Na další čtyři roky se 20. ledna chopí Bílého domu Donald Trump. A budou to čtyři roky bohaté na veleslavné události. Nakonec může být rád, že ho v předchozích volbách porazil Joe Biden a druhý mandát si odslouží až v letech 2025–2029. Američané by se totiž měli vrátit na Měsíc, hostí hned tři fotbalová mistrovství i olympijské hry. A navíc oslaví čtvrt tisíciletí své země. To vše si Trump užije z prominentní pozice prezidenta.
Co čeká Trumpa během nové vlády nad Bílým domem? Fotbal, olympiáda, přistání na Měsíci i 250 let USA
1.Tři fotbalová mistrovství
„Gratulujeme, pane prezidente! Budeme mít skvělé mistrovství světa ve fotbale a skvělé mistrovství světa klubů FIFA ve Spojených státech amerických!“ napsal na instagram předseda FIFA Gianni Infantino, sotva bylo zřejmé, kdo 5. listopadu vyhrál americké volby. A přidal staré fotografie, na které si v Bílém domě potřásá rukou s rozzářeným Donaldem Trumpem, s míčem, červenou kartou a dresem jako rekvizitami.
„Byl to poslední příklad Infantinova umaštěného lichocení Trumpovi, kterého Infantino v roce 2018 označil za ‚součást týmu Fifa‘,“ komentoval to deník The Guardian. Kromě Oválné pracovny mu šéf fotbalového svazu podlézal také v lednu 2020 na večeři v rámci Světového ekonomického fóra v Davosu.
Domlouvali v těch dobách megaakce mužské kopané na roky 2025 a 2026. Nejprve (15. 6. – 13. 7. 2025) se v USA utká o titul mistra světa 32 klubů, finále bude na stadionu MetLife v New Jersey, těsně u New York City. Skoro ve stejném čase budou také v zemi kopat o Zlatý pohár CONCACAF reprezentace zemí Severní a Střední Ameriky a Karibiku.
Další rok bude 16 měst USA, Kanady a Mexika hostit mistrovství světa ve fotbale; finále se odehraje opět v New Jersey. Od prezidenta se tradičně očekává, že předá pohár vítězům.
Bude mít také spoustu příležitostí se setkat se zahraničními státníky, kteří přijedou fandit svým mužstvům. Koho poctí schůzkou a koho bude ignorovat? Bez zajímavosti není, že o fotbale se Trump bavil s Vladimirem Putinem na bilaterálním summitu v Helsinkách roku 2018. Nedlouho předtím pořádalo mistrovství Rusko – a Putin americkému protějškovi věnoval památeční merunu. „Teď je míč na vaší straně,“ připomněl MS 2026.
2.250 let Spojených států amerických
Národním svátkem USA je Den nezávislosti – 4. července slaví výročí podepsání Deklarace nezávislosti, kterou se 13 kolonií roku 1776 odtrhlo od britského impéria. Dokument sepsal hlavně Thomas Jefferson (pak třetí prezident USA v letech 1801–09), asistovali John Adams (2. prezident), Benjamin Franklin, Robert R. Livingston (první ministr zahraničí USA) a Roger Sherman. Dokument byl přijat 56 delegáty na Druhém kontinentálním kongresu ve Filadelfii; delegátům se přezdívá Otcové zakladatelé. Rok už kolonisté s britskou imperiální nadvládou bojovali, velel jim generál George Washington, až do vítězství stvrzeného roku 1783 smlouvou v Paříži. O pět let později byl zvolen prvním prezidentem Spojených států, přispěl k ústavě přijaté roku 1789.
Den nezávislosti Američané slaví mj. velkými ohňostroji, slavnostními průvody, pikniky a grilováním či baseballem. Ten 250. jistě bude velkolepý. Oslavy už se chystají řadu let, přípravy začaly ještě před první Trumpovou vládou.
„Cesta k tomuto historickému milníku je příležitostí zastavit se a zamyslet se nad minulostí našeho národa, uctít přínos všech Američanů a podívat se dopředu na budoucnost, kterou chceme vytvořit pro další a další generace,“ avizuje speciální web America250. Mimo jiné tam už běží soutěž o studentské eseje na téma Co znamená Amerika pro vás? nebo anketa Neopěvovaní šampioni historie.
„Dvě stě padesát let americké nezávislosti. Je to skvělá země a musíme ji takovou udržet,“ hlásal Trump ve videu v květnu 2023. „Ale právě proto bychom se jako národ měli připravovat na tu nejvelkolepější narozeninovou oslavu.“
Už dřív si pro Den nezávislosti přál velkou slávu. Mj. ho v Paříži roku 2017 inspirovala tradice vojenských přehlídek k francouzskému národnímu svátku. „Navrhovaná přehlídka se potýkala s logistickými problémy, včetně obav, že vojenská technika zničí ulice hlavního města, a také s obavami ohledně odhadovaných nákladů ve výši 92 milionů dolarů. Přehlídka byla odložena a nakonec úplně zrušena,“ konstatuje magazín Newsweek.
Z plánů se pak stalo jen „Salutování Americe“, kdy u Lincolnova památníku vojáci postavili několik kusů své techniky, přeletělo pár letadel – a Trump promluvil k davům. Ke kulatému výročí možná plány na skutečnou přehlídku oživí.
3.Volby v USA 2026
Spojené státy žijí volbami pravidelně každé dva roky – vždy se obměňuje třetina Senátu a celá Sněmovna reprezentantů, v jednotlivých státech pak mohou být volby guvernérů a rovněž místní a také státní či místní referenda. Prezidenta a jeho administrativy se přímo týkat nebudou, ovšem tzv. poločasové volby (midterms) bývají korouhvičkou toho, jak jsou občané spokojení s vládou.
Tentokrát půjde nejméně o 35 senátních křesel (33 regulérně ukončených mandátů plus doplňovací volby). Zatím to vypadá, že se o většinu v horní komoře Kongresu Republikánská strana bát nemusí. Nejnapjatější boje se mohou čekat v Michiganu a Georgii, kde křesla roku 2020 získali demokratičtí senátoři, ovšem v prezidentských volbách tam už vyhrál Trump. Šest dalších demokratických senátorů se o svá křesla může bát, neboť v jejich státech zvítězila Kamala Harrisová jen těsně. Opačná situace, kdy by se republikánští senátoři museli bát, neboť jejich spoluobčané upřednostnili Harrisovou, byla jen v jednom případě.
Z pohledu prezidenta – a udržení pohodlné většiny – tak mohou být důležitější volby do Sněmovny reprezentantů. Trump byl v dřívějších volbách aktivní, vyzdvihoval a podporoval své favority v bojích o ta či ona křesla – nejen v kláních proti demokratům, ale i v rámci stranických primárek, když se například utkávali se zavedenými straníky noví lidé, stoupenci Trumpova křídla „MAGA“.
Funkční období skončí roku 2026 také 36 guvernérům.
4.Comeback na Měsíc
Donald Trump má docela rád kosmonautiku. Za svého prvního mandátu prosazoval návrat Američanů na Měsíc, o kterém se už dlouho hovořilo. Dle jeho přání měla mise Artemis 3 přistát na Luně ještě do konce roku 2024 – aby mohl sklidit ovoce koncem svého druhého mandátu. Jak je u kosmických programů běžné, nabalovala se zpoždění, a Trumpovi to paradoxně hraje do not. Artemis 2 měla startovat v září 2025, pak přišel další odklad na duben 2026. To čtyřčlenná posádka lodi Orion Měsíc obletí. Následující mise, kdy poprvé na Měsíc vkročí ženská noha a také noha „nebělocha“, se aktuálně plánuje na polovinu roku 2027.
Zajímavé bude, jak se do záležitostí NASA bude angažovat Elon Musk. Trumpa mocně ve volbách podporoval a má mít na starosti úřad pro vládní škrty. Podle expertů by právě něco takového vládnímu kosmickému programu prospělo, a zrovna misím Artemis. Rakety SLS se pro ně totiž vyrábí velmi neekonomicky, výroba a start jedné vychází přinejmenším na 2,5 miliardy dolarů (60 miliard Kč).
Musk tady bude ve velkém střetu zájmů, vede totiž kosmickou firmu SpaceX. Ta silně vydělává na státních zakázkách, vynáší jak družice pro NASA i Pentagon, tak náklady a posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici na raketách Falcon 9. Aktuálně vyvíjí daleko větší stroj Starship, na jeho test se ostatně krátce po volbách Donald Trump vyrazil podívat.
Do čela NASA pak Trump hodlá dosadit Muskova důležitého spojence Jareda Isaacmana, který s kosmickými loděmi SpaceX za vlastní peníze zkouší hranice jejich možností. V plánu bylo, že povede i posádku prvního pilotovaného letu obří rakety.
Video Artemis I: Návrat k Měsíci.Video se připravuje ...Speciální verzi Starship si NASA objednala coby lunární přistávací modul pro mise Artemis. „Starship bude zatím pouze převážet astronauty z oběžné dráhy Měsíce dolů na Měsíc a zpět. Není však příliš těžké si představit, že astronauti budou časem startovat ze Země ve Starship a stejným způsobem se tam vracet,“ konstatoval expert na kosmonautiku Eric Berger z magazínu Ars Technica.
„Pokud se podaří prokázat, že Starship je bezpečná a efektivní – což je stále ještě nejisté – bude mnohem lepší než SLS a Orion, pokud jde o náklady, možnost opakovaného použití a kadenci letů.“
5.Olympijské hry Los Angeles 2028
Poslední léto Trumpovy vlády čeká Spojené státy druhá obří sportovní událost: Los Angeles budou hostit letní olympijské hry. Na druhou polovinu července (14.–30. 7. 2028) se do kalifornské metropole sjedou elitní sportovci, ale také politici a celebrity všeho druhu. Už při zakončovacím ceremoniálu her v Paříži 2024 a symbolickém předávání pořadatelství kalifornští organizátoři vsadili na fenomén Hollywood.
U něčeho takového Donald Trump rozhodně nemůže chybět. „Fotbalové mistrovství světa a olympijské hry jsem ve skutečnosti získal já,“ pochlubil se v podcastu Let's Go těsně před volbami.
Podle zvyklostí hlava pořádajícího státu olympijské hry zahajuje. V Kalifornii a Los Angeles ovšem zrovna nastávající prezident populární není a ani jednání s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem roku 2017 nebylo tak vřelé jako to s fotbalovým šéfem. „Modlete se za náš svět,“ řekl pak komisi do telefonu – a tak, že to slyšeli i další přítomní.
„Navázali jsme vztahy s nastupující Trumpovou administrativou,“ ujistil ovšem pro agenturu Reuters Reynold Hoover, generální ředitel LA28, už v polovině listopadu. „Navázali jsme vztahy v rámci našich federálních partnerů napříč ministerstvy a agenturami, které všechny hrají roli v tom, aby nám pomohly zajistit ty nejlepší hry v historii.“
Casey Wasserman, předseda a prezident společnosti LA28, který se podílel na vedení úspěšné kandidatury města na pořádání her, dodal, že olympijské hry jsou apolitické. „Prezident Trump byl prezidentem, když jsme hry v roce 2017 získali a podepsali federálně závazné dokumenty, které vládu zavazovaly k zajištění bezpečnosti a dopravy. Olympijské hry nejsou o politice. Nejsou o červené a modré, ale o červené, bílé a modré,“ prohlásil s odkazem na barvy Republikánské a Demokratické strany a na trikolóru hvězdnaté vlajky USA. „Jsou to americké hry, které se konají v Los Angeles, a ty stojí nad politikou téměř ve všech ohledech, které zažíváme.“
Pak 15. až 27. srpna následují tamtéž hry paralympijské.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.