Původní hrad byl přestaven na zámek v barokní podobě v 17. století. Vedení obce Klášter, která ho má ve správě, chce nyní převést památku do soukromých rukou. Nezvládá finančně její nákladnou údržbu.
„Areál vedle zámku čítá purkrabství, konírnu, baštu u vstupní brány či kostel Nanebevzetí Panny Marie. Rekonstrukce se může vyšplhat do řádu miliard,“ vypočetl starosta obce Lukáš Brož. K zámku vede přístupová cesta a je u něj parkoviště.
Prodejní cena není uvedena, s případným zájemcem by realitní kancelář jednala. „V současné době máme několik zájemců a plánujeme prohlídky nemovitosti, která je v celkově dobrém stavu. Nicméně rekonstrukce bude potřeba hlavně dle záměru a budoucího využití objektu novým vlastníkem. Máme radost, že je o zámek takový zájem," uvedla Jana Ježková z realitní kanceláře JJ Reality.
Pustošila ho armáda
Zámek po únoru 1948 pustošila Československá lidová armáda. Mezi lety 1951 až 1957 zde sídlili příslušníci Pomocných technických praporů (PTP), což byli pro komunisty politicky rizikoví povolanci (vzdělanci, disidenti apod. – pozn. red.), jimž režim nechtěl svěřit do rukou zbraň. Právě tuto smutnou epizodu Švandrlík hořkosladce líčí v knize, podle níž vznikl i slavný film. Armáda objekt opustila v roce 1990.
Chodil sem světec
První písemná zmínka o hradohrazení Zelené Hory je z roku 1221. Na sklonku 13. století zde vznikl kostelík, kam údajně pravidelně docházel i pozdější světec Jan Nepomucký. V 1. polovině 15. století vzniká hrad, který je později přestavěn na renesanční zámek a ještě později na zámek ve stylu raného baroka. Je chráněn jako kulturní památka. Veřejnosti je přístupný.
VIDEO: Pavlovi na zámku: Vyrazili do Týnce u Klatov během návštěvy Plzeňského kraje. (březen 2025)
Pavlovi na zámku: Vyrazili do Týnce u Klatov během návštěvy Plzeňského kraje Blesk - Zbyněk Schnapka