Hrozivé svědectví po zemětřesení: „Lidé volají o pomoc, hrabeme jen rukama.“ Obětí je už přes 1600
Tisíce lidí a těl je nejspíše stále uvězněno v troskách a sutinách budov, které se zřítily po ničivém zemětřesení v Myanamaru a v Thajsku. Uvádí to očití svědci a záchranáři v místě katastrofy. Lidé volají o pomoc, ale týmy se k raněným dostávají pomalu a mnohdy musí kopat jen holýma rukama. S následky otřesů se vyrovnávají především ve městě Mandalay, kde umírali lidé i v mešitách při modlení. Katastrofické jsou také následky v okolních vesnicích.
Až deset tisíc mrtvých by si mohlo vyžádat ničivé zemětřesení o síle 7,7 stupně, které zasáhlo Myanmar a sousední Thajsko. Vojenská rada Myanmaru hlásí raněné a očekává, že počet mrtvých poroste každou hodinou. Vzácně také volá o pomoc „jakoukoliv zemi, jakoukoliv organizaci“, jak uvádí server The Guardian.
Nejvíce prosí především o krev, které je drtivý nedostatek. Žadaná je i jakákoliv humanitární podpora, která byla v Myanmaru - bývalá Barma - potřeba i před samotnými otřesy.
Smrt u modlení
Otřesy přišly nečekaně a lidé umírali po celé zemi. Podle informací ze sobotního rána už se počet obětí v bývalé Barmě vyšplhal na více než 1600 mrtvých. .
Smrti se nevyhnuli ani věřící v mešitě Taungoo v oblasti Bago. „Modlili jsme se, když začaly otřesy. Tři lidé zemřeli přímo na místě,“ řekl očitý svědek, který stihl z budovy utéct, než se zřítila k zemi. Otřesy strhly i další mešity, hromadu cihel a suti ukazují i snímky z Mandalay. Podle tamní tiskové agentury zde mohlo zemřít nejméně 20 lidí.
Nejméně osm mrtvých nahlásili v pátek večer v Mandalay také ze čtvrti Pyigyitagon, kde šla k zemi rozestavěná budova. „Celé město bylo zasažené. Záchranné týmy a nemocnice jsou nyní obsazené. Hospodaříme se zdroji, které máme v sousedství,“ uvádí svědci pro média.
„Lidé křičí, ale my je nemůžeme dostat ven“
Stovky obětí byly převezeny do nemocnice v hlavním městě Naypyidaw, ale musely být ošetření na ulici kvůli poškození budovy.
„Vykopáváme lidi holýma rukama,“ řekl serveru BBC v Mandalay jeden ze svědků. Kolem sutin a trosek také pobíhají speciálně vycvičení psi. Na mnoha místech je ale k vidění i moderní technika a raněné hledají i drony. „Lidi můžeme najít jen tam, kde je slyšíme,“ dodal pro server přítomný záchranář, který je ale plný beznaděje. „Lidé křičí: Pomozte mi, pomozte mi. Některé možná nestačíme dostat ven.“
Podle očitých svědků je situace drastická především v menších vesnicích v okolí města. „Situace je tam ještě horší než v Mandalay, jen ve vesnici Bone Oe zemřelo více než 100 lidí,“ řekl BBC jeden z vyděšených místních. „Lidé tam potřebují lékařské týmy, ale stále jsou zde malé otřesy a lidí se bojí,“ dodal.
„Ulice v Mandalay jsou bezpečné. Zdá se, že budovy v bohatších oblastech si vedly lépe, ale v centru města byla některá místa vážně poškozena,“ uvedl pro CNN také čínský obchodník, který žije ve městě několik let.
Zřícená věž na letišti a lidé v troskách
"Zasažena byla infrastruktura, jako jsou silnice, mosty a budovy, což způsobilo ztráty na životech a zranění civilistů. V postižených oblastech se v současné době uskutečňují pátrací a záchranné operace," uvedla junta v dřívějším prohlášení.
Ve většině metropole Neipyijto nadále nefunguje elektřina či internet, poškozeno je množství silnic a zcela zničené jsou i některé budovy, v nichž bydleli vládní zaměstnanci. Z analýzy satelitních snímků podle agentury AP mimo jiné vyplynulo, že se zřítila řídicí věž letiště v metropoli Neipyijto. Jestli někdo zemřel, není jasné, ale je pravděpodobné, že v čase zemětřesení ve věži byli lidé.
První zahraniční letadla s pomocí zatím přistávají v bývalém hlavním městě Rangúnu. Čína uvedla, že do Barmy poslala přes 135 záchranářů a expertů spolu se zdravotními potřebami, Rusko informovalo o 120 záchranářích. Desítky jich vyslala i Indie, přislíbila je například také Malajsie.
Zasažené bylo i sousední Thajsko, kde je počet obětí zatím znatelně nižší. Podle aktuálních čísel zahynulo šest lidí, ale počítá se s dalším nárůstem - v Bangkoku prohledávají sutiny rozestavěné budovy, kde mělo zemřít nejméně 10 lidí a dalších 100 by zde mělo být uvězněno. Po celém Thajsku se pohřešuje několik desítek lidí.
Nebo jak utíkali před prachem...
U nás je ho méně, ale pořád dost saharského prachu nyní zamořuje Česko.
====================
ČHMÚ předběžně tipuje nejvyšší denní teploty v sobotu 5. dubna v rozmezí 3 °C až 8 °C. Ale blbě. Bude totiž přes 20 °C. 😁