Tragická smrt školáka (†12) v Košicích: Skočil pod vlak kvůli šikaně?

Dvanáctiletý chlapec z Košic si měl vzít život skokem pod vlak. Podle Institutu lidských práv byl dlouhodobě vystaven homofobní šikaně kvůli své odlišnosti. Slovenská policie potvrdila tragédii a případ vyšetřuje. Organizace i veřejnost volají po přísnějších opatřeních proti šikaně ve školách, aby se podobným událostem zabránilo.
Neštěstí se odehrálo ve středu 5. března na železniční trati mezi zastávkou Košice-Tahanovce a Tahanovským tunelem. Policie uvedla, že došlo ke střetu vlaku s osobou, která utrpěla smrtelná zranění. Přesná příčina úmrtí je předmětem vyšetřování a byla nařízena pitva.
Podle informací slovenského deníku Nový Čas upozornil na možné okolnosti této tragédie Institut lidských práv. Hoch měl údajně čelit dlouhodobé šikaně kvůli své odlišnosti. Organizace proto apeluje na nutnost prevence a ochrany dětí před podobnými situacemi.
„Bál se být sám sebou“
Podle blízkých lidí měl mladík jemnou povahu, přátelil se spíše s dívkami a v kolektivu vrstevníků se necítil dobře. Byl proto údajně vystaven posměškům a nadávkám, jež se týkaly jeho chování a identity. „Postupně si uvědomoval, že je jiný. Často si na svou adresu vyslechl nadávky jako ‘buzerant’, ‘teplouš’ nebo ‘transka’. Bál se být sám sebou,“ uvedl slovenským médiím anonymní zdroj. Tlak okolí na nešťastného osamělého chlapce mohl být tak silný, že neviděl jiné východisko, než to nejhorší.
Výzva k důkladnému prošetření
Tento případ opět upozorňuje na problémy spojené se šikanou a vyčleněním odlišných dětí v kolektivu. Ředitel Institutu lidských práv Peter Weisenbacher situaci ostře odsoudil a vyzval k důkladnému prošetření případu. „Je strašné, že v naší společnosti může být dítě natolik vystaveno nenávisti, že zvolí takto zoufalý čin. Homofobní šikana nemá ve slušné společnosti místo a musíme dělat vše pro to, aby se podobné tragédie neopakovaly,“ prohlásil.
Podobně tragický osud potkal i patnáctiletého Romana z okresu Trebišov. V loňském roce spáchal sebevraždu skokem ze střechy školy. Podle jeho rodičů byl dlouhodobě šikanován a ponižován spolužáky, což vedlo k jeho tragickému rozhodnutí. Případ tehdy vyvolal širokou diskuzi, ale aktuální tragédie v Košicích ukazuje, že problém stále přetrvává.
Jak zabránit dalším tragédiím?
Znovu tak zaznívají výzvy k důslednějším opatřením proti šikaně. Odborníci upozorňují na důležitost osvěty a výchovy k toleranci už od útlého věku. Školy by měly věnovat větší pozornost prevenci a vytváření bezpečného prostředí pro všechny děti, bez ohledu na jejich odlišnosti.
Pokud se cítíte v těžké životní situaci, nezůstávejte na to sami. Linka bezpečí poskytuje anonymní podporu pro děti a mládež na čísle 116 111. Linka důvěry pomáhá lidem v těžkých situacích na čísle 1212. Krizové centrum RIAPS v Praze je dostupné na telefonním čísle 222 580 697.
Hrozné co se děje v posledních letech 🖤🖤🖤