Poradce Válkové, který ztratil zbraň ve Sněmovně: ANO ho vyloučilo! A co se změnilo u kontrol?
Panika ve Sněmovně nastala v úterý odpoledne, když se v budově ztratila střelná zbraň. Poradce poslankyně Heleny Válkové (74, ANO) ji přes přísný zákaz přinesl do budovy a pak ji tam ztratil. Zákonodárkyně uvedla, že šlo o komunálního politika ANO Martina Suchánka. Od středy platí ve Sněmovně zvýšená intenzita namátkových kontrol, v příštím týdnu bude pak jasno o případném dalším zpřísnění. Suchánek byl v pátek z hnutí vyloučen.
Běžně přes bezpečnostní rám, obdobně jako na letišti, chodí návštěvy a novináři. Poslanci, jejich asistenti či zaměstnanci využívají jiný vchod, kde plošnou kontrolu nepodstupují. Od středy však dle mluvčího Ochranné služby Policie ČR Tomáše Procházky došlo ke zvýšení intenzity náhodných kontrol osob, které mohou dle směrnic do objektu Sněmovny vstupovat bez bezpečnostní kontroly. Kancléř Sněmovny Martin Plíšek (50) okamžitě po incidentu apeloval na ochranou službu, aby vymáhala dodržování dlouhodobě platných pravidel týkajících se nošení zbraní do Sněmovny.
Na koho se namátková kontrola může vztahovat? „Bez kontroly jsou nadále poslanci a další ústavní činitelé,“ osvětlil mluvčí Procházka s tím, že namátková kontrola, jejíž intenzitu volí policista na stanovišti, může potkat všechny interní zaměstnance. Kromě osob zajišťujících provoz dolní komory Parlamentu ČR ovšem též asistenty poslanců či jejich poradce. Kontrola od středy dle Procházky také probíhá u všech externích zaměstnanců, tedy pracovníků, které si Sněmovna najímá k výkonu některých služeb.
Dle informací redakce byli někteří zaměstnanci, kteří přicházeli v pátek do práce, namátkovou kontrolou zaskočeni.
„Zpřísnění tohoto opatření je vyloženě v gesci Poslanecké sněmovny,“ sdělil Blesku v minulých dnech mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Přes kontrolu i poslanci?
Sama Válková se nechala po incidentu slyšet, že by jí nevadilo, kdyby přes bezpečnostní rám museli chodit všichni včetně poslanců. „Abych měla jistotu, že všichni, kdo tu jsou, nemají zbraň,“ vysvětlila.
Mluvčí Sněmovny Martina Lustigová pro Blesk v pátek uvedla, že zhodnocení incidentu ze strany ochranné služby a její doporučení lze očekávat v příštím týdnu. Na jeho základě by pak kancléř mohl přijmout další usnesení.
„Na základě toho mohou být navrhnuta buď nová opatření, nebo posílena ta stávající,“ řekl Blesku v pátek Plíšek, ovšem s dovětkem, že momentálně dle něj není nutné měnit směrnici o ochraně objektů Sněmovny.
Kancléř připravuje pro příští volební období návrh komplexnějšího balíčku týkajícího se nového rozsahu vstupních oprávnění pro některé zaměstnance veřejných institucí. Dle kancléře by třeba mohlo po některých osobách být požadováno, aby – zatím nekonkretizovanou formou – doložili svou bezúhonnost.
Vedení Sněmovny se nevyjádřilo
Pokud by se měla povinnost vstupovat přes bezpečnostní rám vztahovat na poslance, tak by musela být na sněmovním půdorysu. Redakce Blesku se ptala všech členů vedení Sněmovny, zda by byli pro zpřísnění i na samotné zákonodárce. Nikdo ovšem na dotaz neodpověděl, někteří pouze odkázali na ochrannou službu či tiskovou mluvčí Sněmovny.
Bezpečnostní opatření obecně mohou být součástí neveřejného režimu. Dle informací redakce zatím grémium Sněmovny řešilo záležitost jen krátce a to v době, kdy se zbraň v dolní komoře hledala. Že by si sami poslanci odsouhlasili větší kontroly sebe sama zůstává ovšem přes všechny úvahy velmi nepravděpodobné.
Co se stalo?
Podle informací médií se měla zbraň hledat tři hodiny. Poradce ji podle svých slov nechal na záchodě ve druhém patře. Jenže tam se nenašla. Kolem sedmé hodiny večer ji pak objevil některý z poslanců na toaletě v přízemí u jídelny. Podle všeho tedy zbraň nezmizela, muž si asi spletl toalety, na kterých ji zapomněl. Oním člověkem, který zbraň do Sněmovny pronesl, má být zastupitel Prahy 7 Martin Suchánek, jak novinářům řekla sama Válková.
„Mrzí mě, když člověk vloží do někoho důvěru. Nikdy bych neřekla o tomhle člověku, že by prošel se zbraní, kterou by neodložil u vstupu. Nerozumím tomu,“ uvedla. Ta Suchánka rovnou potrestala.
„Okamžitě jsem mu zakázala chodit do Sněmovny a byla mu odebrána kartička… Má legálně drženou zbraň. Hrozně ho to mrzí, ječela jsem na něj,“ řekla Válková Deníku N. Prý si na odborné rady najde jiné lidi. Suchánek ale pro Deník N popřel, že by mělo jít o něj. „Nejsem to bohužel já,“ řekl.
Jak zbraň pronesl?
Většina návštěvníků Sněmovny musí procházet přísnou bezpečnostní kontrolou. Poslanci a další stovky asistentů, poradců či zaměstnanců mají speciální vstupní kartičku, díky které nemusejí procházet bezpečnostním rámem. Jednu takovou měl mít i Suchánek.
„Je zakázáno nošení zbraní do budovy Sněmovny. Každý, kdo u sebe má zbraň, je povinen ji při vstupu odevzdat do úschovny ochranné službě,“ uvedla pro Blesk vedoucího tiskového oddělení dolní komory Martina Lustigová. Policie incident řeší jako přestupek.
Konec v hnutí
Předseda pražského ANO Ondřej Prokop (39) nejprve oznámil, že žádá Suchánkovu rezignaci. „Pokud tak neučiní, budu navrhovat jeho vyloučení z hnutí,“ doplnil Prokop. Suchánkovo chování později za nepřijatelné označil i šéf ANO Andrej Babiš (70). V pátek pak Prokop informoval redakci Blesku, že zasedalo celostátní předsednictvo hnutí ANO a rozhodlo o vyloučení Suchánka. Ten dle Prokopa od incidentu přestal s hnutím komunikovat.
Protože stranická schůze se zvrhla v nehoráznou mr.anici. 😃