Pane hejtmane, ve funkci jste zhruba dva měsíce. Jaké cíle jste si vytknul a jaká oblast nejvíc upoutala vaši pozornost?
V Ústeckém kraji se pohybuji už skoro 30 let a do funkce hejtmana jsem nastoupil s docela jasnou představou, kam bych chtěl kraj nasměrovat. Tento region byl mnoho desítek let zdrojem tepla a elektřiny pro velkou část naší země. A zaplatil za to vysokou cenu, hlavně pokud jde o zdraví a kvalitu života obyvatel i životního prostředí. Teď je potřeba ten dlouhodobý dluh splatit. My jsme začali obrovskými investicemi do oblasti zdravotní péče. Totéž rozjíždíme ve školství. Rychle musíme pohnout s bezpečností. Musíme také přilákat nové investory, kteří nahradí průmysl navázaný na těžbu uhlí. Obrovský potenciál má transformace krajiny po těžbě. Tady se nám nabízí příležitost, jak vybudovat atraktivní regiony v okolí jezer.
Zdravotnictví potřebuje kromě investic také kvalitní personální obsazení. Má Ústecký kraj nějaký nástroj na zajištění lékařů a sester?
Do zlepšení zdravotní péče pro naše občany investujeme miliardy korun. Do nových nemocnic, rekonstrukce těch stávajících, do nejmodernějších přístrojů. Ani nejmodernější nemocnice však nemohou fungovat bez kvalitního personálu. A o dobré zaměstnance je třeba usilovat, a to už od jejich studií. Proto jsme zatraktivnili náš stipendijní program a díky tomu se nám jen v loňském roce podařilo zajistit na 90 stipendistů, z toho téměř 50 budoucích lékařů, což je několikanásobně více než dříve. Letos v programu budeme pokračovat, už jsme na něj vyčlenili 20 milionů korun. Usilujeme i o vznik samostatné lékařské fakulty v Ústeckém kraji.
Ústecký kraj má strategickou polohu z hlediska dopravy. Jaké investice máte letos v plánu v oblasti dopravní infrastruktury?
Letos nás čekají zásadní rekonstrukce důležitých mostů přes Labe – Benešova mostu v Ústí nad Labem a Špindlerova mostu v Roudnici nad Labem. Jejich technický stav si po mnoha letech vynutil náročný stavební zásah. Oprava Benešova mostu měla začít už v prosinci, ale příprava ze strany zhotovitele nebyla na požadované úrovni. V nejbližších dnech očekáváme definitivní termín, kdy budou práce zahájeny. Co se týká mostu v Roudnici, tam by měly být práce zahájeny na konci února. Obě akce budou pod pečlivou kontrolou ze strany kraje. Samozřejmě máme v plánu i desítky menších akcí na silnicích. V této souvislosti se mi ale vůbec nelíbí, že Fialova vláda stále nerozhodla o tom, zda přidá krajům peníze na oprav silnic II. a III. třídy.
Kromě hejtmana jste také poslancem. Už jste objevil takové téma, kde vám pozice poslance pomohla?
Jedno z prvních témat, které jsem řešil, bylo rušení poboček Úřadů práce v Ústeckém kraji, které navrhla Fialova vláda. Sešel jsem se ve sněmovně s ministrem práce Jurečkou a vyzval ho k nalezení kompromisu, což se nakonec podařilo. Dalším tématem je bezúplatný převod státních pozemků v okolí jezer Milada a Most městům. To umožní rychlejší rozvoj regionu. Projednal jsem to s ministrem průmyslu a obchodu Vlčkem a doufám, že o tom vláda kladně rozhodne. Obrovským problémem je obchod s chudobou. Zde jsme jednali s vedením Úřadu práce, protože bez zásadní pomoci státu a změny legislativy se nehneme. Naprosto nepřijatelný je pro mne návrh vládnoucí koalice na změnu financování krajů, který by náš kraj připravil o stovky miliónů korun ročně. To považuji za drzost, stát by nám měl naopak miliardy korun přidat. I tady bude můj hlas ve Sněmovně hlasitý. Ústecký kraj byl ve srovnání s ostatními regiony mnoho let popelkou a to musí skončit.
Na závěr mi dovolte být trochu osobní. Ústecký kraj má nádhernou přírodu i jedinečné památky. Máte nějaké oblíbené místo, kam se rád vracíte, a proč by ho měli navštívit i ostatní?
Ústecký kraj je opravdu krásný region s nádhernou přírodou. Mám moc rád Litoměřice a jeho okolí a třeba z mé oblíbené Knoblošky je výhled na České středohoří doslova úchvatný. A díky rekultivaci potěžební krajiny bude Ústecký kraj brzy doslova krajinou jezer. Každý si u nás najde něco, však se přijeďte podívat!