Pověřený ředitel dopravní policie: Nová pravidla na silnicích. Koho se týkají?

Video se připravuje ...
Autor: Bára Holá - 
9. dubna 2025
14:59

Od dubna začala na silnicích platit nová pravidla pro řidiče při nehodách. Jaká to jsou a koho se týkají? Další novinky pak začnou platit od července. I na ty se podíváme. Jaké výhody tyto změny mají přinést? Opravdu usnadní život jak řidičům, tak i policistům? Nejen na to v Epicentru odpovídal zastupující ředitel dopravní policie ČR Michal Hodboď.

Od dubna na českých silnicích začala platit nová pravidla, která se týkají především hlášení dopravních nehod. Policie nově nebude jezdit ke všem nehodám, dokumentace zůstane na řidičích a potvrzení o nehodě dostanou e-mailem nebo do datové schránky. Od července 2025 se zvýší hranice škody, při jejímž překročení je nutné přivolat policii ze 100 000 Kč na 200 000 Kč. Podle zastupujícího šéfa dopravní policie se ale změny týkají především policie.

„Ona se pravidla nemění, ony se mění nějaké interní akty, které jsou v rámci policie a to znamená v rámci policie nějaká úprava postupů pro veřejnost,“ uvedl v Epicentru Hodboď a popsal v jakých situacích policie na místo nehody už vyjíždět nebude.

Klasicky se jedná o situace, kdy tam není podezření z přestupku, z trestného činu, není tam ohrožena bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, a to jsou prakticky jenom dvě situace, a to jsou například právě poškození čelních oken. Pokud například jedete, a z vozidla před vámi odlétne kamínek od kola, rozbije vám čelní okno, tak to je klasicky situace, kdy tam není odpovědnost  řidiče před vámi, ten se nedopouští žádného přestupku. Nebo situace, kdy například dojde k dopravní nehodě střetu se zvěří a zase pak můžou nastat určité situace, kdy to není z hlediska porušení zákona přestupek, ani trestný čin,“ uvedl Hodboď.

Takže sečteno a podtrženo, pokud není ohrožena bezpečnost silničního provozu a nejsou splněny podmínky, kdy musíte hlásit dopravní nehodu, pak v takovém případě se to dá vyřešit i bez toho, aby policie byla fyzicky na místě nehody.

Kdy musíte volat policii?

Pokud dojde k usmrcení nebo zranění osoby, pokud škoda na vozidle včetně přepravovaných věcí přesáhne 100 000 Kč (od července 2025 hranice stoupne na 200 000 Kč), pokud dojde k poškození silnice nebo jejího příslušenství, pokud vznikne škoda na majetku třetí osoby, pokud nehoda brání plynulosti provozu. V případě střetu s domácím zvířetem je volání policie vždy nutné, protože jde o majetek třetí osoby.

Policie nemusí na místo přijet

Od dubna 2025 policie nevyjíždí k nehodám, kde není naplněna povinnost volat policii, nehoda se nestala na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nebo v situacích kdy vozidlo ani sražená zvěř neblokují provoz.

Místo příjezdu hlídky lze požádat o potvrzení o oznámení události online. Policie jej zašle e-mailem nebo do datové schránky.

„Je to například dopravní nehoda střed se zvěří. Nejste si jisti, voláte policii a ta policie, ten operační důstojník vám dá potřebné informace. Pakliže dospěje k závěru, že tam nejsou splněny podmínky z hlediska zákona o policii, z hlediska iniciativy, tak v takovém případě dá tu informaci, na jaký email se obrátit, případně který základní článek tohle to šetří,“ vysvětlil šéf dopravky a upřesnil, že je vždy nutné vše nahlásit včas.

„Jestli se někdo bude spoléhat na to, že by to nahlásil až druhý den nebo někdy s nějakým časovým odstupem, tak zase ty operační mají nastavenou určitou metodiku a oni vědí, odkud kdo volá, to znamená, oni jsou si schopni ověřit, jestli opravdu někdo je na tom místě té dopravní nehody a dá se tak potvrdit, že te ta událost se opravdu stala,“ uzavřel Michal Hodboď.

Rok 2024 přinesl příznivý trend v oblasti dopravní bezpečnosti, kdy podle dat Policie ČR došlo k poklesu počtu dopravních nehod o 2,9 % na celkových 92 217 případů.

Havran ( 9. dubna 2025 16:45 )

Co budou dělat nehodáři? Zrušíte je a nehody budou dělat obvody? Když druhý účastník odmítá přiznat vinu a podpis viny na euroformuláři není směroplatný, pokud nenahlásí na pojišťovnu a tam vinu nepřizná, má poškozený veliký problém. Proto - vždy volat policii - druhý účastník je opilý, zdrogovaný, já jsem zraněný atd. Na to musí policie přijet, to žádný operační důstojník nerozkope.

samuray ( 9. dubna 2025 16:29 )

A co na to pojišťovny?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa