Záplavy v dovolenkovém ráji Čechů: Jedna oběť, zaplavená dálnice a evakuace tisíce lidí
Střed a zejména jih Španělska sužují od začátku března vytrvalé deště, které způsobily v některých oblastech záplavy. Ty si tento týden v provincii Sevilla vyžádaly jednu oběť a další dva lidé se tam pohřešují, napsal v úterý deník El País. Podle rozhlasu Cadena SER v některých městech pršelo tento měsíc každý den až dva týdny, předpověď přitom není příznivá, déšť se ve velké části země čeká i příští týden.
V provinciích Málaga a Córdoba v jihošpanělském regionu Andalusie v pondělí kvůli rozvodněným vodním tokům preventivně evakuovali tisíc lidí. V provincii Sevilla našli mrtvou ženu, která zmizela s manželem poté, co je s autem strhl proud vody. Muž je dále pohřešován, stejně jako cyklista, který v pondělí vyrazil na silnici z městečka Aňora v provincii Córdoba.
Rozvodněná řeka také v Andalusii zaplavila silnice, včetně části dálnice ze Sevilly do Cádizu, a přerušila na několika místech železniční dopravu. V regionu Murcia na jihovýchodě Španělska se kvůli velké vodě převrhl autobus a 16 lidí utrpělo zranění, někteří vážná.
Vytrvalé deště sužují oblasti Španělska od začátku měsíce. Podle rozhlasu Cadena SER například ve městě Cáceres na jihozápadě země pršelo od 1. března každý den. V některých oblastech kolem Badajozu, Madridu, Guadalajary, Toleda, Albacete, Sevilly či Cádizu pršelo 14 dní až do úterka a v Tarragoně to bylo deset dní. Příští týden očekávají španělští meteorologové další bouři, která má přinést srážky po celé zemi.
Jih a východ Španělska postihly nebývalé povodně loni koncem října, tehdy šlo o bleskové záplavy, které zasáhly zejména region Valencie a byly nejhorší za několik desetiletí. Vyžádaly si životy 232 lidí, z toho 224 ve Valencii.
Španělsko přitom v posledních letech sužují také obrovská sucha a vedra. Podle některých vědců jsou extrémy počasí způsobeny klimatickými změnami.
Tak nám nějak ty dovolenkové ráje ubývají. Taky to svede Nutella na Babiše ?