Česko omezí kvůli slintavce dopravu na hranicích se Slovenskem. Situace se zhoršuje, tvrdí Výborný
O půlnoci má být kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky omezena doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla. ČTK a ČRo to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) při příchodu na jednání vlády, která se věcí zabývala. Situace se podle ministra začíná výrazně zhoršovat. Nové ohnisko přibylo na pomezí Slovenska, Maďarska a Rakouska, ochranné pásmo zasahuje i do Rakouska.
„Pokud se ohnisko potvrdí, je tam 3000 kusů dojného skotu, takže další obrovské místo nákazy,“ uvedl Výborný. Vláda pak reagovala mimořádným veterinárním opatřením s účinností od dnešní půlnoci. Dezinfekční rohože mají sloužit pro nákladní vozidla. Jde o jedno z chystaných opatření. S veterinární správou a experty jedná ministerstvo o dalších.
Slovensko v úterý potvrdilo čtvrté ohnisko. O dalším byl Výborný informován krátce před zahájením dnešní schůze kabinetu.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků.
Česko má podle dřívějšího vyjádření ministra připravené krizové scénáře. V úterý Výborný řekl, že požádal ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda o to, aby mu předložil aktualizované pohotovostní scénáře pro případ, že se nákaza dostane do Česka.
Povinné dezinfekce na farmách?
Ministerstvo zemědělství zvažuje kvůli šíření nákazy slintavkou a kulhavkou na Slovensku a v Maďarsku zavést povinné dezinfekce při vstupu do farem.
Kontroly na hraničních přechodech se mají týkat vozidel nad 3,5 tuny, přičemž dotčenými přechody jsou Lanžhot-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá Bumbálka-Makov a Mosty u Jablůnkova-Svrčinovec. Povinná dezinfekce při vstupu do farem by pak byla případně zavedena v okresech Frýdek-Místek, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín a Břeclav, řekl Výborný. Ve čtvrtek ráno podle něj zasedne ústřední nákazová komise.
Výborný dnes dopoledne dostal informaci o tom, že je v Maďarsku zřejmě další ohnisko nákazy, nachází se na jih od Bratislavy. „Tady v tomto případě by dozorové pásmo už sahalo na území Rakouska,“ řekl.
Na ministerstvu zemědělství ve čtvrtek ráno zasedne ústřední nákazová komise, která projedná další kroky, řekl Výborný. Poukázal na to, že v Evropě se slintavka a kulhavka naposledy vyskytla v roce 2001, škody tehdy dosáhly miliard korun, uvedl. „Musíme ty kroky dělat velmi rychle, protože kdybychom je dělali až v řádu několika dnů, tak bychom později mohli vidět, že ty kroky nebyly účinné,“ dodal.
Preventivní opatření v chovech
Kvůli riziku šíření nákazy slintavkou a kulhavkou používá společnost Agrotech Poličná ze Vsetínska v těchto dnech ve zvýšené míře dezinfekci. Podstoupit ji musejí lidé, kteří do chovu skotu přicházejí zvenčí, stejně jako cizí dopravní prostředky. ČTK to dnes řekl jednatel podniku Jindřich Šnejdrla, který je zároveň předsedou Agrární komory Valašska. Firma Agrotech Poličná chová na Vsetínsku na farmě ve Valašském Meziříčí-Lhotě přibližně 200 dojnic, dalších více než 300 kusů mladého dobytka má ustájeno na farmě v Choryni.
„Na farmu, kde máme zvířata, nepouštíme cizí lidi, nepouštíme tam ani cizí dopravní prostředky. Když tam musíme poslat veterinárního pracovníka nebo inseminačního, tak se musí dezinfikovat. Pokud přijede cizí auto, doveze šrot nebo přijede pro mléko, tak zrovna tak se stříká dezinfekčním prostředkem,“ řekl Šnejdrla.
Přijatá opatření považuje za standardní. Připustil však, že pro zemědělský podnik znamenají zvýšené náklady. „Řádově to jsou nižší desítky tisíc korun měsíčně,“ doplnil Šnejdrla.
Farma, která v Ohařích na Kolínsku chová zhruba 600 kusů mléčného skotu, kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky omezila vstup do areálu. Ke zvířatům je přístup možný pouze přes dezinfekci, řekl dnes ČTK majitel společnosti Miroslav Fess.
„V areálu jsme udělali zákaz, může se jen ke kanceláři a dozadu ke zvířatům se projíždí přes chloramin, pro veterináře a další pracovníky zařizujeme jednorázové obleky, a pak se taky modlíme,“ řekl Fess. Z 600 kusů skotu je zhruba polovina dojnic, denně dají 7700 litrů mléka, část si v Ohařích zpracovávají ve vlastní mlékárně. Živočišná výroba je nyní po podnik, který má i rostlinnou výrobu, zásadní a drží ziskovost celé společnosti.
Podobně řeší riziko i Zemědělská akciová společnost Bečváry na Kolínsku, kde má stádo asi 1400 kusů. „Radikálně jsme omezili přístup do areálu, naštěstí máme dvě brány, jedna je od živočišné výroby vzdálenější, je zamezený pohyb našich lidí i externích dodavatelů, vjezdy jsou posypané dezinfekčním prostředkem, veškeré návštěvy jsou zakázané, do budoucna budeme asi řešit i nějaké průjezdné vany, podle dalšího vývoje,“ řekl ČTK místopředseda společnosti Vojtěch Kšírl.
Obavu ze zavlečení vysoce nakažlivého onemocnění mají i v soukromé zoologické zahradě v Chlebech na Nymbursku. Od minulého týdne je zakázán přístup do výběhů k domácím zvířatům, které byly volně přístupné. Nyní zoo zvažuje i další kroky. „V zoo máme dvě části, zvažujeme, že do té starší, která je menší, bychom přestěhovali všechny sudokopytníky, ale bude to velmi náročné,“ řekl dnes ČTK ředitel zahrady René Franěk.
Odsunutá výstava
Veletrhy Animal Tech, Národní výstava hospodářských zvířat i Národní výstava myslivosti, které se měly konat na brněnském výstavišti od 27. do 30. dubna, se přesouvají kvůli výskytu slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku na 14. až 17. září. Veletrhy Brno se na tom domluvily s Českomoravskou společností chovatelů, napsal ČTK mluvčí Veletrhů Michal Svoboda. Rizika jsou podle chovatelů nyní příliš vysoká.
Ani zářijový termín však není stoprocentně jistý a Národní výstava hospodářských zvířat se jako součást trojlístku akcí uskuteční jen v případě stabilizace nákazové situace. Na výstavišti se při tomto veletrhu sjíždějí chovatelé se stovkami kusů dobytka i dalších zvířat. K nemoci jsou vnímavá také prasata, ovce a kozy. Důvodem přesunu je zejména snaha eliminovat rizika související s potenciálním výskytem nákazy, která by mohla ohrozit zdraví vystavených zvířat i celých chovů.
„Národní výstava hospodářských zvířat a související akce jsou významnými událostmi pro celý obor. Naší prioritou je ale zdraví a bezpečnost zvířat, proto jsme se takto rozhodli,“ uvedl výkonný místopředseda představenstva Českomoravské společnosti chovatelů Josef Kučera.
Generální ředitel Veletrhů Brno Jan Kubata zmínil i skutečnost, že na veletrhu jsou obvykle zvířata, která v sobě nesou špičkový genetický materiál. „Děláme vše pro to, aby se akce uskutečnila v nejlepších možných podmínkách. Věříme, že na podzim budou okolnosti příznivé a celý výstavní komplex se podaří uskutečnit,“ uvedl Kubata.
Trojice výstavních akcí patří mezi nejvýznamnější svého druhu ve střední Evropě. Každoročně se na nich prezentují nejnovější technologie a trendy v chovu hospodářských zvířat, živočišné výroby, veterinární péče a myslivosti. Součástí programu je pro vystavovatele i návštěvníky řada odborných přednášek, praktické ukázky a diskuse s odborníky.
Přísná opatření v olomoucké ZOO
Zoologická zahrada Olomouc kvůli výskytu slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku uzavřela volný výběh s kozami, zrušila zážitkové programy pro veřejnost i exkurze a eviduje vozidla přijíždějící do areálu zoologické zahrady. Pracovníci zoo zároveň instalovali dezinfekční rohože například v chovatelských úsecích se sudokopytníky. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Iveta Gronská.
„Reagujeme na situaci spjatou s výskytem tohoto značně nakažlivého virového onemocnění sudokopytníků. Naše zoo je zatím mimo rizikovou zónu, nicméně situaci velmi pečlivě sledujeme. V případě, že slintavka a kulhavka překročí území naší země, lze předpokládat plošné uzavření zoologických zahrad. V současné době spolupracujeme se Státní veterinární správou a přijímáme doporučená opatření,“ uvedl ředitel zoo Radomír Habáň.
Habáň upozornil, že v případě potvrzení nákazy by musela být zvířata v daném chovu utracena a jejich výběh po dobu jednoho měsíce uzavřen. Slintavka a kulhavka se projevuje horečkou, puchýři, bolestivostí při pohybu a odmítáním potravy. „Hlavním hostitelem je převážně skot, ale i další domestikované druhy zvířat z čeledi sudokopytníků - prasata, ovce, kozy a velbloudovití. Nevyhýbá se však i volně žijícím druhům zvířatům, jako je prase divoké či jelenovití,“ podotkl.
Pracovníci zoo evidují všechna vozidla, která do areálu vjíždějí. Záznamy musí obsahovat datum vjezdu, označení přepravce, registrační značku dopravního prostředku a místo, odkud automobil vyjel a zda neprojížděl územím Maďarska či Slovenska. „Do areálu zoo je zákaz vjezdu dopravním prostředkům, které mohly potenciálně vjíždět do zemědělských podniků, zoo přepravcům, přepravcům krmiv a léčiv a poštovním přepravcům,“ uvedla Gronská.
Přepravci zvířat se podle Gronské musí prokázat dokladem o dezinfekci dopravního prostředku. „Pokud to bude reálně možné, budou po dobu nezbytně nutnou nově příchozí vnímavá zvířata umístěna v karanténě před spojením s chovanými zvířaty v zoo,“ řekla Gronská. Zaměstnanci zoo se převlékají a přezouvají do pracovního oblečení a obutí až v areálu zahrady. „Není povoleno v pracovním oblečení a obutí opouštět zoo,“ dodala Gronská.
Podobná přísná preventivní opatření zavádějí také chovatelé hospodářských zvířat v kraji. „Nemůžeme nic podcenit. Kdybychom museli kvůli zavlečení nákazy vybít naše stádo, tak už chov nikdy neobnovíme,“ řekla ČTK předsedkyně představenstva ZD Unčovice Milada Rašková Měsícová.
V Česku byla slintavka zjištěna naposledy v roce 1975
Pokud by nákaza byla zavlečena do ČR, nejprve by podle veterinární správy bylo v zasaženém chovu vyhlášené ohnisko a všechna zvířata vnímavá k nemoci by musela být tam neprodleně utracena. Následně by veterinární správa okolo ohniska vymezila takzvaná uzavřená pásma a v nich přijala mimořádná veterinární opatření, spočívající zejména v omezení přesouvání zvířat nebo důsledných kontrolách chovů, včetně odběrů vzorků.
Jedním z dalších možných opatření při šíření nákazy je například vytvoření takzvaného dezinfekčního rámu pro vozidla vjíždějící na farmu nebo pro obyvatele, kteří se pohybují v blízkosti nákazy.
Česká veterinární správa kvůli výskytu nákazy na Slovensku už dříve zakázala dovoz zvířat i dalších živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Nařízení kontrolují na hranicích i ve vnitrozemí ČR veterinární správa, policisté a celníci. Nejvíce kontrol zatím inspektoři uskutečnili na hraničním přechodu Lanžhot.
V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975. Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.
A co na to voliči pětidemolice?
Za to může Babiš!