Pavlův úřední den: Umělci s miliony od státu. A povolení pro nové jaderné zdroje zrychlí
Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal řadu novel. Povolování výstavby nových jaderných zdrojů včetně malých modulárních reaktorů v Česku bude zřejmě jednodušší a rychlejší. Lidé působící v kultuře se budou moci ucházet o status umělce, který bude provázet peněžitá státní podpora. Státní podpora umělců vyjde stát na zhruba 126 milionů korun ročně, má se týkat nejvýše 1400 lidí, uvádí důvodová zpráva.
Povolování výstavby nových jaderných zdrojů včetně malých modulárních reaktorů v Česku bude zřejmě jednodušší a rychlejší. Atomové právo by také mělo být připraveno na příchod nových jaderných technologií. Počítá s tím vládní novela atomového zákona, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Hrad.
Úpravy ve prospěch jádra
Jaderná energie má být podle současných plánů státu spolu s obnovitelnými zdroji hlavním zdrojem českého energetického mixu. V současné době se připravuje hlavně stavba nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany.
Úpravy mají především omezit regulatorní zátěž při projednávání staveb ve státní správě. Jde především o technické změny. Dosavadní zákon podle vlády dosud nepočítal například s malými modulárními reaktory. Umožní také žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o předběžnou informaci ohledně posuzování žádostí. Umožní i výjimku z požadavků zákona.
Státní podpora pro umělce
Lidé působící v kultuře se budou moci ucházet o status umělce, který bude provázet peněžitá státní podpora. Podmínky tohoto postavení zakotví vládní novela, kterou v pondělí také podepsal prezident Pavel.
Status by měl pomoci zejména umělcům činným mimo pracovněprávní vztahy. Předloha bude účinná od července. Podpora umělců vyjde stát podle důvodové zprávy na zhruba 126 milionů korun ročně, má se týkat nejvýše 1400 lidí.
Půjde o příspěvky na tvůrčí nebo studijní účely. Stát by podle zdůvodnění nesl i náklady na zvláštní dotační program vyhlašovaný například při nouzovém stavu. O zákonném zakotvení statusu umělce se hovoří od koronavirové krize. Vládní opatření k omezení šíření viru tehdy výrazně dopadla i na umělecké produkce.
„Základním principem návrhu je skutečnost, že stát by měl nějakým způsobem vyjádřit zájem o umělce, kteří svojí činností nedosahují dostatečných finančních příjmů,“ píše se v důvodové zprávě. Předloha předpokládá vznik registru, který povede ministerstvo kultury. O zápis by mohl požádat člověk, který vykonává uměleckou činnost nejméně dva roky z posledních tří let.
Pomoc pro umělce na volné noze
Aby získal příspěvek, nesměl by být studentem a v době podání žádosti by nesměl být v pracovněprávním vztahu, který by přesahoval polovinu týdenní pracovní doby. Zároveň by jeho příjmy z umělecké činnosti za poslední dva roky musely tvořit alespoň polovinu jeho celkových příjmů, nesměly by přesahovat průměrnou mzdu.
Podání žádosti bude podle předlohy provázet správní tisícikorunový poplatek. Novela zavádí postih až 20 000 korun, pokud umělec uvede v žádosti nepravdivé či zkreslené údaje, a pojednává o zrušení statusu umělce.
Postavení má podle tvůrců novely pomoci hlavně lidem, kteří se věnují umělecké činnosti takzvaně na volné noze. Podle zdůvodnění se při výkonu profese potýkají s řadou znevýhodnění a překážek.
Nová pravidla u advokátních úschov
Riziko zpronevěry peněz v advokátních úschovách mají snížit nová pravidla, která dnešním podpisem novely stvrdil Pavel také. Náhrady poškozeným lidem bude podle předlohy vyplácet Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Změna zákona o advokacii také například posiluje advokátskou mlčenlivost a komoře umožní pořádat sněmy online.
Každý účet pro úschovu bude banka označovat jako „účet advokátní úschovy“. Advokát nebude smět na takový účet hotovost vkládat a ani ji vybírat, možnosti nakládání s penězi bude mít omezené. Banka bude muset klientům advokátů oznamovat pohyby na těchto účtech, a to před převodem. Klient tak bude moci podle zdůvodnění zabránit vyplacení peněz z úschovy, pokud by odporovalo smlouvě o úschově.
Advokátní komora získá k úschovám širší kontrolní pravomoc, a to i díky prolomení bankovního tajemství. Na podobě pravidel se podílela ČAK, ministerstvo financí, Česká národní banka a Česká bankovní asociace.
Roxin: A důchodcům? Kteří pracovali celý svůj život ? Taky podepsal,
a hezký rychle,o 1000 korun je obral na důchodech.👎