Muž poslal podvodníkům půl milionu. Žena uvěřila ve výhodnou investici a přišla o všechno, co si naspořila. O takových případech v různých obměnách slyšíme téměř každý den. Banky se snaží se šejdíři bojovat. Jedním z lidí, jehož úkolem je zachránit peníze, na které si dělá zálusk podvodník, je i Marek Macháček.

Představuje poslední obrannou linii před tím, než úspory navždy zmizí v černé díře, z níž je už velmi pravděpodobně nikdy nikdo nevytáhne. V rozhovoru pro Blesk popsal, že bohužel právoplatný majitel financí často pomoc odmítá, a to i dost hrubě.

Blesk: V čem spočívá vaše práce?

Marek Macháček: „Máme systém, ve kterém nám »vyskakují« podezřelé transakce. Včera to byla třeba transakce jednoho klienta, říkejme mu pan Novák, ročník 1974, což jsou teď mimochodem nejčastější oběti.“

Podle čeho poznáte, že je finanční převod podezřelý?

„Díváme se třeba, jestli je klient na svém zařízení, jestli je to jeho IP adresa. Jestli jde o běžnou transakci. Pán, o kterém jsem mluvil, platil do banky Harmonie ve Francii, což je sběrný účet pro kryptosměnárnu. To je takový typický modus operandi. Vidím, že klient má detekovaný vzdálený přístup, což znamená, že tu transakci neprovádí sám, že mu s ní někdo »pomáhá«. Velmi pravděpodobně podvodník, který mu slibuje závratný zisk.“

Co v takovou chvíli uděláte?

„Snažím se klientovi zavolat. Obvykle má obsazeno. Ten podvodník s ním mluví klidně několik hodin. Já klientovi alespoň omezím další transakce, aby si na něj nemohl třeba vzít půjčku. V tu chvíli ovšem podvodník vidí, že byl odhalen a přechází do protiútoku. Řekne klientovi: Teď vám budou volat z banky, protože vám chtějí zabránit, abyste se mnou investoval a zbohatnul, a proto jim musíte říct to, co vám poradím.“

Poslouchají klienti podvodníky?

„Často ano. Klient mi pak tvrdí, že jde o jeho spořicí účet, že posílá peníze dceři na studia, že splácí půjčku… Prostě podle toho, jak ho instruoval. Ale já vidím, že je to banka Harmonie, specifický účet spojený s kryptosměnárnou, a že na nic z toho, co mi klient popsal, peníze použít nelze.“

Přesvědčil jste pana Nováka, že jste na jeho straně?

„Většina klientů mi v některé fázi přesvědčování uvěří a jsou rádi, že jim banka zachránila peníze. Jenže pak existuje velmi tvrdohlavá menšina. Třeba právě pan Novák. Chtěl poslat 180 tisíc korun. Tvrdil mi, že mu nikdo nepomáhá, že tu transakci provádí sám. Ale nebyl schopný ani popsat postup převodu peněz do zahraniční banky.“

Když jste ho takhle »nachytal«, už vám pak řekl pravdu?

„Ne. Připustil, že mu někdo pomáhal, ale tvrdil, že to byl jeho kamarád. Já jsem se ptal, jestli to spíš není tak, že viděl nějakou reklamu na internetu, kliknul na ni a někdo se mu ozval. Když to popřel, řekl jsem mu, že v systému vidím, že někoho pustil do svého internetového bankovnictví, že operaci neprovádí sám.“

Asi budu znít jako rozbitá gramofonová deska, ale znovu se ptám: Teď už vám uvěřil?

„V téhle fázi se pan Novák rozčílil, že jsou to jeho peníze a má právo si s nimi dělat, co chce. A já argumentoval tím, že ano, ale že o ty peníze přeci nechce přijít a podpořit podvodníka.“

Přesvědčil jste nakonec pana Nováka?

„(povzdech) Pan Novák patří mezi tu menšinu klientů, kteří poslali peníze podvodníkům už popáté.“

Copak mu není podezřelé, že stále posílá peníze a žádné se mu nevrací?

„Podvodník jím manipuluje, stále mu ukazuje, jak jeho »investice« rostou, že je každý den o 20 000 bohatší, o 30 000 bohatší. Navíc podvodníci přišli na to, že když někdy pošlou oběti třeba deset nebo i sto tisíc korun, už jim ten člověk uvěří doslova cokoli. Jenže ty peníze mohou být od jiné oběti, která si také myslí, že investuje. A tím se člověk stává spolupachatelem legalizování výnosu z trestné činnosti neboli lidově praní špinavých peněz.“

Opravdu podvodník někomu pošle sto tisíc?

„Může se to stát. A pak mu ti lidé naposílají miliony. Už je nic nezastaví. Někdy zablokuji transakci na vyloženě podvodný účet, jen abych druhý den zjistil, že si klient převedl peníze na nově založený účet v jiné české bance. Kdo peníze podvodníkovi poslat chce, tak je nakonec pošle.“

Posílají klienti podvodníkům svoje peníze, nebo si je půjčují?

„Obvykle nejdřív svoje, potom si půjčují. Přesvědčí i rodinné příslušníky, aby s nimi taky »investovali«. Pustí podvodníka do bankovnictví firmy, kde pracují, bytového družstva nebo sdružení vlastníků jednotek (SVJ), kde dělají předsedu…“

Bankéř Marek Macháček
Autor: Marek Macháček

Někdo vytuneloval přímo SVJ?

„Jistě. SVJ, město, vesnici, školu, školku… Předseda SVJ, byl to už starší pán, takhle pustil podvodníky do bankovnictví i počítače a oni vyvedli peníze z fondu oprav. Pak mu řekli, že mu posílají 600 tisíc z investice. Takže on transakci potvrdil. Ale byly to peníze z účtu SVJ. A to už opravdu není legrace, to je zpronevěra.“

Copak si člověk nevšimne, odkud mu přišly peníze?

„Bohužel řada klientů finančním operacím nerozumí. Jedna paní z Moravy mi třeba říkala, že investuje do kristoměny.“

Jak dlouho obvykle trvá, než klient zjistí, že byl podveden?

„Měsíce. A často ještě pošle další peníze ve snaze zachránit ty už poslané. A pak zjistí, že přišel o všechno, má dluhy, život v ruinách, často do toho navezl i část rodiny. Pak mi ten člověk, co mi nadával do kreténů, volá a ptá se, co mám dělat?“

Klienti vám nadávají?

„Ano. Většina klientů je vděčná, že jim peníze zachráníme. Ale pak je tu ta tvrdohlavá menšina. Na mě chodí konstantní proud stížností, že jsem zastavil nějakou transakci.“

Vždyť jim chcete zachránit úspory…

„Oni jsou velmi silně zmanipulovaní. Nemyslí si, že jim chci zachránit peníze, vidí mě jako někoho, kdo je chce připravit o životní šanci zbohatnout. Často mi říkají, že až budou milionáři, přijdou a ty miliony mi ukážou.“

A kolik jich už s těmi miliony z investic přišlo?

„Zatím nikdo.“

Jak poznáte skutečného bankéře?

Podvodníci se někdy vydávají za pracovníka vaší banky a tvrdí, že váš účet byl napaden podvodníky. Jak tedy poznáte toho, kdo vám chce pomoci? Skutečný bankéř nikdy nepotřebuje, abyste peníze někam převáděli. Chce, aby zůstaly na vašem účtu. Navíc nikdy nepotřebuje vaše přihlašovací údaje.

Převedl všechny peníze. Prý »na dovolenou«

Metody, jak rozpoznat podezřelé chování, mají i další banky. „Náš klient z ničeho nic zadal platbu, ve které všechny finanční prostředky převáděl na zahraniční bankovní účet. Ve zprávě u platby uvedl důvod »dovolená«,“ popisuje Petr Milata z ČSOB. Klient trval na tom, že chce opravdu úplně všechny úspory utratit za dovolenou. Odmítal, že by mu kdokoliv volal a k něčemu ho přemlouval. Nakonec pomohlo až to, když mu pracovník banky poměrně přesně převyprávěl, jak asi rozhovor s podvodníkem vypadal.

Investování s prezidentem nebo expremiérem

Někdy na sebe pozornost podvodníka přiláká klient banky sám. „Zpravidla vše začíná reklamou na sociálních sítích, typicky Facebooku, kde se zobrazí reklama na výdělečné investice, které doporučuje známá osobnost, třeba Andrej Babiš nebo Petr Pavel,“ říká Lukáš Kropík z České spořitelny.

Klient na reklamu klikne a vyplní pár osobních údajů a následně mu volá falešný makléř. Ten pak nabádá klienta k tomu, aby mu prvotní »investice« předal v hotovosti, případně aby si na vstupní investici vzal úvěr. Zároveň mu dává instrukce, aby ve své bance nezmiňoval důvody, proč si větší částku vybírá, případně proč si úvěr bere.

Zkušenosti Čechů se šejdíři: Výdělek byl půjčka

Falešnou hru sehrál v únoru podvodník na muže (53) z Olomoucka. Kliknul na reklamu nabízející investování do kryptoměn. Poslal »makléři« 10 tisíc. O měsíc později ho podvodník kontaktoval s tím, že mu posílá 250 tisíc, které si na kryptoměnách údajně vydělal. A na účet čtvrt milionu skutečně dorazilo. Společně se dohodli, že peníze opět investuje. Jenže ve skutečnosti šlo o půjčku, kterou si podvodník jménem nebohého muže vzal, protože měl přístup k jeho internetovému bankovnictví. Tu teď bude muset podvedený splácet.

Láska z Turecka

Zachránit peníze neznámé ženy (75) se na začátku března snažila pracovnice směnárny na Náchodsku. Seniorka chtěla poslat 42 tisíc do Turecka muži, jehož nikdy nepotkala, ale který jí slíbil, že za ní přijede do Česka. Nakonec ji až přivolaní policisté přesvědčili, aby si transakci rozmyslela. 

V poslední chvíli

Za policistu a bankéře se před třemi týdny vydávali podvodníci, aby vylákali 300 tisíc od ženy (33) z Benešovska. Tvrdili jí, že aby úspory zachránila, musí je vybrat a předat je »pracovníkovi banky«. Naštěstí, když už žena držela peníze v ruce, uvědomila si, že je nikomu předat nechce a raději zavolala na linku 158. Tam jí potvrdili, že jde o podvod.

Přišla o 100 tisíc

O úspory přišla žena (52) z Mladoboleslavska, které v únoru zavolal údajný pracovník banky, aby s ní probral půjčku, o kterou si měla údajně žádat. Když odpověděla, že o půjčku zájem nemá, prohlásil, že její účet byl napaden a musí 100 tisíc převést na »bezpečný« účet. Když sumu poslala, ozval se jí další »expert« s tím, že by měla poslat dalších 140 tisíc. Tehdy pochopila, že jde o podvod.

Zlákal ji milion

Na vidinu snadného zbohatnutí se nechala zlákat a stala se obětí podvodu seniorka (77) z Rychnovska. Zatelefonoval jí muž s tím, že získá milionový příspěvek pro důchodce ke zlepšení života, když uhradí aktivační poplatek. Pak nainstalovala do počítače program, který mu umožnil vzdálený přístup. Milionu se nedočkala a naopak přišla o 150 000 korun.

Video
Video se připravuje ...

Kriminalista o zlodějích na internetu: Je jim jedno v jaké situaci jste, okradou vás o vše. Jak to dělají? Bára Holá

Fotogalerie
9 fotografií