Přeživší osvětimského pekla: Nechceme, aby se na nás zapomnělo!

  • Esther Senotová v Osvětimi (5. 12. 2024)
    Autor: vor - 
    27. 1. 2025
    19:15

    Kromě světových lídrů se připomínkových akcí k 80. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi zúčastnilo také množství přeživších, kteří se sjeli z celého světa. Právě jejich příběhy nám velmi palčivě připomínají hrůzy, jakých se nacisté dopouštěli.

  • 1.Velká Británie: Mala Tribichová (94)

    Cesta k bráně s nápisem Arbeit macht Frei je pro Malu Tribichovou (94) pokaždé příšerným zážitkem, odmítá však před minulostí zavírat oči. „Nejsem tu poprvé a hodlám se sem zas a znovu vracet. Nechci, aby se na oběti zapomnělo,“ vysvětlila žena, které bylo v době odvlečení do koncentračního tábora 14 let. „Když vám oholí hlavu, zničí to vaši psychiku. Lidé už neměli sílu bojovat. Těsně před osvobozením jsem dostala tyfus, měla jsem za to, že tam zemřu,“ přibližuje svůj příběh Mala. V Osvětimi přišla o celou širokou rodinu, přežila pouze ona a její bratr.

    Mala Tribichová a další přeživší holokaustu v Osvětimi (5. 5. 2024) Mala Tribichová a další přeživší holokaustu v Osvětimi (5. 5. 2024) | Profimedia.cz/The Sun/News Licensing

  • 2.Francie: Esther Senotová (96)

    „Už nemůžu dál. Jsi mladá, slib mi, že pokud se zvládneš dostat ven, budeš náš příběh vyprávět. Historie na nás nesmí zapomenout…“ zněla mrazivá slova, která Esther Senotové (96) řekla v Osvětimi její sestra. Rodiče ani šest sourozenců válku nepřežili, sedmnáctiletá Esther se tak po osvobození ocitla v Paříži úplně sama. Snažila se dodržet slib, který dala své sestře, nikdo jí však v té době nevěřil. Po zoufalém pokusu o sebevraždu našla podporu ve svém budoucím manželovi. V 96 letech se do Osvětimi vrátila, aby konečně otevřeně mluvila o hrůzách, které zažila.

    Esther Senotová, přeživší Osvětimi (foto 11. 12. 2024) Esther Senotová, přeživší Osvětimi (foto 11. 12. 2024) | Profimedia.cz

  • 3.Německo: Eva Umlaufová (82)

    Pobyt v koncentračním táboře si Eva pamatovat nemůže, v době osvobození jí byly pouhé dva roky. Ani jako novorozeně však nebyla ušetřena zvěrstev, která nacisté na svých vězních páchali. Na ruce se jí dodnes vyjímá vytetovaná značka. „Už navždy jsem A-26959. To číslo není jenom na kůži, zaryje se vám mnohem hlouběji,“ vypráví pediatrička Eva, jež přijela z Mnichova uctít památku své matky i všech obětí. „Všichni si musí uvědomit, že tohle všechno je pravda, tohle se stalo,“ předala své poselství.

    „Navždy A-26959.“ Eva Umlaufová se narodila v koncentráku Osvětim. „Navždy A-26959.“ Eva Umlaufová se narodila v koncentráku Osvětim. | Profimedia.cz

Uživatel_5863575 ( 27. ledna 2025 22:57 )

Růžena: taky mě to zaráží.

Ruzena Karaskova ( 27. ledna 2025 22:28 )

Nechápu přeživší oběti z Osvětimi,že s klidem v srdci a v pohodě akceptují vyslance nacistické generace a zrádců západních zemí,kteří jen přihlíželi fašismu v době 2.svét. války,ale nevadí jim,že nebyli pozváni jejich osvoboditelé a zachránci- zástupci sovět.armády + politici z Ruska???
Zajímalo by mne,jak by to dopadlo,kdyby se Ruská armáda zachovala jinak. A současná pokrytecká vláda nevděčná a útočí­cí..­.pro­voku­jící.

Zobrazit celou diskusi