Předseda největší odborové organizace ZO-DOSIA působící u PSAS a člen dozorčí rady firmy Miloslav Jukl v dopisu pro vedení města uvedl, že v případě, že Komrskové nebude společnost odebrána z gesce, jsou zaměstnanci připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a případně i zastavit práce na svozu a spalování komunálního odpadu a dalších činnostech pro hlavní město.

Jde o reakci na pondělní zasedání dozorčí rady, kde se Komrsková pokusila prosadit Romanovo odvolání. Následně oslovila dozorčí radu s žádostí o totéž. „V uplynulých měsících jsem ztratila důvěru v pana ředitele Romana v souvislosti s jeho byznysovými vztahy se společností JAPOS Stav s. r. o. Pan ředitel tuto vazbu dlouhodobě bagatelizuje. Poslední kapkou bylo zjištění, že pan ředitel dozorčí radě zatajil, že společnost JAPOS STAV užívá jeho nemovitost v Liberci, kde má také své kancelářské prostory. Společnost má s Pražskými službami smlouvy v hodnotě přes 130 milionů, takže je na místě důvodné podezření, že může docházet k nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky a střetu zájmů,“ řekla Komrsková Blesku.

Představenstvo podniku se proti jejímu postupu ostře ohradilo, Komrsková podle něj na vedení firmy dlouhodobě vyvíjí tlak a snaha o odvolání Romana je jeho vyvrcholením. „Ačkoli generální ředitel Roman se žádného porušení pravidel pro ohlašování střetu zájmu nedopustil, což potvrdilo také stanovisko renomované advokátní kanceláře MT Legal z ledna tohoto roku,“ uvedlo vedení firmy.

Představenstvo tlak náměstkyně označilo za bezprecedentní zasahování do fungování společnosti doprovázené snahou o dehonestaci členů jejího vedení, což poškozuje dobré jméno městské firmy a může také snižovat její akciovou hodnotu. Stejně tak podle něj Komrsková i v minulosti některými veřejnými prohlášeními poškozovala firmu v očích veřejnosti.

Podobně se vyjádřil i Jukl, podle kterého se náměstkyně chová vůči firmě a jejím zaměstnancům dlouhodobě nepřátelsky a prosby o řešení jejich problémů ignoruje. „Její agendou na dozorčí radě je neustále shazovat činnost Pražských služeb a my jako zaměstnanci jsme se od ní za celou dobu jejího působení ve společnosti nedočkali jediného zastání,“ uvedl. Dodal, že Roman na posledních několika jednáních dozorčí rady reagoval na všechny vznesené dotazy.

„Stojím pevně na straně zaměstnanců Pražských služeb a vážím si jejich práce. Mám konkrétní výtky přímo k osobě generálního ředitele. Je mi líto, že jsou odbory a zaměstnanci bráni za rukojmí, kterými se vytváří kouřová clona, aby nebylo vidět na skutečné problémy. Nebo že je teď údajně někdo obchází s podpisovými archy, ale neukázali jim celé znění dopisu. V úterý jsem za Piráty požádali koaliční partnery o mimořádné koaliční jednání, abychom je promptně seznámili se závažností celé situace ohledně generálního ředitele Pražských služeb. O koaliční jednání ovšem SPOLU a STAN neprojevily žádný zájem. Celou záležitost průběžně konzultuji s panem primátorem Svobodou,“ dodala Komrsková.

Primátor Svoboda sdělil, že situace v PSAS je vypjatá a vyžaduje pečlivé zvážení dalšího postupu. „Tato městská firma spadá do gesce náměstkyně (Komrskové), která za ni nese odpovědnost. Rád bych však upozornil, že jako primátor nepřipustím, aby kvůli politickým sporům byly jakkoliv omezeny služby pro Pražany nebo aby se tímto scénářem vůbec hrozilo,“ uvedl.

Partner poradce

„Nezapomínáme na medializované spekulace o snaze Ing. Komrskové dosadit do představenstva společnosti svého partnera Petra Beneše,“ upozornil také Jukl v dopisu, který má Blesk.cz k dispozici. Komrsková v minulosti Beneše zaměstnala jako svého poradce, což nejen opozice, ale i Piráti považovali za střet zájmů, ačkoliv Komrsková argumentovala tím, že prošel řádným výběrovým řízením. Beneš byl následně přesunut k jinému radnímu. „Pražskými službami se (Beneš, pozn. red.) nadále zabývá. Máme proto důvodné podezření, že to je právě Ing. Komrsková, kdo je ve střetu zájmů a přenáší do práce své osobní zájmy,“ dodal Jukl.

Vysoké odměny

Pražské služby jsou ve sporu s náměstkyní Komrskovou, která je má v gesci, dlouhodobě. Na jaře 2023 například upozornila na výši odměn pro vedení společnosti, která činila 17,6 milionu korun pro pět členů včetně generálního ředitele Romana. „Domnívám se, že není možné jakkoliv obhájit, aby ředitel společnosti, která hospodaří s penězi veřejnosti, měl několikanásobně vyšší plat než prezident republiky,“ nechala se tehdy slyšet.

Pražské služby tehdy reagovaly tím, že polovinu své odměny Roman rozdal více než 1500 zaměstnanců. „Odměna je nenároková a její přiznání za každých okolností podléhá rozhodnutí dozorčí rady jakožto nezávislého kontrolního orgánu naší společnosti, který je tvořen převážně zástupci hl. m. Prahy a je na představenstvu zcela nezávislý,“ komentoval to mluvčí firmy Alexandr Komarnický.

Letos v únoru zase Komrsková upozornila na podle ní nevhodnou náborovou kampaň firmy, která běžela 10 let. Pražské služby se po její kritice rozhodly kampaň stáhnout.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Firma má na starosti i údržbu komunikací či provoz spalovny v Malešicích, takzvané ZEVO (zařízení pro energetické využívání odpadu).

Fotogalerie
12 fotografií