Kdo zná dílo fenomenálního spisovatele fantasy J. R. R. Tolkiena, ten ví. Durin byl v jeho díle bájný trpasličí král, jenž založil důležitou královskou dynastii. Právě jeho jméno pyšně nosí i jiný „král“, co do vzrůstu největší ďábel medvědovitý, který se kdy v Zoo Praha objevil. Váží 9 kilogramů a na jeho vzrůstu je to znát.
I další samec je pojmenovaný po postavě ze světa Pána prstenů či Hobita. Jmenuje se Elrond po půl elfovi, jenž vládl Roklince. Spolu s nimi do Prahy přicestovaly také samičky Faline a Sandra Dee. Zatímco první vzdává svým jménem hold kolouškovi Faline z pohádky o Bambim, druhá nese jméno americké herečce z 50. a 60. let.
Vymírající druh
„První skupinu ‚čertů‘ jsme získali před pěti lety. Jejich příchod byl výsledkem našeho dlouhodobého úsilí, které spočívalo v podpoře ochrany ďáblů v jejich domovině, ve složitém vyjednávání, a především ve vybudování našeho Darwinova kráteru,“ vysvětlil Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.
„Nyní přišli do Zoo Praha rozmnožování schopní jedinci bez antikoncepčních implantátů a pevně doufáme, že se nám v dohledné době podaří získat i souhlas s jejich rozmnožováním,“ dodal. Ďábli medvědovití jsou totiž ohroženým druhem a jejich populace i přes veškeré snahy spíše klesá.
Legendární motorest Ohio v Kersku zachvátily plameny! Hřebejk tam točil seriál, z budovy se valil hustý dým

Zatímco dříve ďábli obývali celou Austrálii, dnes se přirozeně vyskytují pouze na Tasmánii – odtud také označení tasmánský čert. Za jejich úbytkem mohou nejen farmáři, pasti či nejrůznější nehody spjaté s lidským faktorem, ale i epidemické infekční onemocnění rakoviny tváře, na které se dosud nepodařilo najít účinný lék. I proto jsou „tasmánští čerti“ v pražské zoo raritou, která stojí za navštívení v expozici Darwinova kráteru. V Evropě jsou k vidění pouze v 7 zoologických zahradách! Čtveřice nových vačnatců doplňuje trojici „domácích“ - nechovné samice Nutmeg, Castru a Caesii.
„Jsme na ně hrdí“
Zatímco původní ďábli medvědovití přicestovali do Prahy z Kodaně, nová čtveřice doputovala z australské chovné stanice Aussie Ark, kde usilují o tom, aby populace „tasmánských čertů“ neklesala, nýbrž stoupala. „Vědomí toho, že ďáblové narození v Aussie Ark nyní cestují po celém světě, je opravdu vzrušující,“ vyjádřila se Toni Houston, ředitelka záchranné sekce chovného centra Aussie Ark.
„Chybí nám, ale jsme na ně hrdí, protože plní důležitou roli velvyslanců svého druhu. Tito tasmánští čerti pomohou informovat lidi všech kultur a věkových kategorií o své neutěšené situaci a doufejme, že podnítí mnohem více lásky a podpory. Potřebujeme zachránit ďábly před vyhynutím a tento způsob mezinárodní spolupráce je velkým krokem správným směrem,“ uzavírá.
Pomoc suvenýry i pivem
Zoo Praha se v tomto ohledu také činí, a to nejen chovem zmíněných samiček a samců. Prodává tematické suvenýry, ale také pořádá zážitkové programy a benefiční akce, v neposlední řadě nechala také vyrábět Ďáblovo pivo. Z prostředků, které se vybraly, se pak financovaly nejrůznější druhy pomoci, jako třeba finanční podpora pro vývoj vakcíny proti zhoubné rakovině tváře.