Řadu lidí překvapí, že i když pojištění mají, pojišťovna jim při pojistné události vyplatí méně, než čekali, nebo dokonce musejí škodu zaplatit sami. „Častou chybou je například nepojištění půjčených věcí, ať už jde o auto, skútr nebo jachtu,“ říká Gabriela Trojanová z KB Pojišťovny. Poškození půjčené věci totiž většinou nespadá do pojištění odpovědnosti uzavřeného k cestovnímu pojištění. Je tak nutné jejich půjčení pojistit zvlášť.
Nízké limity se prodraží
Nejčastější chybou, kterou Češi dělají, je podcenění pojistných limitů. Pokud jsou příliš nízké, musí si zbytek doplatit sami. „Řešili jsme případ, kdy klientka v USA ne vlastní vinou utrpěla zranění při autonehodě. Zdravotní péče stála celkem tři a půl milionu korun. Zraněná ale měla nastavené maximální plnění jen do výše jeden a půl miliónu,“ dodává Trojanová.
Dalšími chybami je podcenění rizikových sportů a podškrábnutí pojistných podmínek bez jejich čtení. Můžou se v nich vyskytovat výluky, které vyjdou při problémech draho.
8 rad pro výběr rad pro výběr pojištění
Pojištění léčebných výloh v rámci cestovního pojištění za vás mimo jiné zaplatí vyšetření a ošetření u lékaře, předepsané léky, převoz do nemocnice, hospitalizaci nebo repatriaci – tedy převoz nemocného zpátky do České republiky. Tohle se při jeho sjednávání vyplatí zohlednit:
CESTA – zaměřte se na to, aby pojištění platilo i během cesty do cílové destinace, tedy jak v místě dovolené, tak i v okolních státech, kterými budete projíždět.
VÝŠE KRYTÍ – raději volte vyšší částku, která by řešila všechna reálně hrozící rizika.
VĚK – informujte se na klima v cílové destinaci a obvyklé teploty v době vaší dovolené. Ověřte, zda je v hotelu klimatizace. U starších lidí mají klimatické podmínky výrazný vliv na zdraví a zvyšují riziko zdravotní indispozice.
ZDRAVOTNÍ STAV – pokud například trpíte chronickým onemocněním, je větší riziko akutní příhody a tomu je potřeba přizpůsobit limity na zdravotní péči či hospitalizaci. Pročtěte pozorně podmínky konkrétního pojištění, protože pojišťovny se na plnění léčby chronických nemocí dívají různě.
Rada: Starší nebo chronicky nemocní cestovatelé by měli konzultovat zdravotní stav se svým lékařem. Ne vždy je lékařská péče dostupná v rozsahu, na jaký jsme zvyklí v Česku.
KVALITA PÉČE– ověřte, jaká je úroveň, dostupnost a cena zdravotní péče v cílové destinaci. A tomu přizpůsobte limity pojištění. Například USA nebo Kanada patří k těm nejdražším.
ZPŮSOB TRÁVENÍ DOVOLENÉ – pojistku přizpůsobte i tomu, jestli budete odpočívat na pláži, vyhledávat různé aktivity nebo rizikové sporty. U nich pojišťovny většinou vyžadují připojištění kvůli většímu riziku zranění.
Rada: Pokud si platíte »riziko« až na dovolené, ptejte se ve své pojišťovně, od kdy pojistka platí. Některé pojišťovny totiž mají určitou lhůtu k její aktivaci, může to být i několik dní.
DĚTI – rodinám s dětmi se vyplatí připojištění storna zájezdu. Pojištění léčebných výloh je nezbytné, protože děti velmi často onemocní během dovolených běžnými chorobami, ať už se jedná o bolesti břicha, virózy, infekce, různé úrazy apod.
ODPOVĚDNOST – pro jistotu si doplaťte i pojištění odpovědnosti kvůli škodám, které můžete neúmyslně způsobit. „Řešili jsme situaci, kdy klient v Portugalsku otevřel dveře a poškodil televizi,“ přibližuje Trojanová.
Rada: Pokud s sebou berete čtyřnohého kamaráda, ptejte se, jestli odpovědnost za škodu platí i pro škody způsobené mazlíčky.
Pozor na výluky
Při uzavírání cestovního pojištění je důležité si pročíst pojistné podmínky a projít jednotlivé výluky. „Jinak může dojít k nepříjemnému překvapení, když pojišťovna nebude moci plnit,“ říká Trojanová. Různé pojišťovny mají sice různé podmínky, základní výluky zůstávají stejné.
Typicky: zranění nebo škody způsobené pod vlivem alkoholu či drog, úmyslně způsobené škody nebo zranění, která si přivodíte při rizikových sportech. „Pokud provozujete netradiční sporty, neměli byste zapomenout na připojištění. Do klasického pojištění totiž většinou spadají jen základní sporty,“ upozorňuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Podle něj existují i tzv. nepojistitelné sporty, např. lezení na náročnějších ferratách nebo horská turistika v nadmořských výškách nad 5000 metrů. „Také potápění má u každé pojišťovny jiné podmínky. Řeší se zvlášť šnorchlování, potápění s přístrojem, s průvodcem nebo třeba nad 20 m hloubky,“ dodává.
Rada: Pozor si dejte také na územní rozsah krytí. Pokud si na dovolené uděláte výlet do jiného státu a v něm se zraníte, pojistka se na něj nemusí vztahovat.
Léčba není za hubičku
Většina Čechů (90 %) si před dovolenou sjedná cestovní pojištění, případně má pojištění k platební kartě. Někdo dokonce kombinuje oba typy. Jen pouhých 7 % cestovatelů pojištění léčebných výloh vůbec neřeší. „Nikdo by neměl rizika spojená s cestováním podceňovat,“ upozorňuje Trojanová. „Každoročně evidujeme stovky případů, kdy klienti potřebovali zdravotní péči, kterou by bez naší pomoci obtížně finančně zvládli,“ uvádí.
Jen úraz kolene kvůli pádu v Egyptě vyšel podle ní na částku přes 307 tisíc, ošetření klienta po mrtvici ve Španělsku přišlo skoro na 600 tisíc. Cestovní pojištění navíc podle průzkumu více než třetina dotázaných využila i z jiných důvodů.
Nejčastěji (15 %) řešili ztrátu či krádež cestovních dokladů nebo zavazadel, 12 % ho využilo v případě škody způsobené třetí osobě – například na hotelovém zařízení – a 10 % kvůli zpoždění nebo zrušení letu.
Rada: Ptejte se, co všechno máte v základním pojištění na dovolenou (ztráta zavazadel, způsobená škoda apod.), případně si doplaťte připojištění.
Koupání na Tchaj-wanu: Tahle vypadají místní pláže Blesk: Markéta Batulková Mikešová