Nestrašíme, hlásí Rakušan. Fialova vláda chystá zákon pro rychlejší vyhošťování ilegálních cizinců
Vláda navrhne zákon, který přináší rychlejší vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců, zpřísnění kontrol pobytu žadatelů o azyl, rozšíření zdravotního prověřování, zrychlení soudních řízení nebo snížení sociálních standardů pro žadatele o azyl. Cílem návrhu je odradit migranty od vstupu do České republiky. Na tiskové konferenci to dnes oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
Vláda navrhne zákon, který zpřísňuje opatření ohledně migrace na národní úrovni. Cílem je odradit migranty od vstupu do ČR, oznámil na páteční tiskové konferenci ve Sněmovně premiér Fiala. Dodal, že Evropská komise příští týden představí návrhy změn v migrační politice. Očekávají se opatření ke zlepšení návratové politiky.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je hlavní páteří návrhu, který připravují experti ministerstva vnitra, zefektivnění řízení o vyhoštění nelegálně pobývajících cizinců. Pokud bude například cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl. Do jednoho by také měla být spojena řízení o neudělení mezinárodní ochrany a o rozhodnutí o návratu cizince do země původu. Soudy také budou mít povinnost zvážit, zda v případě, kdy bude cizinec odsouzen za trestnou činnost, je na místě uložit trest vyhoštění.
„Tento návrh míří na ty, kteří sem jezdí nelegálně, chtějí zneužívat systém, chtějí využívat výhod, které jim nenálěží,“ vysvětlila místopředsedkyně ODS Eva Decroix. Vyjádřila přání shodnout se na návrhu s opozicí. S tou koalice svolala k této věci schůzku. Podle Decroix předloha přináší komplexní řešení a mohla by být projednána zrychleně.
„Není na co čekat. Pokud z toho chceme dělat politiku, tak se to jednání může protáhnout. My doufáme, že bezpečnost, bezpečí a pocit bezpečí obyvatel České republiky je prioritou pro všechny,“ řekl Rakušan.
Počet lidí, kteří nelegálně překročili hranice EU, loni podle předběžných dat Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) dosáhl 239 tisíc. V porovnání s rokem 2023 se snížil o 38 procent.
Nelegálních migrantů bylo loni při tranzitu přes území Česka podle dřívějších informací ministerstva vnitra zadrženo 420, což je o 90 procent méně než v předcházejícím roce. Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Sýrie.
Evropská komise měla v únoru předložit návrhy na usnadnění návratu migrantů do zemí původu a tranzitu. Podle Eurostatu se ze 484 tisíc občanů mimounijních zemí, kteří měli v roce 2023 opustit EU, vrátila do země původu pouze asi pětina. Kritici současného systému včetně Česka požadují změnu konceptu bezpečných třetích zemí. Nové nařízení EU by mohlo umožnit přísnější vyhošťování, musí se však podle ministerstva vnitra řídit mezinárodním právem.
Fiala na tiskové konferenci zopakoval, že přijetí migračního paktu EU k řešení nestačí. Na unijní rovině pak část zemí vytvořila pracovní skupinu, aby „šly dál“. Fiala vyjmenoval účast například Dánska, Itálie, Rakouska, Švédska či Polska. „Nelze vyřešit nelegální migraci bez evropské úrovně,“ uvedl Fiala. Řadu migrantů nedokáže dostat Evropa ze svého území pryč, což je podle něj důvod vzniku pracovní skupiny nespokojených zemí.
Ke zpřísnění migračních pravidel přistoupilo v minulých dnech Polsko, které začalo deportovat migranty podezřelé ze závažných zločinů. Ve středu z Krakova odletělo do Gruzie letadlo se 17 Gruzínci, další deportace budou podle polských představitelů následovat. Náměstek ministra vnitra Maciej Duszczyk se o víkendu vyjádřil, že půjde o jedny z největších deportací z Polska od pádu komunismu v roce 1989.
Napsala bych to nesprostejší slovo co znám, ale to už bych si tady neškrtla. Takže jenom, prostě banda ***.