Stávkovou pohotovostí pohrozily odbory poprvé 26. února, kdy v dopise pro primátora Bohuslava Svobodu vyjádřili zaměstnanci přání odebrat firmu, která pro pražany mimo jiné zajišťuje svoz odpadu, z gesce náměstkyně Komrskové. Kromě jejího nařčení ředitele firmy ze střetu zájmů, vyčítá Miloslav Jukl náměstkyni několik dalších věcí, například to, že zaměstnanci nemají pravidelně valorizované mzdy, jako například zaměstnanci dopravního podniku. Žádají také, aby nepokračovaly snahy převést zaměstnance Pražských služeb, kteří mají na starosti dopravní značení pod Technickou správu komunikací.

Přestože ke shodě na navýšení mezd došlo, stávková pohotovost stále platí. „Se stávkou je to jednoduché, byly požadovány tři body, je splněn jen jeden a to 4% valorizace. Dva další jsou otevřeny, štěpení Pražských služeb a odebrání gesce paní náměstkyni Komrskové. Je tedy otázkou času, kdy do stávky vstoupíme. Máme podporu celého svazu DOSIA a dalších městských firem,“ uvedl pro Blesk předseda odborů Miloslav Jukl.

Náměstkyně už koncem února stávkovou pohotovost komentovala slovy, že se tím pražané ocitají v pozici rukojmích. Zdůraznila, že nemá žádné výhrady k řadovým zaměstnancům, ale pouze k řediteli Patriku Romanovi.

Podle Miloslava Jukla ale mají zaměstnanci shodné požadavky, jako generální ředitel Roman. „Vlastně to celé vyvolává dojem, že se pan Roman zastal svých zaměstnanců a stal se nepohodlným, tak byl z klobouku vytažen střet zájmu, na ten se dá napasovat cokoli i nesmysl,“ uvedl Jukl pro Blesk. Předseda odborů také poukazuje na to, že údajný střet zájmů vyloučily posudky dvou advokátních kanceláří.

Lze očekávat, že o situaci ve firmě bude řeč i na zasedání zastupitelstva hlavního města, které je svolané na čtvrtek. Podle informací ČTK plánují zaměstnanci Pražských služeb před budovou magistrátu během zasedání uspořádat protest.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu zhruba pro dvě třetiny metropole. Zaměstnávají téměř 2000 lidí. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Firma má na starosti i údržbu komunikací či provoz spalovny v Malešicích. Předloni firma vykázala zisk po zdanění zhruba 405,6 milionu korun, což znamenalo meziroční nárůst asi o 342,4 milionu.

Fotogalerie
5 fotografií