Na kobereček na ministerstvo zahraničí musel znovu včera ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij. A to kvůli výhružkám smrtí exprezidenta Dmitrije Medveděva na adresu senátorky Miroslavy Němcové (72, ODS). „Česko se zastrašovat nenechá,“ sdělil včera Blesku ministr zahraničí Jan Lipavský (exPiráti). Zmejevskému předal protestní nótu proti výrokům Medveděva, který urážel a přál si smrt Němcové. Ruské velvyslanectví to v úterý okomentovalo slovy, že „rusofobní výroky byly plánovanou provokací bez ohledu na autorství“. Blesk napočítal, že Zmejevského od roku 2020 česká diplomacie pozvala k vysvětlování už sedmkrát.
„Plánovaná provokace.“ Rusko vrací úder Česku kvůli velvyslanci. Kolikrát už byl na koberečku?
1.Útok na české velvyslanectví
Ruského velvyslance si už 9. dubna 2020 předvolal tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (SOCDEM). Hovořil s ním mimo jiné o nedělním útoku na české velvyslanectví v Moskvě, kam pronikla skupina ultralevicových aktivistů, kteří na území České republiky vhodili dýmovnice a na plot ambasády umístila nápis „Stop fašismu“.
Ultralevicoví aktivisté v maskách zaútočili na české velvyslanectví v Moskvě v neděli i přesto, že tam kvůli šíření koronaviru platil zákaz vycházení.
2.Návrat českých diplomatů
21. dubna 2021 si nechal Zmejevského předvolat pro změnu tehdejší ministr zahraničí Jakub Kulhánek (SOCDEM). Podle reportéra Deníku N ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij opustil Černínský palác zhruba půl hodiny poté, co Kulhánek vyzval Rusko, aby umožnilo návrat českých diplomatů do Moskvy. Pokud se tak nestane, srovná Česko počty diplomatů.
Česko nakonec vyhostilo 63 ruských diplomatů i s jejich rodinami poté, co vyšlo najevo, že dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU stáli za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.
3.Vpád ruských tanků na Ukrajinu
Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek si ve středu 23. února 2022 předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského a tlumočil mu rozhořčení Česka nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo, když překročilo východní hranici Ukrajiny, kde byly utvořeny separastické republiky.
Zmejevskij opouštěl budovu Černínského paláce po zhruba 25 minutách. Ruský velvyslanec odmítl jak obvinění Moskvy z agrese vůči Ukrajině, tak také tvrzení české strany, že Rusko porušilo mezinárodní právo.
O den později Rusko začalo plný útok na Ukrajinu a její města včetně hlavní metropole Kyjeva.
4.Vraždění civilistů na Ukrajině
Lipavský si 12. října 2023 předvolal velvyslance Zmejevského a jeho zástupce kvůli vraždění civilistů na Ukrajině. Diplomat na ministerstvo dorazil čtyři minuty před desátou hodinou, v 10.12 už odjížděl.
„Můžeme potvrdit, že pan ministr Lipavský rozhodl prostřednictvím náměstka o předvolání ruského velvyslance kvůli nedávnému barbarskému útoku na civilisty v obci Hroza,“ potvrdil Deníku N mluvčí ministerstva Daniel Drake.
„Pan náměstek jim zopakuje, že opět útočili na ukrajinské civilisty. Vyjmenuje mu všechny největší útoky, které Rusové provedli,“ řekl tehdy před schůzkou Drake.
5.Smrt Alexeje Navalného
Zmejevskij pak musel na kobereček začátkem roku 2024. A to kvůli náhlé smrti lídra ruské opozice Alexeje Navalného (†47) za mřížemi. „Česko vyzvalo k vysvětlení okolností smrti a vysvětlení nevydání těla rodině zesnulého,“ uvedl pro Blesk Zprávy mluvčí rezortu zahraničí Daniel Drake.
Česko se tak přidalo k dalším evropským zemím, které už si ruské velvyslance kvůli smrti Navalného předvolaly. Šlo o Německo, Francii, Švédsko, Španělsko a Nizozemsko. Třeba Berlín žádal propuštění všech politických vězňů v Rusku. A nizozemská ministryně zahraničí Hanke Bruinsová Slotová vyzvala Kreml – podobně jako Praha – aby vydal ostatky zesnulého opozičníka rodině.
6.Ruské kyberútoky na Česko
Ten stejný rok musel Zmejevskij na kobereček i 6. května. Tentokrát kvůli kyberútokům, za které je podle české strany zodpovědná Kremlem kontrolovaná skupina APT28. Černínský palác už dříve uvedl, že není pochyb o zapojení ruské tajné služby GRU. Ruské velvyslanectví podle ruské státní agentury TASS obvinění z kybernetických útoků „kategoricky odmítlo“.
„Na základě informací zpravodajských služeb byly některé české instituce od roku 2023 cílem útoků zneužívajících do té doby neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook,“ stálo tehdy v prohlášení české diplomacie, podle které za útokem stála skupina APT28. Ta se dle slov Černínského paláce zaměřuje na Česko dlouhodobě.
7.Útok na nemocnici
Do třetice dorazil v roce 2024 do Černínského paláce ruský ambasador Alexandr Zmejevskij 9. července kvůli útoku na ukrajinskou nemocnici. „Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpadem lidstva. Dostal pokyn to v Moskvě vyřídit,“ sdělil Lipavský, toho času ve Spojených státech, Seznam Zprávám.
Český protest Zmejevskému tlumočil náměstek Jan Marian. Schůzka trvala asi 10 minut. České ministerstvo označilo tehdy mohutný ruský raketový útok na Kyjev a další města za barbarství. Zmejevskij po odchodu z Černínského paláce odmítl ruskou zodpovědnost za útok na nemocnici.
„Nebyla to ruská střela, byla to ukrajinská střela,“ řekl na dotaz Seznam Zpráv. Setkání na ministerstvu podle něj probíhalo „jako obvykle“. Později odpoledne vydalo ruské velvyslanectví ještě prohlášení, ve kterém českou vládu obvinilo z šíření protiruských narativů.
Poslyš ty ruský prpagandisto. To samý můžu napsat já o tobě.