
Lidé narození 24. června jsou Raci.
Svátek slaví Jan
- Ženský protějšek: Jana
- Nejpoužívanější domácí podoby: Honza, Honzík, Honzíček, Jenda, Jeníček, Jéňa, Janek, Janíček
- Původ: Jméno Jan je hebrejského původu. Pochází z hebrejského slova „Jochanan“, které se skládá z výrazů „Jahve“ (Bůh, Hospodin) a „chanan“ (smilovat se, milost). Význam jména tedy je „Bůh je milostivý“.
- Povaha: Janové jsou vnitřně nevyrovnaní. Mají smysl pro spravedlnost.
- Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Berana, Kozoroha a Panny.
Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >
Vyhlazení Ležáků
24. června 1942 vyhladili nacisté obec Ležáky na Chrudimsku. Stalo se tak přesně dva týdny po vyhlazení obce Lidice. Oba masakry byly odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, na jehož následky tento prominentní nacista zemřel.
Zatímco Lidice nebyly s atentátem nijak spojené a terčem se staly shodou nešťastných okolností, v obci Ležáky se našla vysílačka parašutické skupiny, která se na atentátu podílela. V době heydrichiády to byl pro Němce dostatečný důvod, aby rozhodli o vyhlazení celé osady, přestože většina obyvatel neměla o vysílačce ani ponětí.
Nacisté věděli, že se vysílačka parašutistů nachází někde na Pardubicku, nicméně netušili, kde přesně. Informaci se jim podařilo získat díky Karlu Čurdovi – členovi parašutické skupiny, který se během nacistického běsnění dobrovolně přihlásil gestapu.
Zastřeleno bylo všech 33 dospělých, 11 dětí bylo posláno do plynových komor. Přežily jen dvě dívky, které byly poslány do Německa na převýchovu. Na rozdíl od Lidic nebyly Ležáky po válce obnoveny. Tragickou událost na místě připomíná památník s půdorysy původních budov a pietní místo.