Höschl (†75) o spolupráci s StB: „Neudával jsem! Nikomu jsem neublížil,“ bránil se před smrtí

Autor: dak - 
23. dubna 2025
05:00

V pondělí zemřel Cyril Höschl, přední český psychiatr a dlouholetý ředitel Národního ústavu duševního zdraví. Vedle vědeckých úspěchů jej však celý život pronásledoval stín Státní bezpečnosti. Figuroval totiž ve spisech StB a podle některých měl dokonce donášet na disidenty. Höschl se ovšem celý život hájil. „Já nikdy nikoho neudal. Ani jsem nedonášel,“ řekl v rozhovoru pro Reflex v roce 2019.

Státní bezpečnost si Höschla podle jeho výpovědi začala všímat kvůli jeho kontaktům s Ivanem M. Havlem, bratrem pozdějšího prezidenta, a dalším intelektuálním okruhem kolem Charty 77.

Psychiatr sám přiznal, že se Státní bezpečností mluvil, v rozhovoru pro Reflex se ale hájil, že se pokoušel před estébáky své kamarády chránit. „Snažil jsem se před nimi budit dojem, že jim nic netajím, aby nepřišli na to, že podporujeme odpůrce režimu modrými knížkami, hospitalizacemi nebo invalidními důchody,“ zdůraznil tehdy.

Badatel Miroslav Vodrážka ovšem zveřejnil z archivních dokumentů pasáže, v nichž měl Höschl StB prozradit i citlivé intimní informace - např. o depresích Ivana Havla v souvislosti s jeho rozchodem. „Tohle nepoznávám. Ivan takhle nemluví, to není jeho jazyk. Já tento text nepoznávám,“ řekl Höschl pro Reflex, který mu ukázal spis.

Havel se ho zastal

Nařknutí Vodrážky tehdy ale odmítl sám Havel, který se za Höschla postavil. „Nevykouklo na mě vůbec nic, co by naznačilo, že by se od Tebe dozvěděli cokoliv použitelného proti mně,“ napsal Havel psychiatrovi dopis. Zároveň však přiznal jisté zklamání z toho, že se o jeho styku s StB dozvěděl až později.

V rozhovoru pro Deník N Höschl tvrdil, že žádný závazek spolupráce nepodepsal a že kontakty s StB byly spíše způsobem, jak je obelstít. „Chtěl jsem jim dávat jen věci, které už věděli. Chtěl jsem se stát nezajímavým. To se povedlo,“ uvedl.

Naopak podle něj škody nevznikly žádné, prospěch naopak ano – a konkrétní: „Kdo si myslí, že jsem někomu ublížil, ať se ozve. Neozval se nikdo,“ prohlásil v rozhovoru v Reflexu. Zmínil řadu lidí, kterým pomáhal – Vladimíra Mertu, Jiřího Boreše, Irenu Dubskou nebo Josefa Topola.

Cyril Höschl byl zakladatelem a ředitelem Národního ústavu duševního zdraví. Cyril Höschl byl zakladatelem a ředitelem Národního ústavu duševního zdraví. | ČTK

Spor o básně

Básně disidenta Františka Pánka se staly dalším sporným bodem v Höschlově vztahu k Státní bezpečnosti. Při jednom z výslechů měl Höschl předat básně, které Pánek rozesílal svým přátelům z okruhu Charty 77. Höschl uvedl, že StB tyto informace již znala, protože dle něj „tehdy věděl opravdu každý“, což prý potvrdil i fotograf a bývalý disident Ludvík Hradilek.

O drogách podle Höschla sám Pánek StB řekl, proto věděla, že tento problém má. „Když za mnou Čermák (mělo jít o poručíka Otakara Černého, který se představoval jako Čermák - pozn. red.) přišel do Bohnic, básně už byly na stole. On si je vypůjčil,“ hájil se pro Reflex.. Ačkoliv Höschl připustil, že by tuto situaci dnes řešil jinak, v té době to považoval za běžnou věc, kterou StB již věděla.

Výslechy podle něj probíhaly v duchu psychologické přetahované. V rozhovoru rovněž popsal scénu, kdy ho operační důstojník nutil podepsat závazek a honil ho skoro kolem stolu. Prý však podepsat odmítl: „Tohle byla hranice, za kterou jsem nešel,“ zdůraznil.

Dodal však, že některých věcí lituje, ale že doba byla jiná. „Ano, jsem zklamaný i sám ze sebe. Z dnešního pohledu bych leccos udělal jinak. Ale pořád si myslím, že celková bilance je pozitivní,“ řekl.

Génius a vizionář

Na bývalého kolegu zavzpomínal biochemik Jan Konvalinka, který mj. v roce 2024 předal do Höschlových rukou Cenu Neuron za mimořádný přínos vědě. Podle něj šlo o vyjímečného člověka.

Ocenil Höschlovy komentáře o příznacích postupující choroby. „Jako neurolog pochopil, že se blíží konec, a s velkou elegancí a vtipem to popisoval. Přišlo mi to úplně neuvěřitelné,“ popsal včera v rozhovoru pro ČT24.

„Byl to génius. Mimořádně inteligentní člověk, který zvládal věci s nadhledem. Věci, které my, ostatní smrtelníci, zvládáme strašlivým úsilím. Byl to vizionář – měnil s lehkostí a se šarmem svět kolem sebe a lidé, co na tom dělali s ním, se cítili, že jsou součástí velkého dobrodružství,“ dodal Konvalinka.

Video  Psychiatr Cyril Höschl představil osobitý domov: Směs touhy po klasice smíchaná s moderností  - Kisa Císařová
Video se připravuje ...
Toto video je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Uživatel_5863575 ( 23. dubna 2025 14:51 )

Doktor medicíny: 👍👍👍

Dr Práskal ( 23. dubna 2025 12:59 )

Cimický dřív zdechne, než by šel sedět 🤔

doktormediciny ( 23. dubna 2025 12:52 )

Hm no. To je takova uvaha. Lekar byl statni zamestnanec a kdyz za nim prisli/S TB/musel jim neco sdelit. Z tohoto zorneho uhlu povazuji celou diskuzi za ujetou 👎

kimbe ( 23. dubna 2025 11:44 )

Nebyl to jediný psychiatr známého jména, který spolupráci podepsal. A nebyli to jen lékaři, ale i zdravotní sestry. Řešit to teď a vracet se k tomu po téměř 36 letech , kdy se tuny těchto materiálů hromadně pálili, je dnes už k ničemu 👎 .
Jak to chodilo si můžete přečíst na Ústav pro studium totalitních režimů -psychiatrie pod správou StB a KGB.
Dnes je generálem každý 😕 , ale přitom každý z nich by v té době podepsal také, o tom vůbec nepochybuji.

nika f ( 23. dubna 2025 11:41 )

A hyeny se zase slítají 👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa