Jurečka v Blesku o nové superdávce: Některým se může podpora snížit! O stovky až tisíce

Video se připravuje ...
Autor: Jakub Kopřiva, pah - 
3. dubna 2025
15:00

Podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí by tzv. superdávka mohla začít platit od října letošního roku. A to pro nové žadatele. Ti, co pomoc od státu už pobírají, by na nový model měli postupně přejít do dubna 2026. Jaké změny se na lidi chystají a pomůže skutečně všem? Nejen na to se v Epicentru ptal Jakub Kopřiva ministra práce a sociálních věcí za KDU-ČSL Mariana Jurečky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje zásadní změnu systému sociálních dávek, tzv. superdávku. Její zavedení už schválila Poslanecká sněmovna a nyní míří návrh do Senátu. Co přinese? „Naprosté zjednodušení. Místo čtyř dávek dokládání různých typů sledovaných příjmů. Je to prostě jedna žádost, jedno řízení plně elektronicky dostupné,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Jedním z hlavních pilířů nové superdávky má být podle Jurečky motivace k pracovní aktivitě. „Nastavíme principy motivace tak, že zdravý člověk produktivního věku, který může pracovat, má pracovat,“ řekl. Dodal, že díky odstranění tzv. bodů zlomu bude možné postupné snižování podpory v závislosti na rostoucím příjmu, což má zabránit situacím, kdy lidé odmítají legální práci ze strachu, že přijdou o podporu.

Ministr však zároveň přiznal, že pro některé příjemce může reforma znamenat méně peněz od státu. „Já nemůžu vyloučit to, že u jedné třetiny klientů dojde ke snížení dávkové podpory,“ řekl otevřeně. Podle něj může jít o stovky korun měsíčně, v některých případech až o 1 500 korun. „To je za určitých předpokladů… třeba u těch lidí, kteří mohou pracovat a nepracují dneska, anebo pracují načerno,“ upřesnil.

Veřejně prospěšné práce a nespravedlivý systém

Pod drobnohledem se ocitnou i další členové domácností. „Díváme se na to, jestli například v té domácnosti ostatní členové, kteří mohou pracovat, pracují. Pokud nepracují, já po nich tu pracovní aktivitu chci,“ uvedl. Pokud si nezaměstnaný člen domácnosti práci během půl roku nenajde, bude muset podle ministra alespoň nastoupit na veřejně prospěšné práce v rozsahu 30 hodin týdně.

Superdávka má také přinést přísnější pravidla pro uznávání nákladů na bydlení. Jurečka upozornil na nespravedlnost současného systému: „Dneska třeba posíláme peníze do domácnosti, která má čistý příjem 55 000 Kč. Otázka zní, má daňový poplatník, který dělá někde za úroveň mediánu, platit ze svých daní náklady na bydlení někomu, kdo bydlí v tak velkorysých prostorech?“ prohlásil s tím, že odpověď většiny občanů je podle něj jasná: nemá.

Jenda místo kalkulačky

Na dotaz, kdy bude k dispozici kalkulačka, která by lidem pomohla spočítat, na jakou pomoc mají nárok, Jurečka odpověděl: „My na tom v zásadě pracujeme, ale neumím vám teď přesně říct datum, kdy to bude, ale orientační kalkulačka, k tomu bude.“ Doplnil však, že po spuštění nové aplikace Jenda, přes kterou se budou žádosti podávat, bude kalkulačka prakticky zbytečná. „Člověk si to tam vlastně jako úplně jednoduše v té aplikaci zadá žádost a bude ve velmi krátkém čase vědět, na co má nárok,“ popsal ministr.

illenne ( 3. dubna 2025 18:45 )

Karel Knap Souhlasím, tento pán není pro mne žádný ministr, jen další, který si z politiky a ministerského platu udělal zlatý důl. Seniorům také vzal vloni tisícovku a takhle to jde dál. Nejlepší ministr byl Zdeněk Škromach.

1pravda1 ( 3. dubna 2025 18:06 )

Přesně tak, Jurečka by už v další sněmovně být neměl,když on má kachní žaludek a neodešel, tak je třeba, aby to udělali voliči.

1pravda1 ( 3. dubna 2025 18:03 )

Milena Trummer ( 3. dubna 2025 17:20 )

Presnê 👍👍

Milena Trummer ( 3. dubna 2025 17:19 )

Celej ten slepenec je banda loupezníkü a korupčních grázlü!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa