Hustou zeleň, která připomíná novoguinejský prales, si Salva a Dorian v obřím teráriu v Pavilonu velkých želv užívají k dovádění a hopsání jako na trampolíně. „Jsou to ještě hravá mláďata. Jsou lehcí a líbí se jim, jak pod nimi větve pruží,“ říká vrchní chovatelka Nataša Velenská.
Zlaté srdce ochránce Karlova mostu dotlouklo. Davy lidí se v Popovicích přišly rozloučit s Romanem Kotrčem …

Pozorovat je prý lze i v nesmyslných pozicích, třeba jak visí na stěně. Až dospějí, budou obývat horní patro porostu už s klidnou rozvahou. Do Prahy se tento druh stromových ještěrů vrátil po 17 letech.
Nejdelší ještěři?
„Varani Salvadoriovi jsou často uváděni jako nejdelší ještěři světa. Svou délkou by mohli překonat i varany komodské, avšak proporce těchto štíhlých stromových ještěrů s velice dlouhým ocasem výrazně snižují dojem z jejich mohutnosti. Tradovaných 470 cm se zatím navíc nepodařilo spolehlivě doložit a než se tak stane, spokojíme se při uvádění jejich délky se skromnějšími, i když stejně impozantními 250 centimetry,“ říká kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.
Nesmlouvaví lovci
V porovnání se štíhlým tělem mají tito masožraví varani mohutné hlavy se silnými čelistmi osazenými dlouhými zuby. Díky tomu dokážou v přírodě ulovit a spořádat kořist až do velikosti stromového klokana. Spolknou i celé slepičí vejce.
Přestože varan Salvadoriův není považován za ohrožený druh, jeho populace čelí hrozbám spojeným s ničením deštných lesů a rozšiřováním plantáží na Nové Guineji. Dalším rizikovým faktorem je lov pro maso a ilegální obchod se zvířaty. V zoologických zahradách se tento druh stále vyskytuje spíše vzácně, a proto chov v lidské péči přispívá vedle ochrany také k lepšímu poznání jeho biologie a ekologie.