několik unikátů, například jedenapůl tolar Šliků z roku 1526 s vyvolávací cenou 40.000 eur, který byl publikován v 19. století Eduardem Fialou. Dražen bude také šlikovský dvoutolar z roku 1520 z Jáchymova s vyvolávací cenou 35.000 eur.

Součástí aukce budou i dva dukáty z roku 1568 Maxmiliána II., které chybějí i ve sbírce Wiener Münzkabinett. Obě mince byly raženy v Praze a budou nabízeny s vyvolávací cenou 60 000 eur. „K nejvzácnějším zlatým ražbám z našeho území vůbec patří zlaté dukáty ražené v Praze v letech 1561 až 1574. Vznikly v období, kdy pražská královská mincovna čelila nedostatku zlata a jejich výroba byla možná jen v omezeném množství,“ dodal Macho.

Fotogalerie
4 fotografie