Hotel v lednu 2019 přes investiční společnost R2G koupili miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Investice zahrnující koupi hotelu a jeho rekonstrukci se blíží deseti miliardám korun, řekl Baudiš. Hotel podle něj bude dlouhodobou investicí. „Vlastnictví může trvat několik generací,“ uvedl.

Návštěvníci mohou aktuálně využívat restauraci Zlatá Praha či bar Zlaté oko, příští týden přibude další restaurace nebo konferenční sál. Otevřeno je aktuálně asi 40 pokojů, všechny jsou obsazené, řekl generální ředitel hotelu Gerhard Struger. V příštím roce očekává průměrnou obsazenost kolem 80 procent. Průměrná cena na pokoj a noc podle něj činí 600 až 700 eur (od zhruba 15 000 do 17 500 Kč).

Fairmont Golden Prague je prvním hotelem řetězce Fairmont Hotels & Resorts ve střední Evropě. Nabídne 320 pokojů a kromě restaurací a barů i spa a fitness centrum. Konferenční sál pojme až 600 lidí. Stavba propojuje původní historické prvky s moderním designem. Na výzdobě hotelu se podle řetězce podíleli například skláři Jan Kukla a Zdeněk Lhotský, výtvarník Jan Černohorský, designérka Wanda Valihrachová či sochař Martin Janecký. Práce vedlo české architektonické studio TaK Architects.

„Fairmont Golden Prague se opět stává symbolem špičkových služeb, úcty k historii a hlubokého propojení s místní komunitou. Chvíle strávené v hotelu proměníme v nezapomenutelné zážitky. Neotevíráme hotel pro zahraniční hosty, ale nové místo ve městě, kam budou moci Pražané i návštěvníci metropole kdykoliv zavítat,“ uvedl Struger.

Architekt Tichý řekl, že před zahájením prací sice jeho tým očekával, že bude stavba ve špatném stavu, ale realita se ukázala jako mnohem horší. „Opravdu jsme si v pravém slova smyslu v uvozovkách užili ten socialistický šlendrián ze 70. let, kdy i takto velká státní zakázka byla naprosto lajdácky stavěná,“ řekl. Dodal, že statická sanace s pomocí uhlíkových lamel byla nutná na více než 18 000 místech a asi 20 procent železobetonu se muselo dělat zcela znovu.

Hlavní myšlenkou rekonstrukce interiéru hotelu bylo podle Tichého stírání hranice mezi architekturou a výtvarným uměním. Architekti tak úzce spolupracovali se skláři a dalšími uměleckými řemeslníky a všechny interiérové prvky v hotelu jsou vyrobené na míru přímo pro něj. Zachovány zůstaly podle architekta i původní umělecké prvky, kterých však příliš nezbylo. Například z dřevěné plastiky Začarovaný les od Miroslava Hejného zůstalo zachováno jen torzo, zbylé části byly rozkradeny a části prodány. „Z původních šesti sloupů nám tu tak zůstávají tři,“ řekl Tichý.

Hotel InterContinental

Hotel InterContinental byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu. Vznikal v brutalistním stylu mezi lety 1968 a 1974. Od privatizace v 90. letech vystřídal několik vlastníků a prošel postupnou rekonstrukcí pokojů, restaurací, lobby a wellness centra. Za 50 let se v hotelu ubytovaly více než čtyři miliony hostů. Mezi nejznámější patřili kupříkladu někdejší tajemník OSN Kofi Annan, prezident USA George Bush starší, zpěvák Michael Jackson nebo operní pěvec Luciano Pavarotti.

Náměstí Miloše Formana

Na začátku dubna vedení Prahy schválilo novou verzi memoranda, které se týká budoucí podoby náměstí Miloše Formana vedle hotelu. Proti původně přijaté verzi ta nová neobsahuje konkrétní návrh řešení náměstí včetně výstavby kritizované nové budovy, ale zahrnuje především podporu architektonické a urbanistické soutěže, kterou plánují majitelé hotelu vyhlásit koncem dubna.

Řetězec Fairmont Hotels & Resorts o sobě uvádí, že ve světě provozuje zhruba 90 hotelů včetně známého Plaza v New Yorku nebo Savoy v Londýně.

Fotogalerie
39 fotografií