Ruská ekonomika míří do stagnace? Armádní zakázky už nestačí k udržování HDP
Zvýšení výdajů na obranu již nestačí k udržení ruského průmyslu. Ekonomové pozorují stagnaci celkové ekonomiky země, zatímco nevojenská odvětví se smršťují. Důsledky války se brzy přestanou projevovat jen v suchých statistikách, pocítíme je v každodenním životě. Výroba automobilů, železničních a zemědělských strojů, stavebnictví a ocelářství jsou první na řadě, rozebírá server The Insider.
Rozmach ruského průmyslu poháněný vládními zakázkami pro vojenskoprůmyslový komplex se vyčerpává. Únorové statistiky vykreslují drsný obrázek: Podle Rosstatu se výroba téměř nepohnula, oproti únoru 2024 se zvýšila jen o 0,2 %. To je dramatické zpomalení oproti lednovému meziročnímu růstu o 2,2 % a na hony vzdálené pozoruhodným 5,9 % zaznamenaným v posledním čtvrtletí roku 2023. Jednoduše řečeno, tempo růstu ruské ekonomiky se v uplynulém roce dramaticky zpomalilo.
Navíc i onen skromný růst zaznamenaný v únoru se opíral pouze o dvě věci. Typické únorové ochlazení počasí v celém Rusku zvýšilo výrobu tepla a elektřiny, jak uvedlo Centrum pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy (CMASF). Zadruhé pokračoval růst v odvětvích, kterým dominují dodavatelé obranného průmyslu. Ekonomové odhadují, že bez těchto faktorů by průmyslová produkce v únoru ve srovnání s lednem poklesla o 0,4 – 0,5 %. Jinými slovy, zvýšená produkce „hotových kovových výrobků“ (často souvisejících s obranou) již nemůže zakrýt pokles výroby zboží denní potřeby, jako jsou jogurty a boty.
Průmysl celkově již několik měsíců stagnuje, přičemž civilní odvětví vykazují slabost již od poloviny roku 2023. Zásadní otázka nyní zní: Přeroste tato stagnace v dlouhodobý propad,? A kde udeří nejsilněji?
Výhled pro spotřební zboží a několik klíčových nevojenských odvětví vypadá chmurně. Továrny na výrobu oděvů a obuvi, které byly kdysi tipovány na vedoucí postavení v oblasti nahrazování dovozu po odchodu západních značek, zaznamenaly v únoru pokles výroby o 0,5 % a za první dva měsíce roku o 1,8 %. Produkce potravin se propadla o 3 %, nápojů o ohromujících 11,3 %.
Snížení produkce ropy nařízené kartelem OPEC a zastavení vývozu plynu přes Ukrajinu vedlo k téměř 5% poklesu těžby nerostných surovin ve srovnání s předchozím rokem.
Auta se neprodávají
Automobilový průmysl, základní kámen civilního hospodářství, se připravuje na pokles. Ruská výroba automobilů byla v roce 2022 zdevastována poté, co plná invaze vyvolala masový odchod zahraničních společností. Výroba se zhroutila o téměř 70 % a v tom roce bylo vyrobeno pouze 450 000 osobních vozů.
Vytvoření nových dodavatelských řetězců sice umožnilo částečné oživení, ale situace se opět zatemňuje. Prodej nových aut dosud těžil z dotací a podpory úvěrů pro motoristy, teď ale experti čekají pokles.
I legendární Lada, respektive její výrobce AvtoVAZ, zaznamenal v letošním prvním čtvrtletí pokles prodejů o 25 %. Prezident společnosti Maxim Sokolov označil pokles trhu za „dramatický“ a potvrdil očekávání výrazného poklesu za celý rok.
Příčiny jsou systémové. Přetlak zásob (na parkovištích prodejcům leží odhadem 700 000 neprodaných vozů), růst cen v důsledku očekávaného zvýšení poplatku za užívání vozidla i vyšší úrokové sazby na úvěry a leasing vyplývají z politiky centrální banky. K tlaku přispívá i to, že ruští výrobci automobilů čelí silné konkurenci čínských firem, které dokázaly využít děr na trhu uvolněných odchodem těch západních. Ještě plnější jsou sklady prodejců užitkových a nákladních vozů, kde výrobci hlásí 70% propad poptávky. Pokles v automobilovém průmyslu vyvolává dominový efekt, který stahuje dolů související odvětví od dodavatelů součástek až po servisní střediska.
Obavy v zemědělství
Podobná je situace v dalších segmentech civilního strojírenství. Výroba elektrických zařízení se v únoru snížila o 2,6 % po lednovém poklesu o 9,1 % a výroba obráběcích strojů se v únoru snížila o 9,2 % po lednovém poklesu o 2,3 %. Oborová konzultační firma Rollingstock Agency předpovídá roku 2025 propad výroby nákladních vagonů o čtvrtinu.
Výrobci zemědělských strojů čelí stejným problémům. Kombinace vysokých sazeb centrální banky, nízkých zisků ze zemědělství, nedostatečné vládní podpory a rychle rostoucích výrobních nákladů dusí investice do nové techniky – na tom se výrobci, zemědělci i odborníci z oboru jednomyslně shodují.
Pokles by mohla zaznamenat i výroba stavebních strojů. Odkládají se mnohé infrastrukturní projekty, čímž klesá potřeba strojů pro stavbu silnic, vysvětlila Alla Elizarovová, ředitelka sdružení výrobců specializované techniky Rosspecmaš. Stavebnictví bylo dlouho tahounem ruské ekonomiky, lákalo investory a vytvářelo přímo i nepřímo spousty pracovních míst. Jenže drahé hypotéky a omezování dotačních programů normálním lidem znemožňují pořízení nového bydlení, obytné domy se už tolik nestaví. Pokud centrální banka ponechá úrokové sazby vysoké, developeři by mohli zredukovat nové projekty zhruba o třetinu, uvedl pro magazín Mir Kvartir Alexej Zimin, manažer výrobce stavebních materiálů Knauf Gips. Jeho sektor proto také očekává útlum.
Není komu prodat ocel
Tento rok bude zřejmě obzvláště náročný pro sektor železné metalurgie, do značné míry závislý na stavebnictví – svém největším odběrateli, který předčí dokonce i poptávku po oceli ze strany obranného průmyslu. Zpomalení růstu bytové výstavby snížilo produkci oceli již v roce 2024. Klíčový byl ovšem vývoz, který se propadl se sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. A nejen na Západ, oslabila i poptávka z asijských ekonomik, na které se vývoz nově zaměřuje. Ocelárny se snaží špatná čísla maskovat, například si plánují dlouhé odstávky na údržbu.
„Za celý rok 2024 vyrobil ruský sektor hutnictví železa 70,7 mil. tun oceli, což je o 7 % méně než v roce 2023,“ napsal deník Vedomosti. Do plnohodnotné invaze přitom odvětví rostlo, rok 2021 zaznamenal rekordní výrobu (76 milionů tun). Do budoucna ministerstvo průmyslu a obchodu očekávalo růst – to ovšem „s přihlédnutím k novým územím“, tedy s anexí ukrajinského Donbasu, jehož hospodářství stojí na těžkém průmyslu.
Stagnace, která zachvátila ruský průmysl, již není jen abstraktním makroekonomickým problémem. Například strojírenství působí jako katalyzátor pro další odvětví – včetně dopravy, energetiky a zemědělství. Jeho stav je barometrem celkové odolnosti ekonomiky. Propad po roce 2022 dokázala Moskva ještě vyrovnat důrazem na vojenskou výrobu. Daňové úlevy, dotace a přímé zakázky umožnily vojenskoprůmyslovému komplexu navýšit výrobu navzdory potížím, jako jsou vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil. Ale ani zdroje obranného průmyslu nejsou neomezené. Úroveň výroby a tempo růstu jsou již nyní napjaté a vzhledem ke stávajícím napjatým kapacitám a přetrvávajícímu nedostatku pracovních sil se potenciál další expanze jeví přinejlepším jako nejistý, uzavírá The Insider.