František (†88) nedbal rad lékařů. Místo klidu na rekonvalescenci se jeho diář před smrtí plnil
Chtěl sloužit a být s lidmi jako dřív. Papež František po březnovém propuštění z nemocnice, kde se měsíc léčil se zápalem plic, nedbal pokynů lékařů. Ti mu doporučovali alespoň dvouměsíční klid. S blížícími se Velikonocemi se jeho diář plnil dalšími a dalšími schůzkami, informuje BBC.
Život ve Vatikánu se v pondělí ráno zastavil, když kardinálové oznámili smrt papeže Františka. Neuplynulo ani 24 hodin od chvíle, kdy se překvapivě objevil na balkóně s výhledem na Svatopetrské náměstí a požehnal 35 tisícům lidem. Papež dýchal sám, neměl ani kyslíkovou nosní kanylu. A to i přesto, že mu lékaři po 38 dnech strávených v nemocnici s oboustranným zápalem plic říkali, že by měl strávit nejméně dva měsíce rekonvalescencí.
Během posledních dvou týdnů života dělal František to, co vždycky – setkával se s lidmi a přijímal návštěvy. Když se objevil na velikonoční neděli, dav dole propukl v jásot: „Drazí bratři a sestry, přeji vám veselé Velikonoce,“ řekl těžkým hlasem. Aniž by to kdokoli tušil, měla to být jeho poslední slova na veřejnosti. Poselství Urbi et orbi už přečíst nezvládl. „Obvykle všichni křičí 'Ať žije papež!'... tentokrát to bylo mnohem tišší než obvykle, možná byl větší respekt k jeho utrpení. Myslím, že nám dával poslední sbohem,“ řekl BBC muž Alberto, který v neděli na náměstí byl.
Lékaři, kteří Františka léčili v římské nemocnici, mu předepsali úplně klidový režim. Bylo ale nepravděpodobné, že by to aktivní papež, který trávil velkou část svého papežství setkáváním s lidmi, dodržel. František již dal jasně najevo, že se chce vrátit do Vatikánu včas na Velikonoce. Pro křesťany jsou Velikonoce důležitější než Vánoce, protože symbolizují základní princip jejich víry – vzkříšení Krista, tři dny po jeho přibití na kříž.
Z nemocnice, kterou opustil 23. března, zamířil papež do svého bytu v domě sv. Marty. Jeho lékařský tým řekl, že vše, co potřebuje, je kyslík a že rekonvalescence bude lepší v domácím prostředí než v nemocnici plné infekcí. Velikonoce byly za pouhé tři týdny a jak se blížily, papežův program byl stále nabitější. Setkal se s králem Karlem a královnou Camillou v Casa San Marta. Jen o čtyři dny později, 13. dubna, se proti veškerým radám lékařů objevil před davem 20 tisíc lidí na vatikánském balkóně na Květnou neděli.
Minulý čtvrtek, jako už mnohokrát předtím a jak to dělal ve své rodné Argentině, než se stal papežem, navštívil věznici Regina Coeli v Římě. Strávil tady půl hodiny setkáním s vězni. Když dorazil na invalidním vozíku, personál a dozorci ho vítali potleskem.
V předchozích letech umýval vězňům nohy a zrcadlil to, co Ježíš udělal se svými učedníky noc před svou smrtí. „Letos to nedokážu, ale můžu a chci být stále nablízku,“ řekl slabým hlasem desítkám vězňů, kteří se na něj přišli podívat. „Máme takové štěstí. Ti zvenčí ho nevidí, a my ano,“ řekl italským médiím jeden z vězňů. Při odchodu z věznice se Františka jeden z novinářů zeptal, jak bude prožívat letošní Velikonoce. „Jakkoli budu moci,“ odpověděl papež.
Ještě v neděli se krátce sešel s americkým viceprezidentem J.D. Vancem, než vystoupil před davy na Svatopetrském náměstí. Učinil své poslední požehnání – proslov Urbi et orbi v latině. Poté arcibiskup Diego Ravelli přečetl řeč napsanou papežem, František tiše seděl vedle něj.
Pak k překvapení všech sestoupil dolů na Svatopetrské náměstí a mezi davem projel v papamobilu. Kamera zaznamenala, když zvedl paži, aby požehnal věřícím lemujícím slunné náměstí. Bylo to naposledy, co ho svět viděl živého. František zemřel v pondělí ráno ve své milované sv. Martě – rezidenci se 100 jednoduchými pokoji, které provozují jeptišky a jsou otevřené poutníkům a návštěvníkům.
Papežovy komnaty byly na hony vzdáleny přepychu vatikánských čtvrtí typicky určených pro papeže, které František na začátku svého papežství odmítl s tím, že cítí potřebu „žít mezi lidmi“. „Kdybych žil sám, možná i trochu v izolaci, bylo by mi to k ničemu,“ řekl tehdy. V nadcházejících dnech budou v Casa Santa Marta bydlet kardinálové z celého světa, kteří se shromáždí v Římě na konkláve, které vybere Františkova nástupce.
Člověk těžce nemocen, stáří 88 .
Ale opět z dalších co neuposlechli lékaře.🤦
Kdyby to byla česká celebrita, už by se v diskusi psalo, že ať si zdravotní péči hradí za své.
Když je nezodpovědný pacient.