Kdo je favoritem na nového papeže? Expert: Kardinál z Filipín, kterého povýšil František
Papež František zemřel na Velikonoční pondělí a po jeho pohřbu se sejde konkláve k volbě nového papeže. Kdo by se jím mohl stát? Historik Jaroslav Šebek z Akademie věd ČR o tom mluvil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz. Jmenoval kardinála Luise Antonia Tagleho, o kterém se delší dobu spekuluje jako o možné nové hlavě katolické církve. Pochází přitom z Filipín. Otazníků před volbou je však celá řada. Mj. i ohledně možného vlivu administrativy Donalda Trumpa na volbu! Proč?
Zesnulý papež František jmenoval již v prosinci 2019 nového šéfa Kongregace pro evangelizaci národů. Stal se jím kardinál Luis Antonio Tagle. Filipínec, pro kterého toto povýšení do vatikánské funkce globálního významu podle agentury Reuters zvýšilo šance stanout v budoucnu přímo v čele katolické církve!
Kardinál Tagle, kterého tak papež František „povýšil“, se kvůli výkonu nové role přesunul z Filipín do Říma, aby nabral zkušenosti v srdci řídící struktury církve. A těší se velké oblibě napříč katolickým světem.
Rozšířená víra na Filipínách
Kongregace pro evangelizaci národů, jakési vatikánské ministerstvo pro evangelizaci, dohlíží na aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.
Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.
Tagle je přitom ve své vlasti (ale také v katolickém světě celkově) velmi oblíbený. Razí podobně skromný přístup k výkonu vysoké církevní funkce jako František a sdílí s ním názory ohledně chudoby či přistěhovalectví.
„Úcta k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu je na Filipínách velmi rozšířená (...) Kromě vigilií a modliteb každý první pátek v měsíci je zvykem, že se v domácnostech intronizuje obraz Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Prosíme Srdce Ježíšovo, aby vládlo a spravovalo naše rodiny a národ svým milosrdenstvím a láskou. Tato modlitba pochází od lidí, jejichž srdce zažila zranění, když vládla nespravedlnost, chamtivost, korupce a lhostejnost. Pobožnost je také připomínkou toho, že bychom měli neustále prosit Ježíše, aby proměnil naše srdce, aby byla jako jeho,“ říkal pro Vatican News loni Tagle.
Historik Šebek: Připravil úspěšně Františkovu asijskou cestu
Povinnostem duchovního se Tagle věnuje po desetiletí, nejdříve byl knězem, později biskupem filipínského města Imus a následně i manilským arcibiskupem. Jako o potenciálním kandidátovi na papeže se o něm hovořilo už před poslední volbou v roce 2013.
„Všechny spekulace mohou skončit velkým překvapením, ale přiznám se, že kardinál Tagle je i mým tajným favoritem právě proto, že je skutečně člověkem, který hodně vystupuje komunikačně v tom františkovském duchu, navíc je v čele velmi důležitého vatikánského ministerstva pro evangelizaci. A navíc velmi úspěšně připravil poslední velkou cestu papeže Františka mimo Evropu do jihovýchodní Asie, která opravdu byla velice úspěšná. Úspěch totiž zažil i v zemích, které nejsou vůbec křesťanské, například v Indonésii,“ říkal v Epicentru na Blesk.cz historik Jaroslav Šebek z Akademie věd ČR.
Mohou hledat kompromisního kandidáta
Bude tedy pokračovat Františkova linie, nebo bude příští papež jiného stylu? „Tady je samozřejmě otázka, jak se bude situace vyvíjet na papežské volbě. Je ale potřeba říci, že většina kardinálů, kteří volí, tedy ti, kterým ještě nebylo 80 let, to je hranice pro volbu, tak to jsou kardinálové, kteří byli jmenováni papežem Františkem,“ podotkl Šebek pro Blesk.
„Navíc jsou to lidé, kteří nepochází ve většině už z Evropy, většina kardinálského sboru už je mimo Evropu, tedy z jiných kontinentů, a dokonce i z těch periferií. Je otázka, jestli právě ti periferní kardinálové nerozhodnou, že bude zase nástupce v duchu františkovské linie.“
„Není vyloučeno to, že se rozhodnou kardinálové pro pokračování papežovy linie, ale také se samozřejmě může objevit názor, že je potřeba hledat více kompromisního kandidáta, který bude vyvažovat pozice konzervativního a liberálního tábora,“ dodal Šebek.
Vliv Trumpovy administrativy na volbu?
Není bez zajímavosti, že s papežem Františkem v neděli před jeho pondělním úmrtím jednal americký viceprezident JD Vance. A právě současná americká administrativa Donalda Trumpa může tahat za nitky i v zákulisí volby a pomoci jinému z kandidátů...
„Není vyloučeno, že se bude snažit do té volby nějakým způsobem vstupovat i současná americká administrativa, která vystupuje v hodně konzervativní linii, zejména díky viceprezidentovi Vanceovi, který je konzervativním katolíkem. Třeba newyorský kardinál Timothy Dolan je velmi blízkým Donalda Trumpa a ten (Dolan) je také členem sboru volitelů,“ upozornil historik Šebek.
Další favorit? Afričan
Americký deník The New York Times po úmrtí papeže zveřejnil přehled možných kandidátů na jeho nástupce. A některá jména by mohla znamenat historický obrat.
Jedním z nejvýraznějších jmen je podle listu kardinál Fridolin Ambongo, arcibiskup z Kinshasy, tedy z Konga. Patřil k blízkým poradcům papeže Františka, ale zároveň zastává poměrně konzervativní názory – např. v otázce homosexuality. Znamenal by ale velkou změnu - první papež tmavé pleti a z Afriky.
Z tradičního „rodiště“ papežů Itálie by se o slovo mohl hlásit kardinál Pietro Parolin, současný státní sekretář Vatikánu, tedy „dvojka“ hned po papeži. Dlouholetý vatikánský funkcionář má podle New York Times pověst pragmatika a muže kompromisu.
Druhým Italem v seznamu je kardinál Matteo Zuppi, arcibiskup z Bologni, známý svým sociálním cítěním a angažovaností v oblasti inkluze, ekumenismu a práce s chudými, čímž by mohl navázat na Františka. Jedním z kandidátů by mohl být podle deníku i kardinál od našich nedalekých sousedů – z Maďarska. Kardinál Péter Erdő, arcibiskup z Ostřihomi-Budapešti, je konzervativně laděný duchovní a uznávaný kanonista.
Z Kanady je ve hře kardinál Marc Ouellet, bývalý prefekt Kongregace pro biskupy, který má bohaté zkušenosti s řízením církevní hierarchie. A z Argentiny by mohl navázat kardinál Víctor Manuel Fernández, současný prefekt Dikasteria pro nauku víry, považovaný za jednoho z nejbližších teologických spojenců papeže Františka.
👍👍👍🤟🤟🤟