Policistka o útoku mladíka (16) v Hradci: Jak trestat mladistvé vrahy?
Otřesný a brutální útok šestnáctiletého mladíka v Hradci Králové, kdy jeho rukou zemřely dvě ženy, se bezesporu zapíše černým písmem do dějin novodobé kriminalistiky. Mladíkovi, který je teprve rok trestně odpovědný, hrozí za mřížemi za dvojnásobnou vraždu deset let vězení. Je to přiměřený trest? Uvědomují si mladiství svou odpovědnost? Měly by být tresty vyšší? Nejen na to v Epicentru odpovídala vedoucí Odboru prevence kriminality Police ČR plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová.
Policejní statistiky hovoří jasně, agresivita a násilné trestné skutky u dětí stoupají. Jen pro srovnání za rok 2019 byl počet stíhaných dětí na čísle 920. V roce 2024 to bylo 1159 a u registrované trestné činnosti dětí v roce 2019 589, v roce 2024 724 dětí. Podtrženo sečteno nárůst zhruba o 25 %. A teď je otázkou, proč se to tak děje, a co pro to můžeme dělat, aby se to zastavilo? Pomohly by přísnější tresty?
Správně nastavený systém?
„Trestněprávně odpovědným se člověk stává v 15 letech a v tom rozmezí od 15 let do 18, kde je považován za dítě, tak je samozřejmě posuzován podle zákona o soudnictví ve věcech mladistvých a já myslím, že snížení trestní odpovědnosti tak, jak jsme vnímali i v okolních státech, je opravdu velkou diskuzí na to, jakým způsobem dneska děti dospívají po té psychické stránce, jakým způsobem se projevují,“ uvedla Pidrmanová s tím, že na tuto otázku vlastně neexistuje jednoznačná odpověď.
Řada otázek bez odpovědí
„Vyvstává kolem toho opravdu velká řada otázek, které se musí zhodnotit a posoudit z hlediska vývoje trestné činnosti, ale i z hlediska toho třeba, jakým způsobem jsou tady poskytované služby pro práci s dětmi, které mají nějaké problémy a v tom věku, kdy ještě nejsou trestněprávně odpovědní, takže je to opravdu široká debata,“ dodala preventistka.
Důsledky až do konce
Podle Pidrmanové je opravdu jeden z nejdůležitějších kroků prevence to, s dětmi mluvit o všem, co se kolem nás děje. Připravit je na to, že jednou ten patnáctý rok, kdy budou trestně odpovědné, přijde, a vysvětlit jim, co to znamená, a že neznalost zákona neomlouvá.
„Otázkou k zamyšlení, stejnou, jako mám já, možná ji budete mít vy a kdokoliv další, kdo nás sleduje, jestli si to ty děti dokážou domyslet až do úplného konce, co bude následovat,“ dodala Pidrmanová a zamyslela se i nad otázkou, zda by něco řešili detektory zbraní ve školách i jiných prostorách.
Co by to řešilo?
„Tohle je dlouhodobá společenská debata. A já myslím, že je potřeba se vždycky podívat na náhled pohledu, co by nám to řešilo a jestli by nám to vyřešilo to, že někoho jiného někdo jiný nezabije, nenapadne, nezavraždí. A na druhou stranu víme, že ten hradecký případ byl i o tom, že ten prostředek k tomu zabití byl přímo v tom obchodě, a takže tohle je strašně těžké. Musí se zvážit všechny hodnoty a práva, která jsou nastavena v té zemi a aby to bylo v souladu s tím, že se neomezují příliš lidská práva a že je zachována bezpečnost,“ uzavřela vedoucí Odboru prevence kriminality Zuzana Pidrmanová.
Například Menzela za Skřivánky na niti, že? 😃