Pro Brňany znamenal stejně, jako pro obyvatele hlavního města například Bílá labuť. Brno se proto rozhodlo prodat z budovy suvenýry. „Největší zájem byl o brutalistní reliéfy. Nabídli jsme jich 120 a máme jich tady už jen pár. Prodej některých reliéfů podpořil dětský hospic Dům pro Julii,“ řekl stavbyvedoucí Vladimír Grendel.

Demolici oplakali

Brňané ale chtěli i o další součásti. „Odnášeli si fasádní prvky, zábradlová drátěná skla, nápisy, čerpadla, klimatizaci i sanitu. Někteří přitom měli i slzy v očích,“ podotkl Grendel.

Video
Video se připravuje ...

V Brně začala demolice ikonického obchodního domu Prior (Tesco). Hynek Zdeněk

Obchodní dům Prior byl jedním z děl architekta Ivana Rullera (1926 až 2018). Kromě něj se podílel na Janáčkově divadle, vytvořil pavilon E brněnského výstaviště, halu Rondu, budovu olomouckého magistrátu, budovu brněnského dopravního podniku, památník obětem fašismu v Osvětimi, stejně jako památníky v Dakaru a Tripolisu.


Prior byl otevřen v roce 1984 s nákladem 270 milionů korun. Nabídl prodejní plochu 15 tisíc m2 a k tomu 10 tisíc m2 skladové plochy. Později se přejmenoval na Tesco. Upadat začal po otevření galerie Vaňkovka, která vznikla v jeho těsné blízkosti.

Fotogalerie
15 fotografií