Základní a mateřské školy provozují v metropoli městské části, magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy.
Loni se podle Čapkové díky opatření radnice proti spádovému turismu podařilo snížit počet prvňáčků zhruba o 150 dětí z jiných oblastí. Letos je pro žáky šesté městské části podle Čapkové připraveno zhruba 1100 volných míst ve 43 třídách.
Na školy v Praze 6 by se podle poskytnutých údajů podle místostarostky mělo letos hlásit asi 1200 dětí. Městská část počítá s tím, že rozdíl zhruba 100 dětí je ve spádové turistice či to jsou děti s odkladem nebo žáci, kteří se rozhodnou například pro soukromou školu. Místa by tak měla stačit. „Naším cílem je zajistit, aby děti s trvalým pobytem v naší městské části měly přednostní přístup ke vzdělání v místních školách,“ sdělil Stárek.
Metodiku, podle které budou školy podmínky ověřovat, nechá Praha 6 letos stejnou jako loni, protože se ověřila, řekl starosta. Ředitelé škol budou tedy kontrolovat, zda má dítě trvalý pobyt v městské části minimálně tři měsíce před datem konání zápisu ke studiu a jestli má dítě shodné trvalé bydliště se svým rodičem.
Pokud bude míst dostatek, nemá podle Stárka Praha 6 problém s tím, aby přijala i děti z jiných spádových oblastí či ze Středočeského kraje, nechce však aby nastala situace, kdy bude potřeba losovat přijaté ze spádových dětí. „Všem dětem, které jsou ve spádu, musíme zajistit místo v té škole, těm chceme zajistit přednost,“ řekl Stárek.
Připojily se další části
Uvedenou metodiku přijaly od Prahy 6 i jiné městské části, a to například Praha 3 nebo Praha 10. Prověřovat trvalé bydliště zájemců mají při přijímaní žáků podle dřívějších vyjádření i některé základní školy v Praze 8.
Nedostatek míst ve školách je v metropoli problém obecně, zabývají se jím radnice na okrajích města, ale i v širším centru v souvislosti s bytovou výstavbou. Nedostatečnou kapacitu školských budov řeší radnice také přístavbami stávajících budov nebo stavěním modulových objektů a dřevostaveb.