Úraz na sjezdovce v zahraničí vyjde na statisíce: Podívejte se na ceny zásahů i ošetření! Na co dát pozor?

  • Pětina lyžařů vyráží do zahraničí bez cestovního pojištění.
    Autor: Radka Růžičková - 
    14. 2. 2025
    12:26

    Statisíce i miliony z vlastní kapsy musí zaplatit lyžaři, kteří se v zahraničí zraní nebo zranění někomu způsobí, a přitom nemají pojištění. A rozhodně jich není málo.

    Riziko nehod a úrazů na sjezdovce je výrazně vyšší než u většiny ostatních sportů. U mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším hned po fotbale. U žen se jedná o nejrizikovější sport vůbec. Přesto milovníci zimních sportů možnost zranění podceňují.

    Podle průzkumu KB Pojišťovny vyráží třetina českých lyžařů na zahraniční sjezdovky bez pojištění odpovědnosti, a pětina dokonce bez cestovního pojištění. „Lidé, kteří jezdí lyžovat bez cestovního pojištění, si možná neuvědomují, že pravděpodobnost úrazu je na svahu poměrně vysoká. S těžkým nebo středně těžkým zraněním na sjezdovce se ve svém blízkém okolí už setkala pětina námi dotázaných českých lyžařů,“ říká Gabriela Trojanová z KB Pojišťovny. A náklady na ošetření nebo převoz do Česka můžou vyjít na miliony. Zatímco totiž doma lékařské ošetření a péči pokryje zdravotní pojištění, v zahraničí to neplatí.

  • 1.Na kartičku nespoléhejte

    Spoléhat jen na evropský průkaz pojištěnce (EHIC) se rozhodně nevyplatí. Zdaleka nepokryje všechno. Máte s ním nárok jen na nezbytnou lékařskou péči ve státním lékařském zařízení, a to za stejných podmínek a za stejnou cenu (v některých zemích zdarma) jako v Česku.

    Navíc jsou při úrazu na horách velmi drahé i zásahy záchranářů. Transport vrtulníkem v Rakousku vyjde přibližně na 140 tisíc korun. Vysoké jsou i výdaje za repatriaci zraněného zpět do České republiky. Například převoz klienta po operaci páteře leteckým speciálem z Itálie vyšel podle údajů KB Pojišťovny na 300 tisíc korun.

  • 2.Kde si dávat pozor

    Nejčastější příčinou srážek vzniklých na sjezdovce je nepřiměřená rychlost, kvůli níž se pak dva lyžaři či snowboardisté nestihnou vzájemně vyhnout. Riziková místa jsou:

    ● na svahu, kdy lyžaři zastaví pod hranou sjezdovky a stanou se pro ostatní zcela neviditelnými

    ● úseky, kde dochází ke křížení sjezdovek

    ● spodní část svahu u lanovky. „Často se také stane, že se lyžař rozjede od kraje sjezdovky, aniž by se před tím rozhlédl, a nad ním jedoucí lyžař ho srazí,“ říká Vlastimil Divoký, z ERV Evropské pojišťovny.

  • 3.V Itálii je pojištění odpovědnosti povinné

    Chyba na sjezdovce může přijít hodně draho. A to i v případě, že za ni nemůžete. „Klienta na sjezdovce v Itálii srazil zezadu německý lyžař, který se při tom sám zranil. Klient pomohl s přivoláním lékařské pomoci a vypovídal i na policii. Předpokládal, že tím to pro něj končí.

    Jenže Němec se začal se domáhat odškodnění ve výši téměř 3 milionů korun. A i když soud nakonec žalobu zamítl, náklady na právníka, posudky a na soudní řízení vyšly na 460 tisíc korun,“ popisuje Trojanová.

    POZOR! V Itálii je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě povinné. Navíc lyžaři často už při nákupu skipasů musí doložit, že mají „odpovědnost“ sjednanou. V opačném případě jim hrozí pokuta v rozmezí 100–150 eur.

    Jak moc se finančně prohnete?

  • 4.Vrtulník se prodraží

    Po srážce na svahu nejde jen o náklady na léčení. Už samotná lékařská péče je v alpských zemích, kde v horských střediscích převažují soukromé kliniky, o hodně dražší než u nás. Horská služba během zásahů využívá převážně helikoptéry, jejichž vzlet vyjde na 100–150 tisíc korun. Součástí mohou být také náklady „nelékařského“ charakteru.

    „Dnes je například v Rakousku běžné, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu. Policie či soud až pak následně rozhoduje o viníkovi nehody,“ říká Vlastimil Divoký. K výlohám na právníky se přidávají další položky jako ušlý zisk či bolestné zraněného. Běžně se tak stává, že náklady na léčení poškozeného jsou jen tou menší částí celkově vyplacené sumy.

  • 5.Francie alkohol neodpouští

    Alkohol na sjezdovce zvyšuje riziko nehody a některé pojišťovny kvůli němu mohou krátit pojistné plnění. Na to je potřeba pamatovat při uzavírání pojištění. Zároveň platí, že jednotlivé evropské země mají různé limity tolerance vůči alkoholu na horách. „Nejpřísnější je Francie, kde na sjezdovky nesmíte ani po jednom pivu,“ upozorňuje Gabriela Trojanová.

  • 6.Co dělat při nehodě na sjezdovce

    Nejenže jsou v evropských horách lyžaři zvyklí uplatňovat náhradu škody právní cestou, někteří i zneužívají skutečnosti, že cizinci většinou neznají místní poměry a často ani jazyk.

    Neprodleně (ideálně ještě na místě nehody) kontaktujte asistenční službu (číslo je na kartičce cestovního pojištění) a poraďte se o postupu. 

    Zjistěte si jméno, adresu a kontakty na očité svědky události a také na případného viníka. Ideální je vyfotit si jeho doklad totožnosti. V závažnějších případech zavolejte místní policii a trvejte na vyhotovení policejního záznamu.

    Zdokumentujte místo, kde k události došlo fotografií nebo kamerovým záznamem.

    Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, nebo při jakékoliv nesrovnalosti či pochybnosti. „Pokud je podpis nezbytný (například pro policii), dopište svůj nesouhlas na dokument anglicky nebo alespoň česky, případně doplňte vlastní verzi události,“ radí Trojanová.

    Pečlivě si uschovejte všechny originály protokolů, potvrzení, účtenek, lékařských zpráv a dalších dokladů.

    Video  Zřícení lanovky ve Španělsku: Desítky zraněných lyžařů 
    Video se připravuje ...

    Pamatujte...

    Vždy je důležité zajistit si maximum důkazů, protože při hlášení pojistné události a žádosti o odškodné za újmu leží důkazní břemeno VŽDY na vás!

    Při uzavírání cestovního pojištění se ujistěte, že skutečně kryje rizika spojená s lyžováním a vysokohorskou turistikou.

    Důležité informace ke zdravotní péči v zahraničí v jednotlivých státech najdete ZDE.

     

     

     

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi