Ostrá hádka Středuly a Kalouska o stavu Česka a Trumpových clech. Na čem se shodli?
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se v neděli střetli v pořadu Otázky Václava a Moravce na České televizi. Vyostřená debata se týkala především toho, zda se Česko nachází v ekonomické krizi. Oba se však shodli na tom, že odhad ministerstva financí o dopadu zavedení cel na tuzemské HDP je příliš optimistický.
Odhad dopadu případného zavedení amerických cel na evropské zboží, který představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je podle Středuly i Kalouska příliš optimistický. Stanjura ve čtvrtek odhadl kvůli clům zpomalení růstu české ekonomiky zhruba o 0,5 procentního bodu. Poradkyně premiéra a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská odhadla v důsledku zavedení cel zpomalení růstu HDP ČR na 0,3 procentního bodu. I ta byla součástí debaty na ČT.
„Zavedení plošných desetiprocentních cel na produkty EU by mělo dopad docela fatální, mělo by potenciál poslat do recese celou Evropskou unii,“ uvedl Kalousek. „To, co říká ministr Stanjura, zdá se mi velmi málo,“ podotkl. Připomněl, že sama prognóza MF, která předpovídá letos růst české ekonomiky o 2,3 procenta, uvádí, že je zatížena velkými riziky směrem dolů. Raiffeisenbank podle Horské kvůli riziku zavedení cel snížila odhad růstu tuzemské ekonomiky letos na 2,1 procenta.
„Všechno, co zde bylo řečeno, je velký optimismus. Je to snaha, abysme to neposlali 'do kopru', neřekli, že to je úplně špatně. Ale ono to špatně je,“ řekl Středula. Někdo si podle něj nyní neumí představit skutečné dopady zavedení amerických cel. Růst tuzemského hospodářství odhadl v tomto roce pod dvěma procenty.
„Já myslím, že jsme to tady s optimismem opravdu přehnali způsobem naprosto nevídaným. Ještě jsem to nikdy tak neslyšel, jako od našeho pana premiéra, když řekne, že když bude ještě čtyři roky vládnout, tak tady bude mít německé mzdy. Kdybych to řekl já, tak vy dva mě tady roztrháte na prvočinitele, uděláte země úplného blázna,“ připomněl Středula prohlášení premiéra Petra Fialy, ve kterým slíbil Čechům německé mzdy za čtyři roky v případě, že bude znovu zvolen do čela vlády. „Já jsem si dělal legraci i z pana premiéra, nejenom z vás,“ reagoval Kalousek.
Dopad amerických cel
„Vzhledem k tomu, že Spojené státy nejsou tou nejdůležitější exportní zemí pro Českou republiku, tak ten potenciální dopad je menší než pro Německo,“ řekl Stanjura. Česko nicméně přesto dopad případných amerických cel pocítí, a to právě kvůli svému navázání na Německo, upozornil ministr. „Je na evropských politicích, abychom vyjednali férové podmínky se Spojenými státy,“ dodal.
Americký prezident Donald Trump v sobotu podle očekávání podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u energií, na něž platí desetiprocentní clo, informovaly agentury. Kanada, Mexiko i Čína bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření. Trump rovněž hodlá uvalit cla na EU, podrobnosti k tomuto opatření ale nesdělil.
Banka Horské, Raiffeisenbank se nechce stáhnou s Ruska, podporuje válku a Putinovský režim. Jejich ekonomka radí Nutelloviči Pinokiovi. Že to není růžové se shodují, Nutella nám slibuje německé platy, ovšem on jen lže, v jenom kuse.