Zaměstnanci Pražských služeb přišli ve svých oranžových úborech s transparenty namířenými proti Zdeňku Hřibovi (Piráti) a Janě Komrskové, na Mariánském náměstí zaparkovali popelářské vozy. Vidět a především slyšet byli i uvnitř sálu, kde se zasedání zastupitelstva koná, zaměstnanci v oranžových vestách projevy pirátských zastupitelů doprovázeli hlasitým bučením a pískáním. Potlesku se od nich naopak dostalo zastupitelům z klubů ANO, SPD a SPOLU.
Zdeněk Hřib s Janou Komrskovu na jednání zastupitelstva znovu upozornili na střet zájmů generálního ředitele PS Patrika Romana. Piráti upozorňují na to, že Roman je napojen na jednatele firmy Japos-stav, která Pražským službám vyfakturovala více než 130 milionů korun. Deník MF Dnes navíc přišel v pátek se zjištěním, že jednatel Japos-stavu pro ředitele PS stavěl apartmán v Chorvatsku, prodával pozemky Romanově manželce a rekonstruoval vilu v Liberci, která Romanovi patří.
„Proto jsem o projednání jeho odvolání požádala již v únoru předsedu dozorčí rady. Jsem přesvědčena, že o případech potenciálního střetu zájmů a pravděpodobně i nějakých osobních vazbách se nesmí mlčet,“ uvedla Jana Komrsková.
Zaměstnanci PS za svým ředitelem ale pevně stojí, slova o střetu zájmů vnímají jako snahu městskou firmu poškodit. Po vedení Prahy požadují, aby jim byly navýšeny mzdy. Dále také požadují, aby péče o dopravní značení nebyla svěřena Technické správě komunikací a nadále zůstala v režii PS. Jedním z ultimátních požadavků je také odebrání PS z gesce Jany Komrskové.
Předseda největší odborové organizace PS Miloslav Jukl o střetu zájmů generálního ředitele Romana mluví jako o zástupném problému: „Vlastně to celé vyvolává dojem, že se pan Roman zastal svých zaměstnanců a stal se nepohodlným, tak byl z klobouku vytažen střet zájmu, na ten se dá napasovat cokoli, i nesmysl,“ uvedl Jukl pro Blesk. Střet zájmů podle něj vyloučily posudky dvou advokátních kanceláří.
Primátor ředitele podržel
Primátor Bohuslav Svoboda se při projednávání bodu ředitele Patrika Romana zastal: „Nemohu připustit, aby se o tom podniku mluvilo jako o podniku, který má nějaké klientelistické vazby. Nic takového se zatím nepodařilo prokázat nebo zjistit. Kdyby to tak bylo, byl bych první, kdo by se tím zabýval,“ řekl k tématu Svoboda.
Hned po něm se ke slovu dostal i generální ředitel Patrik Roman. Podle něj jde Jana Komrsková po krku jemu i celé firmě, podle něj firmu jen poškozuje a snižuje její hodnotu. Podle Romana náměstkyně Komrsková navíc chce do vedení PS dosadit svého přítele Petra Beneše: „Krátce po jmenování začala škodit, říkal jsem si, proč to dělá, co jsme jí udělali? Pak mi někdo z Pirátů našeptal do ouška, že si mám dávat pozor, že si mám dát pozor na pana Petra Beneše,“ řekl Roman s tím, že mu někdo z Pirátské strany údajně o jejích snahách vyprávěl.
Komrsková slova o dosazování přítele do vedení firmy odmítla. Odmítla i to, že by hanila práci řadových zaměstnanců. „To není problém zaměstnanců, to je problém vedení,“ konstatovala Komrsková.
O návrhu na odvolání náměstkyně zastupitelé začali hlasovat až po šesté hodině. Na převedení Pražských služeb do gesce primátora Svobody se ale k nespokojenosti jejich zaměstnanců neshodli. Místo toho vznikne pracovní skupina, která se situací v Pražských službách má zabývat.
Takto to a magistrátu vypadalo, když se ke slovu dostali pirátští zastupitelé Blesk