Dlouholetý zaměstnanec špitálu Rostislav Š. (47) podle obžaloby projížděl nemocniční databázi a vytipovával marody. Získané informace pak s realitním makléřem Jiřím B. (50) využili k falšování směnek a darovacích smluv od dvou zhruba osmdesátiletých seniorů. Po jejich smrti měli na základě padělaných dokumentů z let 2020 a 2021 dědit byty a pozemky v celkové hodnotě asi 17 milionů korun. Na vše se přišlo, když jeden ze seniorů zemřel a katastrální úřad označil dokumenty v dědickém řízení za padělky.

Rostislav Š. se hájí, že karty pacientů projížděl pro »studijní účely«. Jeho obhajoba navíc tvrdí, že darovací smlouva od zesnulého je pravá. Směnky na Jiřího B. byly prý pouze předpřipravené na předání financí, ze kterého nakonec sešlo. Oběma mužům hrozí za pokus o podvod až 10 let vězení.

Dědické řízení nedopadlo

Na vše se přišlo při dědickém řízení, do kterého se přihlásil Rostislav Š. s darovacími smlouvami k bytu a pozemku. Ukázalo se, že dokumenty jsou padělané. Po domovní prohlídce policie našla směnky týkající se druhého seniora. Prý si je »jen schoval« po neuskutečněném předání financí. Podle obžaloby s nimi však vyčkával na jeho smrt, aby se mohl opět přihlásit do dědického řízení.

Soud povolal písmoznalce, aby posoudil podpisy na darovacích smlouvách. „Buď se jedná o padělek, který někdo vyhotovil, nebo se záměrně podepsal jiným způsobem, než se podepisuje,“ uvedl včera Jan Zimmer. Obhajoba oponovala, že nemá aprobaci v oboru technické padělání listin.

Obhájci obou obžalovaných vznesli námitku pro podjatost policie, tu však soudce Miroslav Rákosník zamítl. „Policie vyhledávala důkazy pouze v neprospěch našich klientů,“ sdělil Blesku obhájce Rostislava Š. Michal Krčma.

Fotogalerie
7 fotografií