Skupina, která předávala ve středu svou zprávu RB OSN, se zabývala také dodržováním sankcí proti Al-Káidě. Doporučila zkvalitnit opatření, která mají zabránit daným osobám unikat, a to rozšířením seznamů lidí, kteří mají zákaz cestování nebo využitím biometrických údajů.
Hlavní zbraní teroristů jsou podle zprávy amatérsky vyráběné nálože. Proto odborníci požadují, aby všechny státy uvalily embargo na výchozí komponenty, z nichž se tyto zbraně mohou vyrobit.
"Roku 2012 bylo hlášeno 1283 únosů motivovaných teroristickou činností. Únosci mohou za jediného rukojmího dostat výkupné v řádu milionů," uvádí zpráva. Podle ní spadá 53 procent únosů na Afriku a východní Asii, na Blízký východ pak 19 procent. V obou případech jde ve srovnání s minulými lety o zvýšení.
Ve zprávě se konstatuje, že Al-Káida zůstává hrozbou, i když ztratila na své dřívější síle. Její vůdce Ajmám Zavahrí je podle ní "relativně bezmocný" a spojenecké organizace se neřídí jeho instrukcemi, stojí ve zprávě. Vynořuje se ale velký počet skupin hlásících se k ideologii Al-Káidy a velmi často operujících samostatně. V mnohých skupinách se také změnilo vedení a velitelé jsou nyní třicátníci nebo čtyřicátníci.
Teroristé těží z konfliktů v Sýrii a Jemenu a také z bezvládí panujícího v částech Libye, Iráku a Afghánistánu. Jakmile jsou odněkud vytlačeni, najdou si pro své aktivity jiné teritorium. Jako příklad zpráva uvádí odnož Al-Káidy ze severní Afriky, která měla donedávna hlavní působiště na severu Mali a v Alžírsku. Po intervenci v Mali se nyní přeskupila a působí v jižní Libyi.